Štvrtý marcový týždeň prinesie do kín štyri nové filmy – Godzilla a Kong: Nová ríša, Gump: Sme dvojka, či Manželia Stodolovci

28.3.2024|Ivet Kollárová/moviemania|

Mesiac marec uzavrieme v kinách so štyrmi novými filmami. Veľkonočné sviatky prinesú nové dobrodružstvá Godzilly a Konga, k nim sa pridá aj psík Gump, zavítame na anglické panstvo, na ktorom straší a pozrieme sa na životný príbeh manželského páru sériových vrahov. 

Režisér Adam Wingard prináša do kín akčnú sci-fi novinku Godzilla a Kong: Nová Ríša (Godzilla x Kong: The New Empire). Epická bitka pokračuje! Filmový Monsterverse sa rozrastá o pokračovanie explozívneho súboja medzi Godzillou a Kongom úplne novým dobrodružstvom, ktoré postaví všemocného Konga a obávanú Godzillu proti kolosálnej neobjavenej hrozbe ukrytej v našom svete, ktorá ohrozuje ich existenciu - a tiež našu vlastnú. Film odhalí históriu týchto titánov a ich pôvod, rovnako ako aj tajomstvá Dutej Zeme a ďalších miest, pričom odhaľuje mýtickú bitku, ktorá pomohla sformovať tieto výnimočné bytosti a navždy ich spojila s ľudstvom. V hlavných úlohách Dan Stevens, Rebecca Hall, Rachel House, Brian Tyree Henry, Alex Ferns, Kaylee Hottle, Mercy Cornwall, Fala Chen, Nicola Crisa, či Adam Smith. 

Ďalšie filmové pokračovanie prinesie do kín aj český režisér F.A. Brabec a to s rodinnou, dobrodružnou snímkou Gump: Sme dvojka. Nová Gumpova cesta začne presne tam, kde tá predchádzajúca skončila. So svojim milovaným Béďom Kozím Bobkom prejde hlavný zvierací hrdina príbehom, ktorý mu už dávno predtým napísali hviezdy. A zatiaľ, čo Gumpov prvý príbeh bol smutnejší, v jeho voľnom pokračovaní sa môžete tešiť na množstvo vtipných zvieracích scén. Vedľa hlavného hrdinu sa novo objaví aj psia slečna Jenny, ktorá si zahrá Gumpovu sestru Kytičku. Vo filme si zahrali Bolek Polívka, Richard Krajčo, Vica Kerekes, Štěpán Kozub, Zbigniew Czendlik, Zuzanka Švábková, Martina Pártlová, Karel Roden, či Michaela Andělová. 

Posledný marcový týždeň myslí aj na najmenších. Do kín prichádza animovaná snímka Strašidlo cantervillské (The Canterville Ghost) od tvorcov Kim Burdon a Robert Chandler. Sir Simon de Canterville straší na svojom sídle Canterville Chase už tri storočia a výborne sa pri tom baví. Jedného krásneho dňa však dom kúpia Američania. Táto moderná rodina sa nedá zastrašiť, staré čarodejnícke kúzla na nich neplatia. Podarí sa sirovi Simonovi dostať otravných cudzincov zo svojho domu? Vydajte sa s nami na strašidelný výlet do starého dobrého Anglicka, kde ešte aj duchovia majú úroveň. V slovenskom znení: Lenka Lašová, František Kovár, Renáta Rundová, Michal Ďuriš, Dárius Koči, Marta Potančoková, Andrej Gajdošík, Matúš Jacečko, Dušan Szabó, Milada Rajzíková, Miroslav Trnavský, Juraj Predmerský, Ivo Gogál, Natália Kóšová, Laura Začková, Matej Struhár, Michal Ganobčík, či Boris Popov. 

No a v česko-slovenskej spolupráci vznikla mrazivá dráma od režiséra Petra Hátleho, Manželia Stodolovci.Temný milostný príbeh inšpirovaný životom skutočného manželského páru sériových vrahov. Na vidieku, kde životy plynú bez akejkoľvek perspektívy, vraždí manželský tím Jaroslav a Dana Stodolovci osamelých seniorov, o ktorých spoločnosť už dávno stratila záujem.

Jaroslav a Dana sú mladý pár, ktorý žije v pokojnej dedine, kde sa všetci obyvatelia dobre poznajú. Keďže vidia ľahko zarobené peniaze, rozhodnú sa okradnúť svojho osamelého starého suseda, ktorého Jaroslav pritom zabije. Na ich prekvapenie polícia takmer automaticky akceptuje násilnú smrť dôchodcu ako nehodu a o prípad sa ďalej nezaujíma. To vedie Stodolovcov k presvedčeniu, že starší ľudia sú ľahkou obeťou nielen drobných krádeží, ale aj vrážd. Už niet cesty späť, Dana si obľúbila moc nad svojimi obeťami a zvláštny dobrodružný pocit víťazstva nad políciou. Jaroslav sa ocitne na križovatke, kde má šancu od Dany odísť, ale nepodarí sa mu to a musí čeliť následkom svojich i jej zločinov. Brutálne vraždy úzko súviseli s ich vzťahom, obrazom závislosti a vzájomnej manipulácie, z ktorej ani jeden z nich nemohol vyjsť ako víťaz.

“Stodolovci” nie sú vo filme len vraždiace monštrá, to by bolo príliš jednoduché. Naznačovalo by to, že sú úplne iní ako my, iný “druh”. Ale stále sú to ľudia. Objavili a otvorili sa manipulácii, násiliu, vraždám – a systém ich nezastavil. Tak ako v priebehu vojny, keď všetky inštitúcie zlyhajú a zrazu je “všetko dovolené”, z bežných občanov sa stávajú sadisti a vrahovia”približuje svoje hlavné postavy režisér Petr Hátle. V hlavných úlohách Jan Hájek, Lucie Žáčková, Jelena Juklová, Dana Syslová, Alexej Pysko, Barbora Lukesová, Martina Jindrová, či Miluse Hradská. 

  Foto © Depositphotos/ContinentalFilm/CinamArt/VertigoDistribution

Súvisiace články