Mŕtva nevesta (Corpse Bride)

6.12.2005|Marko Aust|
Mŕtva nevesta (Corpse Bride)

Pri každom novom filme od Tima Burtona zbystrím pozornosť v radostnej predtuche, že ma čaká ďalšia filmová lahôdka. Nie inak tomu bolo aj pri filme Mŕtva nevesta (Corpse Bride). Tim Burton s spolurežisérom Mike Johnsonom opäť nesklamal.

Animovaný film sa odohráva v nemenovanom mestečku, kdesi vo východnej Európe. Prostredie je zasadené do viktoriánského obdobia so svojou pochmúrnosťou. Vzdialene to trochu pripomína výborný animovaný film Predvianočná nočná mora (The Nightmare Before Christmas, 1993), ku ktorému Tim Burton napísal scenár a tiež vystupoval v úlohe producenta.

Dej začína príbehom dvoch rodín, ktoré chcú uzavrieť sobáš svojich detí, zo svojích sebeckých pohnúťok. Rodina ženícha Victora Van Dorta sobášom chce získať lepšie spoločenské postavenie a rodina nevesty Victorie Everglot si zas potrebujú naplniť prázdne vrecká. Ženích a nevesta sa vôbec nepoznajú, uvidia sa až v dome Everglotovcov, kde sa ich rodičia dohadujú na podrobnostiach svadby. Victorie sa ten milý ale nešikovný a nesmelý Victor postupne zapáči, a neskôr aj ona jemu. Po spackanej skúške na svadobný obrad, si Victor nacvičuje obrad v neďalekom lese. Čo čert nechcel, nastokne prsteň na trčiaci konárik zo zeme, netušiac ze je to prst mŕtvej nevesty. Mŕtva nevesta povstane pred šokovaným Victorom a nato sa spolu ocitnú v podzemnom svete mŕtvych.

Svet mŕtvych je tu vykreslený živými pestrými farbami, až to divákovi navodí dojem, že mŕtví sú vlastne tí živí nahore, kde je ich svet vykreslený temnou pochmúrnou šeďou. Vizuálne je celý film lahodou na oko, kabaretné čísla v podzemí sú celkom vydarené. Príbeh je priamočiary, divák sa v ňom nestráca, dej ide plynule ako dobre naolejovaný stroj. Postavičky v podzemí sú zobrazené ako mŕtvoly buď v určitom štádiu hniloby, alebo ako kostlivci, napriek tomu vyzerajú roztomile, aj keď si Tim Burton neodpustil zopár morbídnych prvkov, ktoré však pôsobia humorne a divák sa baví na jeho kúskoch, napr. na scénke s vypadnutým okom.

Hlavné postavičky sa podobajú výzorom svojich dabérov, Victora nahovoril Johhny Depp (Piráti z Karibiku, Ospalá diera) u ktorého je to už piata spolupráca s Timom Burtonom, Victoriu Emily Watson (Život a smrť Petra Sellersa) a Mŕtvu nevestu Helena Bonham Carterová (Veľká ryba). Film podfarbuje výborná hudba od Dannyho Elfmana. Je to vynikajúce dielo, pri ktorom sa určite nebudete nudiť a fanúšikovia Tima Burtona by si ho rozhodme nemali nechať ujsť.

Nakoniec zlá správa, podľa momentálne dostupných informácií sa Mŕtva nevesta nebude premietať v slovenských kinách. Musíte si zájsť do kina k našim západným susedom alebo počkat na DVD, ktoré by sa malo objaviť v prvej polovici roku 2006.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...