Niekto to rád horúce (Some Like It Hot)

1.3.2006|Jozef Rigo|
Niekto to rád horúce (Some Like It Hot)

Walter Mirisch a jeho dvaja bratia založili firmu The Mirisch Company ako alternatívu veľkých štúdií, ktoré sa dostali do problémov. Chceli povzbudiť nové, nezávislé talenty a dali Billymu Wilderovi 3 000 000 dolárov na Niekto to rád horúce.

Bola to dobrá investícia. Tento film skončil ako tretí najväčší kasový trhák roka a dosiaľ najúspešnejšia a najlepšia komédia 20.storočia. Naviac táto snímka zarobila len v Severnej Amerike 8 000 000 dolárov a zhruba dvojnásobok v zbytku sveta. Hoci bol film nominovaný na niekoľko Oscarov, získal nakoniec len jedného za návrhy kostýmov. Ťažkú konkurenciu preň predstavoval Ben Hur, ktorý zhrabol rekordných jedenásť Oscarov.

Tony Curtis prišiel do filmu požičaný zo spoločnosti Universal, s ktorým mal tretí rok sedemročnú zmluvu na 25 000 dolárov týždenne /tridsať týždňov do roka/. Marilyn si však vytvorila vlastnú produkčnú spoločnosť a brala 10 % zo zisku. Dlhšiu dobu nevysychajúci príjem z Niekto to rád horúce pomohol po jej smrti zaplatiť dlhy. Podarilo sa jej dokončiť len ďalšie dva filmy. Film Niekto to rád horúce bol pre Jacka Lemmona a Billyho Wildera odrazovým mostíkom k najlepším filmom ich kariéry. Nakrútili spolu šesť filmov.

The Mirisch Company pokračovala v činnosti ako jedna z najúspešnejších malých produkčných firiem. Okrem ďalších filmov Billyho Wildera financovali v nasledujúcich rokoch Sedem statočných /1960/, Veľký útek /1963/ a množstvo iných úspešných filmov...


Marylin Monroe na "pľaci" počas nakrúcania Niekto to rád horúce (Some Like It Hot, 1959)

Zo zákulisia:
Tony Curtis a Jack Lemmon dosť riskovali, keď sa rozhodli objaviť sa na plátne v ženskom prestrojení. Všetky tri hviezdy Niekto to rád horúce sa ocitli v prelomových rokoch a riziko sa im zdalo primerané! Curtis, Lemmon a Wilder uspeli – nie však Marilyn Monroeová.
Wilder zohnal mužského predstaviteľa ženských úloh, aby Tonymu a Jackovi predviedol všetky drobnosti, ktorými sa ženské pohyby líšia od mužských – tajomstvo ženskej chôdze, ohýbania zápästia pri ktorom sa nesmú napínať svaly. Záverečnú skúšku správania a líčenia zložili pri návšteve dámskeho záchodu, ktorá prebehla úspešne.
Curtis tvrdil, že svoju Jospehine modeloval podľa Grace Kellyovej. „Hovoril som si, že sa budem správať štýlovo a nad vecou. Nechcel som byť ľahkou korisťou, ktorá by šla s každým.“
Hoci neskôr Wilder najradšej spolupracoval s J.Lemmonom, nebol on, ani Tony Curtis na prvých miestach zoznamu kanditátov pre tieto hlavné úlohy. Wilder skôr chcel angažovať Boba Hopea a Dannyho Kaya. Keď to nevyšlo, prispôsobil Wilder úlohu Daphné Jackovi Lemmonovi, pretože ho obdivoval vo filme Operation Madbal z predchádzajúceho roku. S moliarsky Lemmon, ktorý zbieral úlohy hraničiace s hviezdnou dráhou a zúfalo potreboval poriadnu rolu, dostal padáka kvôli Frankovi Sinatrovi, ktorého meno zaručovalo väčší úspech u divákov. Druhé dve úlohy mali hrať T.Curtis a Mitzi Gaynorová. Lemmonovi znovu ponúkol úlohu, až keď ponuku prijala Marilyn Monroeová.
Chudák Mitzi Gaynorová práve dokončila film Južny Pacifik /1958/ - dejiny ho odsúdili na prepadák a nepodarilo sa jej zostať na výslní hviezdnej kariéry.
Marilyn Monroeová sa chcela vrátiť k filmu po 2 rokoch absencie. Prehlásila, že „Billy Wilder je tým najchytrejším režisérom v Hollywoode a že keď bude vo filme ona, nemá zmysel klásť si otázku, kto bude hviezdou“. Naviac sa tešila na spev a prácu s pohľadným Tonym Curtisom.
Ďalším motívom boli peniaze. Marilyn a jej posledný manžel dramatik Arthur Miller nejakú dobu nepracovali a – podľa životopisu z pera ich slúžky Leny Pepitoneovej – Miller presvedčil Marilyn, aby prijala rolu, pretože potrebujú peniaze. Podpísala zmluvu, aj keď si neprečítala scenár. Keď sa začalo nakrúcanie, zdesila sa. Už zase mala hrať hlúpučkú blondínku, naviac takú, ktorá neprekukne dvoch chlapov. „Hrala som hlúpe ženské, ale toto je už priveľa“, kvílila. Nepáčilo sa jej, že film bude čiernobiely, lenže Wilder jej vysvetlil, že na farbe by nepravdepodobnosť nalíčenia vynikla a ilúzia by stratila svoju presvedčivosť. Dodal, že pokiaľ bude veriť Sugar v prevleku na plátne, uveria mu aj diváci.


Momentka z nakrúcania filmu Niekto to rád horúce (Some Like It Hot, 1959). Zľava Tony Curtis, Marylin Monroe a režisér Billy Wilder.

Nakrúcanie nemalo hladký priebeh, zvlášť, keď sa Marilyn oddala gurmánskym orgiám a zdalo sa, že bude na túto postavu dosť tučná. Naviac sa začalo pošuškávať, že nakrúcať s Marylin sa rovná vstupenke do pekla.
Tony Curtis zhrnul celkový pocit po jej smrti: „Ľudia mi stále hovoria: Nie je hrozné, čo sa stalo Marilyn Monroeovej? Tak teda ja neviem klamať. Neznášal som ju. Bola to skutočne zlá ženská. Pri natáčaní Niekto to rád horúce nám pripravila ťažké chvíle. Myslím si, že Marilyn bola úplný cvok. Mala ženské telo, ale mozog 4-ročného dieťaťa. Keby nevyzerala tak sexy a nemala tých svojich 97 centimetrov okolo hrudníku, tak by ju určite zavreli do blázinca.“
Billy Wilder hovoril, že mala prsia ako zo žuly a mozog ako ementál. „Nikdy som nepoznal žiadnu tak skrz naskrz ničomnú osobu ako bola Marilyn Monroeová. A súčasne žiadnu ženu, ktorá by na plátne vyzerala tak nádherne.“
Bola báječná v Niekto to rád horúce, to vidíte sami – lenže za akú cenu! Pravidelne prichádzala na pľac neskoro a vyžadovala neskutočné množstvo opakovaných záberov. Napríklad scéna, keď prichádza k „dievčatám“ do izby v hoteli na Floride a pýta si whisky, sa točila 59 krát!
Veľa sa hovorilo o duševnom zdraví Marilyn Monroeovej, musíme pripomenúť, že ani Tony Curtis nebol dvakrát psychicky vyrovnanou osobnosťou. Navštevoval psychoanalytika až 4 krát týždenne a od polovice 50 rokov utrácal na psychiatrické pohovory tisíce dolárov. Trápila ho kariéra. Zúfalo sa snaží vymaniť sa z úlohy pohľadného chvastúňa s bronxským prízvukom.
Snímka Niekto to rád horúce ho konečne dostala k rozmeru talentu na poli komickom. Okrem toho mal rodinné problémy. Jeho manželstvo s Janet Leighovou sa chýlilo ku koncu a za niekoľko rokov k nemu skutočne došlo aj keď sa im na konci nakrúcania narodila dcérka Jamie Lee.
Najskôr bude pravda, že kľúčom k problémom spojeným s Niekto to rád horúce sú práve deti. Podľa Leny Pepitoneovej sa krátko pred nakrúcaním začala Marilyn meniť a pôsobila neobyčajne spokojným dojmom. Naučila sa hrať na ukulele a vážne nacvičovala svoje filmové pesničky /páčila sa jej „I want to be Loved by You“, a keď jej niečo prelietlo cez nos, spievala potom „I´m Through With Love“/.

Dôvod zmeny jej prístupu a prečo Marilyn pôsobí tak žiarivým dojmom?
Bola tehotná. Čakala dieťa, po ktorom s Millerom toľko túžili. Marilyn krátko predtým potratila a podľa Pepitoneovej si zaumienila, že zdravie dieťaťa nesmie nič ohroziť. Ani nedostatok spánku a preto chodila na pľac až keď si poriadne odpočinula.
Z opakovaných záberov vinila Billyho Wildera, začala ho hneď po zahájení nakrúcania prezývať „Malý Hitler“. Bol to súboj nervov a kopec opakovaných záberov. Billy trpel burzitidou bolesťami chrbta, často len sedel v režisérskom kresle a trval na presnom dodržovaní textov. Marilyn naopak rada úlohu tu a tam obmeňovala, aby vyhovovala jej vlastnému poňatiu.
Vychádzala snáď jedine s prívetivým J.Lemmonom. Zverovali sa jeden druhému s trémou pred kamerou. Ranili ju však vtipy a posmešky z úst Wildera a Curtisa a pritom sa na prácu s Tonym toľko tešila. Najradšej mala scénu, v ktorej zvádza Curtisa oblečeného ako Cary Grant /sužovaného sexuálnymi problémami/.
Curtis sa zas sťažoval práve v súvisloti so zvodcovskou scénou. Vyhlásil, že mal pocit, ako keby pozkával Hitlera. Marilyn pohotovo reagovala: „Hovoril to len preto, že som mala lepšie šaty než on.“ Curtis a Wilder netušili, že Marilyn je v inom stave. Jej starostlivosť nakoniec žiaľ vyšla nazmar. Keď skončilo nakrúcanie, znovu potratila. Narušilo to jej manželstvo s Arthurom Millerom. Údajne ho vinila z toho, že na ňu naliehal, aby hrala v Niekto to rád horúce kvôli peniazom!
Jediný človek, ktorému sa nemožné preťahovanie výroby tohto filmu páčilo, bol údajne veterán gangsterských úloh George Raft. Nový Castrov režim na Kube skonfiškoval jeho havanské kasíno bez akejkoľvek sebemenšej náhrady, čo pre Georgea Rafta znamenalo obrovskú stratu. Jeho pôvodná zmluva znela na jeden pracovný týždeň, vďaka častým neskorým príchodom hlavnej hviezdy Marilyn Monroeovej nakoniec vydržal pri štábe celé 4 mesiace.


Scéna z filmu Niekto to rád horúce (Some Like It Hot, 1959). Zľava Tony Curtis, Jack Lemmon a Marylin Monroe.

Tvorcovia:

  • Marilyn Monroeová /33/ ako Sugar Kaneová; geniálna herečka alebo okúzlujúce nemehlo? Sexuálny symbol filmového plátna vo svojej poslednej veľkej komickej úlohe.
  • Tony Curtis /34/ ako Joe a Josephina; poriadne sa snažil. Od tej doby poľavil a klesol do priemeru.
    Jack Lemmon /34/ ako Jerry a Daphné; stal sa jedným z najvšestrannejších a najobdivovanejších filmových hercov.
  • Billy Wilder /53/ producent a režisér; tvorivá elektráreň v dobe svojich vrcholných výkonov.
  • George Raft /64/ ako Spats Colombo; začiatok jeho finančného indiánskeho leta.
  • Joe E.Brown /67/ ako Osgood Fielding III a až po uši zaľúbený do Jerry alias Daphne; dlhšiu dobu na odpočinku po účinkovaní v nízkorozpočtových komédiach 30.rokov.

Odozvy:

  • „Marilynin posledný film je hotová smršť“ Sunday Dispatch, 17.5.1959.
  • Kritici z doby 25 rokov pred Boy Georgom si však neboli dosť istí....
  • „Nalíčenie dievkochlapcov na mňa pôsobilo odpudzujúco, zmes krvavého kúpeľa a prestrojenia za ženy bolo tak neznesiteľné a vtipy na tému telesného zemepisu tak otrepané, že som z kina vykĺzol bočným východom, lebo predpokladám, že koniec filmu znesú len silnejšie nervy než sú moje“. C.A.Lejeune, Observer 17.5.1959.
  • „Hovoril som o tom so svojim doktorom a psychiatrom a vraveli mi, že som dosť starý a bohatý aby som mohol niečo také opakovať.“ Billy Wilder hneď po ukončení nakrúcania.

Všimnete si:

  • Vtip vo vtipe Georga Rafta. Uvidí mladého gangstra, ako si hádže mincou a hovorí: „Kde si sa naučil taký lacný trik?“ Samozrejme, že ide o záležitosť, ktorú sám preslávil vo filme Zjazvená tvár /Scarface, 1932/, s ktorým v Hollywoode prerazil. Mladého gangstra hrá Edward G.Robinson mladší, syn Raftovho starého protivníka z filmového plátna.
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Som legenda (I am Legend)

Som legenda (I am Legend)

Predstavte si, že na celom svete zúri vírus a vy ste imúnny. Beháte si po Manhattane ako na nejakej lúčke a okolo vás sa mení celá...