Účastníci zájazdu (Účastníci zájezdu)

12.9.2006|Tomáš Kolompár|
Účastníci zájazdu (Účastníci zájezdu)

Nový český film na motívy Michala Viewegha dorazil do našich kín. Na území našich západných susedov sa tento snímok dostal na prvé miesto v rebríčkoch a dokonca prekonal aj Román pre ženy, ktorý bol najúspešnejší a najziskovejší film doposiaľ. V čom však tkvie úspech tohto filmu?

Keby sme sa mali na to pozrieť z vnútornej stránky, tak určite osobnosť českých hercov, ktorí filmu dotvárajú niečo, čo ho robí takým, povedzme, že originálnym. Ako som už spomínal v úvode, režisérsky debut Vejdeleka je na prvý pohľad vcelku slušný a spolu so scenáristom a autorom knižnej predlohy Vieweghom dosiahol resp. preniesol na filmové plátno niečo, čo diváka príjemne poteší a čo je hlavné, zabaví ho neskutočnou ale pritom decentnou iróniou. Príbeh začína klasickou dovolenkou teda autobusovým zájazdom do prímorského letoviska. Medzi najrôznejšími postavami príbehu patria sympatická Jolana (Anna Polívková), ktorá na dovolenku pozvala svojich neustále hádajúcich sa rodičov. Ďalšie vekové zázemie vytvárajú dôchodkyne Helga a Šarlota( Kveta Fialová a Jana Šťepanková). Aby sa nezabudlo, tak to máme aj dvoch homosexuálov a ich kamaráta - sex idola a speváka Maxa. Režisér filmu si na výbere hereckých mien dal bezpochyby záležať a obsadil do svojho filmu hercov, ktorí filmu napomáhajú získať svoju podstatu, ktorá spočíva v ich hľadaní svojej ľudskej vyváženosti a niekedy aj nostalgie (prípad Šarloty).

Keby som mal film hodnotiť po častiach, tak sa jedna o klasický kompozičný prístup začínajúceho režiséra. Teda klasická cesta pri mori, príbehy obyčajných ľudí a hlavne hľadanie samého seba. Možno Vám to pripadá ako nejaká blbosť ale opak je pravdou. Vejdelek spolu Vieweghom dokázali zobraziť široké spektrum ľudských osobností od najmenších až po starnúce babičky. Pred filmom som si myslel, že pôjde o klasický film a jeho charakteristický humor ale mýlil som sa. Po projekcii som bol veľmi prekvapený . Snímok totiž naberá každou minútou rýchlejší spád a Vy len nedočkavo sedíte a čakáte, čo sa práve stane. To je klasický prístup Viewegha, kto čítal jeho knihy mi dá určite za pravdu. Skoro dvojhodinový snímok teda skutočne pôsobí príjemne a nesnaží sa len preskákať rýchlym prechodom humoru a irónie. Je to v niečom viac. Na prvýkrát to Vejdelkovi vyšlo na výbornú. Čo sa týka kamery alebo hudby vo filme, všetko do seba zapadá ako správne fungujúci pristroj, čo nie je odkázaný na jednu časť , ktorá by z neho robila niečo perfektné. Všetko do seba zapadá a to je na tomto novom filme priaznivé.

Na záver len ešte jedná malá poznámka. „Účastníci zájazdu“ sú filmom, ktorý by ste mali určite pozrieť a to nielen so slov tejto recenzie a dobrej kritiky z českej strany ale aj pre jeho podstatu a niečo, čo vo Vás film vyvolá a na čo nezabudnete, ale to už nechám na Vás...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...