16. MFF Bratislava predstavuje medzinárodné súťaže
Medzinárodný filmový festival Bratislava je doslova za rohom. Organizátorské práce finišujú, kiná dolaďujú posledné pred premietacie prípravy a diváci si pomaly môžu začať kupovať lístky na jednotlivé predstavenia. 16. medzinárodný filmový festival Bratislava po roku opäť sľubuje prehliadku toho najlepšieho čo ponúka súčasná svetová kinematografia. Organizátorom sa aj tento rok podarilo získať množstvo snímok, ktoré ohúrili publikum na najprestížnejších filmových festivaloch Cannes, Berlinale, či Benátky. Tešiť sa môžeme aj na nové snímky od mladých, talentovaných a perspektívnych tvorcov, ktoré budú mať svoju premiéru práve na bratislavskom filmovom festivale.
Ako to už tradične na filmových festivaloch býva, program festivalu je rozdelený na niekoľko sekcií, ktoré ponúkajú bohatú prehliadku filmov. Panoráma, Proti prúdu, Príbehy – filmy životnej sily, Made in Slovakia, či Focus – Hongkong predstavujú nesúťažné sekcie, v ktorých premietnu filmy etablovaných tvorcov, ale aj nezávislé a experimentálne kúsky, filmy, ktoré zobrazujú horúce témy dnešnej doby, či filmy vymykajúce sa zo súčasného svetového kinematografického mainstreamu.
Bližšie sa pozrieme na ťahák festivalu, súťažné sekcie, ktoré pútajú pozornosť novinárov a sú veľmi obľúbené u divákov. Súťažná sekcia je rozdelená na tri pod sekcie: Súťaž prvých a druhých hraných filmov, Súťaž prvých a druhých dokumentárnych filmov a Súťaž krátkych filmov. Súťaž prvých a druhých hraných filmov ponúkne filmy od mladých režisérov z rôznych kútov sveta, ktorí vlastné vnímanie sveta dokázali pretaviť na filmové diela, ktoré svojou špecifickosťou obohatili svetovú kinematografiu. Natočili tak reprezentatívne snímky, ktoré sa budú uchádzať o hlavnú cenu festivalu, Grand Prix.
Tento rok sa v Súťaži prvých a druhých hraných filmov predstaví 9 filmov a ich rozmanitosť reflektujú krajiny, z ktorých mladí tvorcovia pochádzajú. Najväčšie zastúpenie má Európa (5 filmov), nasleduje Ázia (2 filmy) a dopĺňajú ich po jednom filme krajiny zo Severnej, resp. Latinskej Ameriky. O cenu Grand Prix sa bude uchádzať aj slovenská snímka, film Jaroslava Vojteka, Deti. Česko má svojho zástupcu vo filme Pojedeme k moři herca a režiséra Jiřího Mádla.
Okrem týchto dvoch snímok sa v súťaži predstaví aj snímka Party Girl od tria francúzskych režisérov, Marie Amachoukeli, Claire Burger a Samuela Theisa. Snímka získala ocenenie Zlatá kamera pre najlepší debut na tohto ročnom MFF Cannes. Film je portrétom 60ročnej Angélique, ktorá celý život pracuje v bare, miluje nočný život a mužov. V jej živote nastane zmena, keď ju jeden z jej pravidelných klientov požiada o ruku. Dokáže sa ale Angélique vzdať svojho života, odísť z práce a stať sa ženou v domácnosti? Film predstavuje určitý hybrid drámy a dokumentu. V hlavnej úlohe nespútaná Angélique Litzenburger.
Z Nórska do Bratislavy prichádza snímka Jeg er din (Som tvoja) režiséra Irama Haqa. Snímka reflektuje na multikultúrne rozdiely, tému imigrácie a sociálne pomery v cudzej krajine. Mina je mladá slobodná matka, ktorá so svojím 6 ročným synom Felixom žije v Osle. Je pakistánsko-nórskeho pôvodu a má problémy s rodinou. V láske takisto nemá veľa šťastia, napriek jej neustálemu hľadaniu, jej vychádzajú len krátke romániky s rôznymi mužmi, ktorí dlhší vzťah nehľadajú. Takže keď Mina stretne Jespera, švédskeho filmového režiséra, zamiluje sa do neho od hlavy až po päty.
Z benátskeho filmového festivalu sa v Súťaži prvých a druhých hraných filmov predstavia až tri filmy, dva z nich ocenené v rámci Týždňa kritiky. Srbský film režiséra Vuka Ršumovića, Nicije dete (Najdúch) sa vracia k téme vojny na Balkáne v 90. rokoch. Film vznikol na základe skutočného príbehu. Na jar roku 1988 bol v bosnianskych horách nájdený chlapec, ktorý žil medzi vlkmi. Dali mu meno Haris a poslali ho do sirotinca v Belehrade. Tam sa skamarátil s malým Žikom a postupne začal hovoriť svoje prvé slová. V roku 1992, v čase balkánskej vojny, miestne úrady rozhodli, že ho pošlú späť do Bosny, kde mu dali do rúk zbraň a poslali ho do boja.
Vietnamská režisérka Nguyen Hoang Diep nám predstaví svoju snímku Dap Cánh Giua Không Trung (Od ničoho k ničomu), ktorá si z Týždňa kritiky na MFF Benátky odniesla cenu FEDEORA. Huyen a Tung sú mladí a svojim spôsobom nezávislí ľudia. Ona študuje na univerzite a on pracuje pre mesto. Žijú v Hanoji, ďaleko od svojich rodín a s finančnými prostriedkami, ktoré ledva stačia na vyžitie. Dvojicu ale málo čo trápi a tak si užívajú vcelku bezstarostný život. Až do dňa, kedy Huyen zistí, že je tehotná. Dieťa si nechať nechce a Tung s ňou súhlasí. Ako ale získajú dostatok peňazí na potrat? Film otvorene ale veľmi citlivo pracuje s témou sociálneho postavenia mladých ľudí v spoločnosti a prináša pohľad na výsledky ich neľahkého rozhodnutia. Tung sa začne venovať ilegálnym kohútim zápasom a Huyen vidí východisko z ich situácie v prostitúcií, ktorá na ňu bude mať prekvapivý až bizarný psychologický dopad.
Ďalšou zaujímavou snímkou v Súťaži prvých a druhých hraných filmov je aj lyrický príbeh režiséra Réneho Sampaio, film Faroeste Caboclo (Brazílsky western). Film je voľne natočený na motív epickej folkovej skladby legendárnej brazílskej rockovej skupiny Legião Urbana. Film Brazílsky western oživil kultové postavy z tejto populárnej piesne, dej sa odohráva na pozadí rozmanitého mesta Brasília v období neskorých 80. Rokov a predstavuje tragický milostný trojuholník, ktorý nás prenesie späť do nedávnej minulosti. João, mladý muž žijúci v provincií mesta Brasília, vyrastal obklopený nenávisťou a rasizmom. Nejaký čas strávil aj vo väzení za vraždu policajta, ktorý zabil jeho otca. S vidinou nového života sa sťahuje do hlavného mesto, kde mu jeho vzdialený bratranec z Argentíny vybaví prácu ako pomocník tesára. Pracovitý João si nájde ešte jednu prácu, menej legálnu, a stane sa z neho drogový díler. Neskôr spozná študentku architektúry Mariu Lúciu, dcéru senátora a bláznivo sa do seba zamilujú. Maria od neho chce, aby prestal robil dílera, no Jeremiah, Joãov rival v láske aj v „obchodovaní“, sa postará o to, aby Joãovi neostávalo nič iné ako pokračovať v dílerstve.
Hlavná porota, ktorá udelí cenu Grand Prix za najlepší film, ako aj Cenu pre najlepšieho režiséra, Cenu za najlepší ženský herecký výkon a Cenu za najlepší mužský herecký výkon, je v zložení Derek Malcolm, rešpektovaný filmový kritik, ktorý písal 35 rokov pre The Guardian. Avinoam Harpak, ktorý pôsobil viac ako 30 rokov na vedúcich pozíciách v telavivskej a neskôr jeruzalemskej cinematéke a bol jedným zo zakladateľov Jeruzalemského filmového festivalu. George Ovashvili, gruzínsky režisér, scenárista a víťaz Krištáľového glóbusu z Karlových Varov, ktorý na festivale zároveň uvedie svoj ocenený film Kukuričný ostrov. A poslednou, no nie menej významnou členkou poroty je slovenská herečka, držiteľka ceny Slnko v sieti a ceny Igric za film Ďakujem, dobre, Zuzana Mauréry.
Súťaž dokumentárnych filmov prešla menšou transformáciou. Tento rok sa aj táto kategória, po vzore hraných filmov, rozdelila na prvé a druhé filmy. Festivalu, ako aj divákom, tak sekcia umožní objaviť viac nových talentovaných režisérov, ktorí si za svoj žáner zvolili práve dokumentárny film. V hre bude 8 filmov a pozitívna správa je, že až 6 z nich natočili ženy - režisérky. Rozmanitosť sekcie dotvárajú filmy z rôznych kútov sveta. Jedným z favoritom bude určite aj česká snímka DK od režisérky Báry Kopeckej, ktorá dokumentuje život významného českého architekta, a jej manžela, Davida Kopeckého.
Okrem tejto snímky sa v Súťaži prvých a druhých dokumentárnych filmov predstaví dokument The Uprising (Povstanie) britského režiséra Petera Snowdona. Snímka sa venuje nedávnym revolúciám v arabských krajinách. Využíva zábery z rôznych zdrojov, predovšetkým z YouTube a z rôznych krajín, čím vytvára akési abstraktné povstanie, ktoré je rovnako skutočné, ako i vymyslené. Dokument vyhral Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava. Režisérka Narimane Mari prináša víťaza kodanského CPH:DOX, dokumentárny film Loubia hamra (Hra o fazuľky). Originálnym spôsobom rozpráva o dejinách Alžírska: skupina detí stvárňuje momenty z alžírskeho boja za oslobodenie, pričom realita sa mieša s fikciou a mýtmi.
V sekcií sa nachádza aj poľský film ocenený na MFF Locarno 15 stron swiata (15 svetových strán) od režisérky Zuzanny Solakiewicz. Dokument rozpráva o experimentálnom hudobnom štúdiu zo 60. rokov a pionieroch elektronickej hudby v Poľsku. Uvidíme aj dokument španielskeho režiséra Hermesa Paralluelo, No toto es vigilia (Nie je všetko vigília). Film dokumentuje režisérových starých rodičov, ich život a nevyhasínajúcu lásku. Film balansuje medzi drámou, fikciou a dokumentom. A predstaví sa nám aj dvojica režisérov, Mike Attie a Meghan O´Hara, ktorí predstavia svoj projekt, dokument In Country (V teréne), kde sa skupinka nadšencov snaží autenticky rekonštruovať udalosti vietnamskej vojny v lesoch v Oregone.
Víťaza najlepšieho dokumentárneho filmu určí porota v zložení portugalský filmár a držiteľ DocAllinace Award za film Zajatie, s ktorým sa na MFF Bratislava predstavil minulý rok, André Gil Mata, umelecký riaditeľ jedného z najrešpektovanejších dokumentárnych festivalov DokuFest Prizren, Veton Nurkollari a filmová teoretička Jana Dudková zaoberajúca sa prienikom medzi kultúrnymi a filmovými štúdiami.
Súťaž krátkych filmov predstavuje príťažlivý a rozmanitý výber filmov, ktoré aktuálne predstavujú to najzaujímavejšie čo ponúka svet krátkych filmov. V sekcií sa predstaví 12 filmov od tvorcov z rôznych krajín sveta, ktorí ponúkajú presvedčivé a vizuálne komplexné snímky so zaujímavými témami. O cenu MFF Bratislava sa bude uchádzať aj víťaz festivalu v Rotterdame, film La Isla (Ostrov) od dvojice režisérok Dominga Sotomayor a Katarzyna Klimkiewicz. Príbeh krátkeho filmu bol inšpirovaný básňou Wislawy Szymborskej ako aj osobnými spomienkami z detstva oboch autoriek.
Uvidíme aj víťaza najvýznamnejšieho festivalu krátkometrážnych filmov v Tampere, film Hätäkutsu (Núdzové volania) fínskeho režiséra Hannesa Vartiainena. Originálny film je zostavený z autentických nahrávok tiesňových volaní z reálneho života, od náhleho pôrodu dvojčiat, až po prestrelku na pôde školy. V centre diania však stojí posledné volanie o pomoc vyslané z trajektu Estonia, ktorý sa v roku 1994 potopil v Baltickom mori.
Z Portugalska príde predstaviť svoj krátky film Cigano (Cigáň) režisér David Bonneville. Snímka sa zaoberá témami ako triedne stereotypy a očakávania. A naši český susedia predstavia krátku snímku Občanská naděje od režiséra Davida Vignera. Vo filme o korupcií a modernom otroctve si zahrali známi herci, Jan Potměšil, Martin Dejdar, Barbora Lukešová, Jan Fridrich, či Vanda Chaloupková.
Cenu za najlepší krátky film udelí porota v zložení Bülent Öztürk, ktorého film Houses With Small Windows získal cenu pre najlepší európsky krátky film na festivale v Benátkach a bol nominovaný v rovnakej kategórií na Európskych filmových cenách; filmová kritička z Holandska Nicole Santé, a programová riaditeľ festivalu animovaných filmov Fest Anča Maroš Brojo.
Špeciálne premietanie na festivale budú mať traja finalisti ceny LUX Prize, ktorú udeľuje Európsky parlament. Do tohto zoznamu sa dostala francúzska snímka Bande des filles (Dievčenská banda) režisérky Céline Sciamma a dve snímky, ktoré sme už mali možnosť vidieť u nás v kinách. Cenu LUX Prize tak má šancu vyhrať aj poľská snímka Ida režiséra Pawela Pawlikowskeho. A po roku sa do Bratislavy opäť vracia snímka, ktorá na festivale minulý rok vyhrala cenu Grand Prix, ako aj cenu za najlepší herecký výkon (Igor Samobor), slovinský film Razredni sovražnik (Triedny nepriateľ) režiséra Roka Bičeka.
16. medzinárodný filmový festival Bratislava bude prebiehať od 7.-14. novembra v mestských kinách Lumiére, Mladosť, Nostalgia a v kluboch Batelier a FK 35 mm Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Pre návštevníkov sú k dispozícií Cinepassy v cene 19,90 eur a cenovo výhodné vstupné 3,30 eur na všetky festivalové premietania. V klube Batelier je na všetky festivalové premietania vstup voľný.
Foto © MFF Bratislava 2014