Stormbreaker

23.11.2006|Tomáš Kolompár|
Stormbreaker

Máme november a spolu s ním sa do našich kinosál dostali zatiaľ veľmi zaujímavé snímky ako boli Na druhej strane, Potomkovia ľudí či Casino Royale. Ako to však už býva zvykom , každý mesiac sa vyskytne aj film, povedzme menej výrazný ako lepšie hollywoodske blokbastery, ktorý filmových nadšencov príliš nepobaví. Jedným z takejto skupiny je aj najnovší počin režiséra Geoffreya Saxa, ktorý vytvoril ďalšieho z rady mladých agentov, ktorí zachraňujú ľudstvo.

Dejová koncepcia filmu je na oko až príliš jednoduchá. Máme tu mladého hrdinu, ktorému zomrú rodičia a smútok mu uľahčuje jeho strýko v službách „ministerstva financií“. Ako to však už býva zvyšok ministerstvo financií je len „akože“ a z príjemného strýka sa vyhrabne tajný agent M16. Aby ten dej filmu nejako vyzeral, rozhodli sa aj túto postavu zneškodniť a celý príbeh zveriť do rúk 14-ročného chlapca, ktorý má zachrániť svet. Nie je tento príbeh do istej miery už čiastočne dosť „otrepaný“? Ja si myslím, že áno. Po Spy Kids 1,2,3 a Agentovi Cody Banksovi to opäť máme len nevýraznú „akčnú“ vec na motívy Jamesa Bonda v „mladom“ prevedení. Režisér Geoffrey Sax si však neuvedomil jedno a to, že ak sa nestretne dobrý herecký ansámbel , film nebude ani zďaleka fungovať podľa optimálnych predstáv. Čo sa týka hereckých postáv, hlavná úloha pripadla zatiaľ neznámemu Alexovi Pettyferovi, ktorý na plátne, v podaní mladého agenta, pôsobí vcelku zaujímavo a v žiadnom prípadne na silu, ako tomu bolo u jeho predchádzajúcich kolegov vo filmoch z podobnou tematikou. Jediné, čo bolo na plátne dobré a mohlo povzniesť túto sníku na celkom slušnú úroveň, sa však skončilo v 15 minúte. Hovorím o Ewanovi McGregorovi(Ostrov smrti, Moulin Rouge, Star Wars), ktorý svojou výbornou charizmou dotváral v úvode filmu patričný náboj. Sax sa však rozhodol McGregora z scenára vylúčiť smrťou a tým vykonal najhoršiu chybu akú mohol. Film sa ďalších 80 minútach utápa v klasickom „klišé“ podobných snímok. Sax sa prepískol a k dokonalosti mu nepomohla ani dlhá rada vedľajších hereckých hviezd ako Alica Silverstone či Mickey Rourke(Sin City, Domino), ktorý sa na plátne evidentne snaží, lenže úloha veľkého „bossa“ celého mesta ho skôr zosmiešňuje ako z neho robí patričnú ozdobu filmu.

Stormbreaker je svojou koncepciu nie príliš výrazným filmom, ktorému by pomohla väčšia účasť Ewana McGregora na plátne a hlavne by sa mal zbaviť tej až príliš okatej napodobeniny akoby mladého Jamesa Bonda. Takých filmov sme v histórii mali veľmi veľa a najnovšia vízia mladého hrdinu veľkú dieru do sveta rozhodne neprevŕta...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články