Od dnes v kinách päť nových filmov, medzi nimi aj Noví mutanti, Staříci, či Narušený

10.9.2020|Ivet Kollárová|

Druhý septembrový týždeň prináša do kín päť nových filmov, tri americkej produkcie a dve česko-slovenskej produkcie. Hollywoodskym filmom týždňa je adaptácia marvelovského komiksu Noví mutanti a z nezávislej scény vyčuhujú tento týždeň filmy Palm Springs a Staříci. Zároveň nám dnes v Piešťanoch štartuje 15. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik, ktorý potrvá do 15. septembra.

O novinku Noví mutanti (New Mutants) sa postaral režisér Josh Boone. Rahne Sinclairová, Illyana Rasputinová, Sam Guthrie a Roberto De Costa sú štyria mladí mutanti, ktorých drží v odľahlej nemocnici dr. Cecilia Reyesová za účelom ich psychiatrického pozorovania. Je presvedčená, že títo mladí ľudia predstavujú nebezpečenstvo sami sebe aj celej spoločnosti. Má ich neustále na očiach a snaží sa ich naučiť ovládať ich mutantské schopnosti. Keď sa však osadenstvo rozrastie o Danielle “Dani” Moonstarovou, začnú sa v nemocnici diať zvláštne veci. Pacientov začnú ovládať halucinácie a spomienky z minulosti. Nepotrvá dlho a ich mutantské schopnosti a vzájomné priateľstvo podstúpi skúšku, pri ktorej budú musieť bojovať o to, aby prežili. V hlavných úlohách Anya Taylor-Joy, Maisie Williams, Antonio Banderas, Alice Braga, Charlie Heaton, Happy Anderson, Blu Hunt, či Henry Zaga.

Tvorcovia Martin Dušek a Ondřej Provazník natočili road movie drámu Staříci. Z amerického Oregonu prilieta do Prahy emigrant Vlastimil Reiner, vojnový veterán a bývalý politický väzeň. Má vyše osemdesiat, je pripútaný na invalidný vozík a do značnej miery odkázaný na pomoc ostatných. Preto na neho už na letisku čaká Antonín, starý kamarát z protikomunistického odboja. Čoskoro vyjde najavo, že Vlasta prišiel do Česka uskutočniť poslednú misiu svojho života. Chce vypátrať a zabiť komunistického prokurátora Václava Mráza, ktorého porevolučné súdy nedokázali, alebo nechceli za jeho zločiny z 50. rokov potrestať. Vlastimil prehovorí Antonína, aby mu s akciou pomohol. Ten si požičia od vnuka starú obytnú dodávku a upraví ju tak, aby sa v nej mohol Vlasta pohybovať. Oba starci vyrážajú na pre nich veľmi náročnú cestu za odplatou. V hlavných úlohách Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Milena Steinmasslová, Michal Suchánek, Pavel Batek, či Marika Sarah Procházková. 

Slovenský režisér Dušan Rapoš natočil komédiu Ženská pomsta. Na skupinovej psychoterapii sa u doktora Wágnera náhodou stretnú tri ženy zrelého veku. Líšia sa síce profesiou a tiež povahou, ale majú rovnaký problém. Ich depresie a trápenia majú totiž spoločného menovateľa: neveru manželov, ktorým obetovali desiatky - často i neľahkých - rokov spoločného života. Spontánne ich to zblíži a rozhodnú sa, že lepšia, než drahé sedenie u psychoterapeuta, bude pomsta. S tou si navzájom pomôžu a pre svojich neverných manželov pripravia skutočné peklo na zemi... Film je úsmevným pohľadom na mužskú krízu stredného veku a oslavou ženskej solidarity. Vo filme si zahrali Dana Morávková, Eva Vejmělková, Adam Misík, Helena Vondráčková, Miroslav Etzler, Mahulena Bočanová, Jakub Kohák, Pavel Zedníček, Robert Jasków, Petr Rychlý, Jana Paulová, Tomáš Kraus, Michal Kavalčík, či Dominika Myslivcová. 

Film Palm Springs mal v januári premiéru na nezávislom filmovom festivale Sundance. Dnes táto romantická komédia od režiséra Maxa Barbakova prichádza aj do našej oficiálnej kino-distribúcie. Počas svojej nedobrovoľnej účasti na svadbe stretne Nyles Sarah, hlavnú družičku a čiernu ovcu rodiny. Po tom, čo ju zachráni od tragického príhovoru, začne ju priťahovať svojím „mámvpažizmom“. Ich spontánny sex je prerušený neočakávanou udalosťou, vďaka ktorej Sarah začne chápať, že na ničom v podstate nezáleží a pustia sa do sabotovania svadobnej zábavy. Vo filme si zahrali Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons, Peter Gallagher, Meredith Hagner, Camila Mendes, Tyler Hoechlin, Chris Pang, June Squibb, Dale Dickey, Matt Smith, či Mark Kubr. 

Režisér Derrick Borte natočil akčný thriller Narušený (Unhinged). Držiteľ Oscara Russell Crowe hrá v tomto thrilleri psychopata, akého určite stretol každý z nás – frustrovaného človeka, z ktorého sa za volantom na preplnených cestách stane nepríčetné monštrum. Rachel sa ponáhľa do práce a na semafore zatrúbi na auto, ktoré ju zdržuje. Netuší, že náhodou tým spustí reťazovú reakciu a stane sa objektom záujmu neznámeho muža, ktorý sa rozhodne udeliť jej životnú lekciu. Začína sa smrteľne nebezpečná hra na mačku a myš, ktorá je dôkazom, že nikdy neviete, kto sedí v aute vedľa vás... Okrem Croweho si vo filme zahrali aj Caren Pistorius, Jimmi Simpson, Gabriel Bateman, Anne Leighton, Lucy Faust, Michael Papajohn, Vivian Fleming-Alvarez, Donna Duplantier, Cynthia LeBlanc, Scott Walker, či Mike R. Moreau. 

  Foto © CinemArt/ContinentalFilm/Magicbox/ForumFilm/Filmtopia

Súvisiace články