Zlatého medveďa na MFF Berlinale 2022 získal film Alcarràs, víťazne aj Claire Denis, či Hang Sangsoo
Jeden z najkratších ročníkov Medzinárodného filmového festivalu Berlinale dnes (16.2.) slávnostným ceremoniálom oficiálne ukončil svoju „prvú“ časť, ktorá filmovým profesionálom, novinárom, či akreditovaným účastníkom ponúkla silný a rozmanitý súťažný line-up filmov, ktoré búrajú spoločenské konvencie, provokujú svojím artovým štýlom, či nastavujú nebezpečne reálne zrkadlo ľudstvu, ktoré v mnohých sférach života zlyháva. Neoficiálna téma, ktorá spájala prezentované filmy tohtoročného Berlinale bola láska, rodinné vzťahy, ľudskosť, či emocionálne putá.
72. ročník MFF Berlinale 2022 otvoril svoje brány len pred šiestimi dňami (10.2.), no kvôli situácii s covidom (stále dokola tá istá pieseň) sa organizátori festivalu rozhodli tento ročník termínovo upraviť. Prvých šesť dní sa festival zameriaval na súťažné sekcie, najmä na Hlavnú súťaž Berlinale 2022. Filmy, či nové projekty sa síce premietali aj v ostatných nesúťažných sekciách, no všetku slávu si užívali filmové výpravy na červenom koberci pred vstupom do hlavnej sály festivalu Berlinale Palast a na ostatných nejak nebol čas. Kvázi druhá časť festivalu, ktorá bude prebiehať od 17. do 20. februára bude určená primárne verejnosti a fanúšikovia festivalového filmu sa môžu tešiť na všetky filmy z oficiálneho line-upu.
Alcarràs © LluisTudela
Najdôležitejšou informáciou skončenej prvej, trochu nahustenej a zrýchlenej časti MFF Berlinale 2022 je vyhlásenie víťazov a držiteľa Zlatého medveďa za najlepší film, ktorým sa stala španielsko-katalánska snímka Alcarràs od režisérky Carly Simón. Dráma sleduje život rodiny drobných farmárov, ktorí po generácie pestujú broskyne v malej dedinke v katalánskom regióne. Avšak ich živobytie je ohrozené novými plánmi územia, na ktorom sa nachádza ich sad, na ktorom nový majiteľ plánuje vyrúbať ich broskyňové stromy a na ich miesto nainštalovať solárne panely.
Vo filme si zahrali ne-herci, od detí až po starších, ktorí podávajú brilantný výkon v zobrazení rodinného boja za budúcnosť a zároveň humornú stránku situácii a ich nekončiacu láskavosť. Carla Simón získala svoju prvú cenu na festivale Berlinale v roku 2017 a to za svoj debutujúci film Summer 1993. Simón sa tak za posledných 12 mesiacov stala štvrtou režisérkou, ktorá zvíťazila na jednom z veľkých, prestížnych filmových festivalov. Po Cannes, Benátkach, Sundance sa nedalo zahanbiť ani tohtoročné Berlinale.
MFF Berlinale druhý rok po sebe (a myslím, že táto zmena je plne fixná) udeľoval spojené herecké kategórie, resp. tzv. gender neutral za najlepšie výkony v hlavnej a vedľajšej úlohe. Strieborných medveďov si odniesli nemecká herečka Meltem Kaplan za hlavnú úlohu vo filme Rabiye Kurnaz vs George W. Bush a indonézska herečka Laura Basuki za vedľajšiu úlohu vo filme Nana. Film Rabiye Kurnaz vs George W. Bush o snahe jednej húževnatej a neoblomnej matky oslobodiť svojho syna z vezenia v Guantaname, ktorá sa nebojácne vydáva do USA a preniká do vysokej politiky získal na Berlinale 2022 aj cenu za najlepší scenár, ktorú si prevzala Laila Stieler.
Juhokórejský režisér Hong Sang-soo sa môže pochváliť výbornou bilanciou v zisku Strieborných medveďov. Tretí rok po sebe totižto získal na MFF Berlinale prestížnu cenu. V roku 2020 to bolo pre najlepšieho režiséra, v roku 2021 za najlepší scenár a tento rok sa môže tešiť zo Strieborného medveďa a Veľkej ceny poroty za snímku The Novelist’s Film. Film je oslavou náhodných stretnutí, ktoré môžu zmeniť smerovanie života a zdôrazňuje dôležitosť pravdy vo (nie len filmovom) svete plnom klamstiev. Cenu za najlepšiu réžiu si odniesla francúzska režisérka Claire Denis za romantickú drámu milostného trojuholníka v snímke Both Sides of the Blade (alebo Fire) s Juliette Binoche a Vincentom Lindonom v hlavných úlohách.
Strieborného medveďa a Veľkú cenu poroty si odniesol film Robe of Gems, dráma o miznutí ľudí v Mexiku od režisérky Natalii López Gallardo. Strieborného medveďa za výnimočný umelecký prínos získal kambodžský režisér Rithy Panh so svojím stop-motion dokumentom o nepráve vo svete, v ktorom si zvieratá zotročili ľudí s názvom Everything Will Be Ok.
O víťazoch a držiteľovi Zlatého medveďa za najlepší film tento rok rozhodovala porota v zložení: režisér M. Night Shyamalan ako predseda, brazílsky režisér Karim Aïnouz, francúzsky producent Saïd Ben Saïd, nemecká režisérka Anne Zohra Berrached, zimbabwianska režisérka Tsitsi Dangarembga, japonský režisér Ryusuke Hamaguchi a dánska herečka Connie Nielsen. O výber filmov do oficiálneho line-upu sa postarali umelecký riaditeľ festivalu Carlo Chatrian a výkonná riaditeľka Mariette Rissenbeek.
Cenu za celoživotné dielo si prevzala, resp. získala francúzska herečka Isabelle Huppert, ktorá by si cenu aj prevzala osobne, ale tesne pred odchodom z Paríža do Berlína bola bohužiaľ pozitívne testovaná na covid a tak sa svojej slávnostnej ceremónie zúčastnila len prostredníctvom online prenosu. Herečka bola zdravá, plná sily a dojatá udelenou cenou.
Tu je prehľad najhlavnejších cien 72. ročníka MFF Berlinale:
Hlavná súťaž Berlinale 2022
Zlatý medveď za najlepší film
Alcarràs – Carla Simón
Strieborný medveď a Veľká cena poroty
So-seol-ga-ui yeong-hwa (The Novelist’s Film) – Hong Sang-soo
Strieborný medveď pre najlepšieho režiséra
Claire Denis – Avec amout et acharnement (Both Sides of the Blade/Fire)
Strieborný medveď za najlepší výkon v hlavnej úlohe
Meltem Kaptan – Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush
Strieborný medveď za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe
Laura Basuki – Nana (Before, Now & Then)
Strieborný medveď za najlepší scenár
Laila Stieler – Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush (r. Andreas Dresen)
Strieborný medveď a Cena poroty
Robe of Gems – Natalia López Gallardo
Strieborný medveď za výnimočný umelecký prínos
Everything Will Be Ok – Rithy Panh
Špeciálna zmienka poroty
Drii Winter (Kúsok neba) – Michael Koch
Súťaž Krátkych filmov
Zlatý medveď za najlepší krátky film
Trap – Anastasia Veber
Strieborný medveď a Cena poroty za krátky film
Manha de Domingo (Nedeľné ráno) – Bruno Ribiero
Špeciálna zmienka poroty - krátky film
Bird in the Peninsula – Atsushi Wada
Encounters
Najlepší film
Mutzenbacher – Ruth Beckermann
Najlepší režisér
Cyril Schäublin – Unrueh (Unrest)
Špeciálna cena poroty
Á vendredi, Robinson (Vidíme sa v piatok, Robinson) – Mitra Farahani
Cena za prvý debutujúci film
Sonne – Kurdwin Ayub
Cena Berlinale za najlepší dokument
Myanmar Diaries – Myanmar Film Collective
Špeciálna zmienka poroty - dokument
No U-Turn – Ike Nnaebue