Club Zero, Jedeme na teambuilding a Pán Blake k vašim službám od dnes v kinách

11.1.2024|Ivet Kollárová|

Druhý januárový týždeň prinesie do kín len tri nové snímky – provokatívnu rakúsko-britskú snímku Club Zero, bláznivú česko-slovenskú komédiu Jedeme na teambuilding a francúzsko-luxemburskú komediálnu drámu Pán Blake k vašim službám.

Rakúska režisérka Jessica Hausner prichádza do kín s novinkou Club Zero. Slečna Novaková prichádza do prestížnej internátnej školy, aby študentom ukázala najnovšie stravovacie trendy. Učí ich, ako jesť uvedomelo – menej a lepšie. Novým „udržateľným“ životným štýlom sa majú oslobodiť od všetkého, čomu doteraz verili. Medzi slečnou Novakovou a partiou študentov sa čoskoro vytvorí nebezpečne silné puto. 

„Vedomé jedenie“ je protipólom nevedomého jedenia, kde si dáte to, čo vám chutí a dáte si toho, koľko chcete. Uvedomelé jedenie je zdravé, dôsledné a predovšetkým vedomé. Ide o to, aby ste sa ubezpečili, že každé sústo, ktoré prehltnete, je pre vás dobré a súčasťou toho je aj menej súst. „Všetci jeme príliš veľa“, hovorí slečna Novaková. „Pokiaľ ide o náš vzťah k jedlu, menej môže byť viac.“ Každý zo študentov a študentiek mal pre prihlásenie sa do tohto kurzu iný dôvod: zníženie ekologickej stopy, strata hmotnosti, všeobecná sebakontrola a v jednom prípade aj štipendium. Kým si ostatní učitelia a zaneprázdnení rodičia uvedomia, čo sa deje, situácia sa vymyká kontrole. 

Režisérka Jessica Hausner natočila surový a veľmi aktuálny triler o zničujúcej sile autority a jej magnetizujúcej moci v období krehkého dospievania. Club Zero je vizuálne podmaňujúci film s chladne pôsobiacou výpravou, symetrickými kompozíciami a jemne znepokojujúcim zvukom perkusií, ktorá občas pripomína hudbu afrických šamanov. V hlavných úlohách Mia Wasikowska, Sidse Babett Knudsen, Ksenia Devriendt, Luke Barker, Florence Baker, Samuel D Anderson, Gwen Currant, Elsa Zylberstein, Amanda Lawrence, Sam Hoare, či Camilla Rutherford.

Pred filmom Club Zero sa bude premietať česko-slovenská krátka snímka Volám sa Edgar a mám kravu od režiséra Filipa Diviaka. Edgar uvidí počas turistického výletu na bitúnok narodenie teliatka. Keď zistí, že z teľaťa má byť rezeň, vezme ho do svojho panelákového bytu. Edgarov život sa prevráti naruby. Z teľaťa sa stane krava, ktorá rozbíja veci, ktoré sú mu drahé. Edgar pochopí, že svoj nápad nedomyslel a rozhodne sa pre radikálne riešenie.

Slovenská režisérka Zuzana Marianková natočila komédiu Jedeme na teambuilding. Ambiciózneho korporátneho zamestnanca Aleša jeho narcistický šéf namiesto povýšenia preloží na najhoršie oddelenie - do call centra. Tam veľmi rýchlo musí prísť na to, ako spolu s trafenou konšpirátorkou Marcelou, neurotickým nihilistom Michalom, vzorňáčkou Jitkou a ďalšími bizarnými kolegami vytvoriť zohranú partiu. Len tak môže počas teambuildingového víkendu poraziť bývalých kolegov, zachrániť svoje nové oddelenie pred zrušením a hlavne nájsť stratenú sebaúctu. Okrem spomínaných hercov si vo filme zahrali aj  Jakub Prachař, Vojtech Kotek, Anna Polívková, Petra Polnišová, či Alexander Bárta. 

Francúzsky režisér Gilles Legardinier natočil romantickú, komediálnu drámu Pán Blake k vašim službám! (Compétement cramé!). Vyžehliť noviny, nakŕmiť mačku, priniesť raňajky, obslúžiť panstvo a jeho hostí. Pre pravého komorníka to nie je problém, ale Andrew Blake nie je pravý komorník. V skutočnosti je to britský podnikateľ, ktorý pôvodne prišiel na francúzske panstvo ako hosť. To sa však nikto nesmie dozvedieť! 

Odkedy úspešný anglický podnikateľ Andrew Blake prišiel o milovanú manželku, nič na svete ho neteší. Aby si oživil krásne spomienky, odcestuje do Francúzska a navštívi panstvo Beauvillier, kde sa kedysi zoznámili. Keď však na panstvo dorazí, zistí, že všetko je inak! Nielenže izby pre hostí sú už roky zatvorené, ale celé sídlo je na pokraji krachu. Andrew presvedčí svojráznu kuchárku Odile, aby ho na panstve ubytovala. Ona má však podmienku: Andrew musí prijať miesto komorníka, ktorého sa majiteľka panstva madam Beauvillierová zúfalo, ale neúspešne snaží najať. O ich tajnej dohode sa však nikto nesmie dozvedieť. Andrew ponuku naivne prijme, ale čoskoro zistí, že byť komorníkom nie je jednoduché. Napriek tomu je odhodlaný vytrvať a zahrať svoju úlohu čo najpresvedčivejšie. Zblíži sa s ostatnými obyvateľmi panstva a vďaka nim a sérii humorných situácií zabudne na svoje trápenie. Zisťuje, že hoci prišiel hľadať svoju minulosť, našiel svoju prítomnosť a už dávno sa nikde necíti tak dobre.  

John Malkovich o úlohe Andrewa Blakea hovorí: “Páči sa mi príbeh, humor, vývoj všetkých postáv a ich citlivé vzťahy. Keď mi ponúkli túto úlohu, bol som rád, že konečne môžem hrať niekoho ‘normálneho’ a nie ďalšieho psychopata alebo šialenca, do ktorých som tak často obsadzovaný. Postava Blakea mi bola blízka, pretože je citlivá, ľudská, dobrosrdečná a empatická. Takých ľudí len tak nestretnete a na plátne ich nevidíte často.” V hlavných úlohách John Malkovich, Fanny Ardant, Émilie Dequenne, Philippe Bas, Eugénie Anselin, Christel Henon, či Daniel Kovacs. 

  Foto © Depositphotos/ASFK/Itafilm/CinemArt

Súvisiace články