Pripútajte sa, prosím (Airplane!)

21.6.2007|Jozef Rigo|
Pripútajte sa, prosím (Airplane!)

1980 Paródia na filmy o leteckých katastrofách. Hrdina, bývalý vojenský pilot zachráni nielen cestujúcich, ale aj svoj milostný vzťah s letuškou.

TVORCOVIA:
Robert Hays (32) v úlohe Teda Strikera; vo filme nováčik, skôr hrával v televízii. Od tohto filmu je rutinný, má pravidelnú prácu.
Julie Hegartyová (25) v úlohe Elaine; vo svojom prvom filme hrala modelku. V roku 1982 si ju vybral Woody Allen do filmu Sex noci svätojánskej (Midlesummer Night´s Sex Comedy, 1982).
Leslie Nielsen (55) v úlohe doktora Rumacka; syn kanadského cestného policajta. Známy z asi tisíce drobných rolí v americkej televízii.
Peter Graves (55) v úlohe kapitána Oveura; hral Jima Phelpsa v televíznom filme Mission Impossible a ďalej v niekoľkých filmoch ako je Stalag 17 (1953). Je bratom Jamesa Arnessa.
Lloyd Bridges (67) v úlohe McCroskeyho; v minulosti šiel na plátne aj na obrazovke z roly do roly, predovšetkým uspel v televíznom trháku 50.rokov Morský lov (Sea Hunt). Otec Beaua a Jeffa Bridgesových. (to tiež určite viete).
Robert Stack (61) v úlohe Kramera; v televíznych Neúplatných (Untouchables) hral Eliota Nessa. Do filmových análov sa výrazne zapísal úlohou vo filme Jej prvá láska (First Love, 1939) ako „prvý chlapec, ktorý bozkával legendárnu Deanu Durbinovú“.
Howard W.Koch (64) producent; dlhoročný producent spoločnosti Paramount, ktorý sa podieľal na filmoch Madžuský kandidát (Manchurian Candidate, 1962) a tiež Nebo môže počkať (Heaven Can Wait, 1978) Warrena Beattyho.
Jerry Zucker (30) scenárista a režisér; Dave Zucker (32) scenárista a režisér a Jim Abrahams (36) scenárista a režisér; s istým úspechom pokračovali v nedielnej spolupráci, predovšetkým filmy Bezohľadní ľudia (Ruthless People, 1986) Bláznivá strela (The Naked Gun, 1989).

VZNIK:
Jerry, Dave a Jim, dvaja bratia a ich kamarát, sa začiatkom 70.rokov rozhodli zanechať otravného, pokľudného života v Milwaukee a dali do predaja vlastné predstavenie a cestovali s ním po kraji. Výsledkom bola komediálna revue nazvaná Divadlo smažené na kentucký spôsob (Kentucky Fried Theatre), ktoré v Los Angeles spôsobilo mierny rozruch.
Keď už zašli tak ďaleko, odvážili sa ešte ďalej a za 35 000 dolárov natočili svoju show na video a predvádzali ju filmovým štúdiám. Dosiahli nakoniec toho, že John Landis sfilmoval 22 ich skečov a dielko nazval Film smažený na kentucký spôsob (Kentucky Fried Movie, 1977). Nakoniec s nízkym rozpočtom 700 000 dolárov  zarobili 20 000 000 dolárov.
Chalani chceli nakrútiť film, ktorý by si uťahoval zo záľub 70.rokov v katastrofických filmoch. Bol to ich starostlivo strážený projekt už od dôb Filmu smažený na kentucký spôsob , výsledkom 5 ročného úsilia a 30 verzií, bol nakoniec scenár, do ktorého napchali každý gag, aký ich kedy napadol. Aj keď chodili na všetky obchodné schôdzky zásadne v trojici, nepodarilo sa im nikoho presvedčiť, aby  zariskoval a dal im voľnú ruku. Okrem toho sa Cech režisérov (Directors Guild) dosť divil, prečo by sa na  najdôstojnejšej úlohe mali podielať hneď traja ľudia. Michael Eisner, prezident spoločnosti Paramount, sa nakoniec odvážil k riskantnému skoku do neprebádaných hlbín a ešte v záruke a pod dohľadom strýčka Howarda W.Kocha, veterána firmy, pustil sa do toho.
Koch ustriehol  rozpočet vo výške 3 500 000 dolárov a chlapci sa mu odvďačili tržbami 80 000 000 dolárov za film, ktorý bol vyrobený za nižšiu cenu než sa predpokladalo a naviac za necelých sedem týždňov. Napodiv Zucker, Zucker a Abrahams nesľubovali druhý alebo tretí diel a miesto toho sa rozhodli natočiť paródiu na filmy o špiónoch a policajtoch. Lenže Koch bol príliš starý a bohatý než aby sa púšťal do podobných nezmyselných projektov a v roku 1982 zohnal hlavného predstaviteľa pre druhý diel. Tentokrát mal len jedného scenáristu a režiséra, Kena Finklemana, ktorého film bol dosť humorný na to, aby dokázal, že dobrý recept zostáva dobrým receptom.

Scéna z filmu Pripútajte sa, prosím! (Airplane!, 1980)
Scéna z filmu Pripútajte sa, prosím! (Airplane!, 1980) Foto © Paramount

ZO ZÁKULISIA:
Traja režiséri ? Znie to ako stereofónna schizofrénia, lenže trio skutočne hovorilo ako jeden muž: jazykom Jerryho. Iba on totiž komunikoval so štábom, keď medzi nimi došlo k zhode a boli v pohode.
Znamenalo to tiež bezpečie. Bola to ich prvá orba filmového úhoru. Na štáb filmu Pripútajte sa, prosím! podľa všetkého títo nováčikovia urobili dojem a snažil sa im preto vyjsť v ústrety. Zucker, Zucker a Abrahams vedeli, čo chcú, občas však nevedeli ako dosiahnuť gýčovitého efektu. Najskôr preto pôsobí film Pripútajte sa, prosím! cez vynikajúci výkon kameramana Josepha Biroca, tak lacným, televíznym dojmom.
Pokiaľ sa pýtate, odkiaľ sa vzala zápletka filmu, pozrite sa na Letisko 1975 (Airport 1975) a na Hodinu nula!(Zero Hour! 1957) nakrúcané na motívy príbehov z pera Arthura Haileyho.
Druhý film znamenal Haileyho prvý veľký úspech na filmovom plátne a pre bratov Zuckerovcov a Abrahamsa sa stal hotovou zlatou žilou inšpirácie. Hrala v ňom Dana Andrewsová a Linda Darnellová a robí si skromný nárok na zásah do dejín letectva, pretože vyvolal zmenu bezpečnostných smerníc. Od tej doby platí pre posádku skutočných letov, že všetci nesmú jesť rybu. Chalani na scénku náhodou narazili, keď si nahrávali televízne reklamy, ktoré chceli na javisku zosmiešňovať.
Miera voľnosti v zosmiešňovaní je v americkom filme daná pravidlom, že vyradiť sa môžete, pokiaľ na to máte. Hodina nula! (Zero Hour! 1957) patrilo spoločnosti Paramount, lenže štúdio muselo platiť za práva k novému stvárneniu látky. Dohody so spoločnosťou Universal, ktorá produkovala cyklus filmov Letisko (Airport, 1970) boli veľmi puntičkárske. Pôvodný názov filmu Airplane! predstavuje totiž výsledok kompromisu, na ktorý Universal pristúpil. Jeho vedenie sa naviac postavilo na zadné, keď sa dopočulo, že by dievčatku na nosidlách mala hrať na gytare mníška, podobne ako Helen Reddyová vo filme Letisko 1975 (Airport 1975) a preto sa tejto úlohy musela zhostiť letuška.
A odkiaľ sa vzali všetky tieto fóry? Pán Abrahams a páni Zuckerovci si nemôžu vynachváliť inšpiračnú silu kávy. Najskôr spolu vysedávajú pri stole a po tretej káve začínajú pracovať, až sa im z „kečky parí“. Jim diktoval priamo do stroja.

ZÁŽITKY:

  • „Lahodný a vynaliezavý humorný film.“ Screen International, 26.júla 1980.
  • „Pripútajte sa, prosím! je báječne ošúchaný film bez chuti a zápachu, celkom bezvýznamný. Funguje ako neohrabaný vták, ktorý ako by sa najprv nemohol odlepiť od zeme, zničohonič však diváka poteší a prekvapí svojou slobodomyseľnou akrobatikou.“ Richard Schickel, Time, 14.júla 1980.
  • „Rozhodne musíme pripísať ku cti všetkým tým tuctovým hercom, ktorí sa vybatolili z druhoradých televíznych seriálov a filmov, to s akou chuťou zosmiešňujú typy, ktoré s nadšením tak dlhú dobu stelesňovali.“ Nicholas Wapshott, The Scotsman, 9.augusta 1980.
  • „Skutočná irónia snímku Pripútajte sa, prosím! (a súčasne dôvod jeho neúspechu) tkvie v tom, že filmy, ktoré paroduje sú oveľa humornejšie a zábavnejšie.“ David Castell, Sunday Telegraph, 10.augusta 1980 – typické pre väčšinu kritikov, ktorí nad filmom ohrňovali nos, ale súčasne priznali, že sa dosť nasmiali.
  • „Vymýšľanie je zábava. To, čo nasleduje, je práca.“ David Zucker.

VŠIMNITE SI:

  • Jerryho, Davea a Jima. Nedokázali odolať roličke a´la Hitchcock, ale čoskoro ich prestala baviť – môžete ich mená vidieť pred titulkami na začiatku filmu a hneď aj na konci. Jim hrá náboženského fanatika a bratia Zuckerovci podzemnú kontrolu.
  • Niektorých známejších tvárí v drobných roličkách. Ethel Mermanová ako muž, ktorý si myslí, že je Ethel Mermanová a José Feliciana.
  • Drobnôstky, ktoré boli príliš drsné. Verziu, ktorú mám na videu ja, chýba dievčatku  kvapadlo, kde letuška preruší prívod a nedávno som v britskej televízii videl verziu, z ktorej vystrihli scénku, kde kapitán Oveur robí pred chlapčekom homosexuálnu narážku. Zrejme kvôli clevelandskému škandálu s detským sexom, ktorý vtedy otriasal Britániou.
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Paramount Pictures

Súvisiace články