film American Honey (2016)
Film American Honey (2016)
Fotogaléria (9) | Video (1)

Réžia:

Andrea Arnold

Žáner:

Komédia | Dráma

Krajina

Veľká Británia | USA

Dĺžka filmu

163 min

Slovenská premiéra:

27.10.2016 (CinemArt)

Pôvodný názov:

American Honey

Dokonalá generačná výpoveď ľudí, ktorí stoja na prahu dospelosti a nevedia, ako ho majú prekročiť. American Honey je film, ktorý budete emocionálne prežívať v závislosti od dátumu vášho narodenia. Určite však neostanete ľahostajní, rovnako ako členovia poroty na tohtoročnom festivale v Cannes, ktorí film ocenili špeciálnou cenou.

Mladučká Star /Sasha Lane/ žije život, aký by nikto z nás žiť nechcel. Sama sa stará o dvoch mladších súrodencov, lebo nemá otca, matka sa nezaujíma o nič a otčim sa o Star zaujíma až příliš. Keď teda stretne na parkovisku pred supermarketom dodávku plnú vrstovníkov, ktorí žijú svoju špecifickú verziu amerického sna, neváha dlho a naskočí. Stane sa tak súčasťou partie mladých ľudí, ktorí cestujú naprieč Amerikou a na živobytie si zarábajú ako podomoví predajcovia predplatného na časopisy, o ktoré by inak nikto nemal záujem. Všetci sú to outsideri, ktorí tušia, že po zabehaných koľajách cesta nevedie, a preto sa chopili poslednej šance, ktorá im ešte ostávala. Star veľmi skoro zistí, že táto činnosť nie je ani tak práca, ale skôr životný štýl, ktorý je naplnený hltaním kilometrov, nočnými žúrmi, svojráznymi rituálmi a konfliktami, ku ktorým členovia tejto špeciálnej „rodiny“ nikdy nemajú ďaleko. A keď sa Star navyše zamiluje do najúspešnejšieho predajcu Jakea /Shia LaBeouf/, spozná na vlastnej koži, že táto jazda bude všetko iné, len nie bezstarostná.

Režisérka filmu Andrea Arnoldová vás do života hrdinov American Honey vtiahne s neuveriteľnou ľahkosťou aj preto, že jej štáb si život podomových predajcov vyskúšal na vlastnej koži. Počas natáčania všetci spali len v najlacnejších moteloch a najazdili neuveriteľných osemnásťtisíc kilometrov, rovnako ako ich filmoví predstavitelia. Zároveň do filmu obsadzovali primárne nehercov, až jedenásť z pätnástich ústredných postáv nemalo predchádzajúcu hereckú skúsenosť, vrátane objavu filmu, Sashi Lane, ktorú režisérka stretla na pláži.