Rok 2007 priniesol šesť celovečerných pôvodných filmov

31.12.2007|Webnoviny|
Rok 2007 priniesol šesť celovečerných pôvodných filmov BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) - Na Slovensku malo v roku 2007 premiéru šesť pôvodných celovečerných filmov. Dva z nich - Menzlova koprodukčná adaptácia knihy Bohumila Hrabala Obsluhoval som anglického kráľa a koprodukčná snímka slovenského režiséra Martina Repku Návrat bocianov sa dostali do boja o nominácie na Oscarov. Slovenská kinematografia je bohatšia tiež o niekoľko kvalitných dokumentov. Režisér Pavol Barabáš predstavil tri snímky, a to Tepuy - Brána do hlbín Zeme, Neznáma Antarktída a Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase. Do kín sa dostal i dokument Martina Šulíka Martin Slivka - muž, ktorý sadil stromy.

Celovečerné filmy

Koprodukčný česko-slovensko-nemecko-maďarský film Obsluhoval som anglického kráľa (2006) prišiel do slovenských kín 25. januára. V Českej republike mal však premiéru ešte pred Vianocami, 21. decembra 2006. Snímku nakrútil podľa rovnomenného Bohumila Hrabala oscarový český režisér Jiří Menzel. Trpká komédia predstavuje život muža, ktorý si ho túžil naplniť za každých okolností bohatstvom a krásou, avšak jeho šťastie bolo vždy o tom, že ho stretlo nejaké nešťastie. Zažil rozmach českej spoločnosti, okúzlenie bohatstvom i karnevalom života v tridsiatych rokoch minulého storočia, pád svojho charakteru v období nemeckej okupácie i pokoru v dobe nástupu komunizmu. Rozpamätávanie sa na konci života privedie hlavnú postavu k nájdeniu istoty vo svojom srdci a v samote. Film je teda akousi veľkou metaforou o českom osude dvadsiateho storočia.

V hlavnej úlohe sa predstavil Oldřich Kaiser ako Jan Dítě starší a bulharský herec Ivan Barnev ako jeho mladšie ja. Niekoľko úloh stvárnili aj slovenskí herci ako Zuzana Fialová, Marián Labuda, Martin Huba či Milan Lasica.

Na ďalší domáci celovečerný film si museli diváci počkať vyše pol roka. Česko-rumunsko-slovenský film Jiřího Vejdělka ROMing (2007) mal u nás premiéru 6. septembra. V snímke o živote Rómov si hlavné úlohy zahral slovenský herec Milan Labuda so svojím českým kolegom Bolkom Polívkom.

Kamaráti Roman (Marián Labuda) a Stano (Bolek Polívka) sa vydajú na Slovensko, aby Romanovmu synovi Jurovi predstavili nevestu. Roman dal totiž pred rokmi svojmu kamarátovi sľub, že keď ich deti dospejú, tak sa vezmú. Jura však študuje na vysokej škole, našiel si atraktívnu priateľku a rozhodne netúži po dievčati z ďalekej slovenskej dedinky, ktoré v živote nevidel. Nakoniec však s otcom odcestuje, aby si ju aspoň pozrel. Na výlete ich však sprevádza večný tulák a dobrodruh Stano, vďaka ktorému sa ocitajú v bláznivých situáciách s komicko-katastrofálnym nádychom.

V septembri "priletel" do slovenských kín slovensko-nemecký film režiséra Martina Repku Návrat bocianov (2007). Príbeh o mladej letuške Vande, ktorá má neustále pocit, že musí lietať aj v súkromnom živote, bez toho aby mala pevnú zem pod nohami, mal premiéru 20. septembra.

Námet k romantickej dráme Návrat bocianov sa zrodil v hlave režiséra, ktorý vyrastal v Nemecku a v súčasnosti žije v Bratislave. Na scenári spolupracoval s Eugenom Gindlom. Návrat bocianov je podľa Repku realistická rozprávka odohrávajúca sa na pozadí chladnej skutočnosti. Je to príbeh odhaľovania vnútra človeka, ktorý blúdi, robí chyby, no zbiera skúsenosti, nachádza vieru a dokáže ísť za svojím snom. Hlavnú hrdinku vtiahne do dobrodružstva vedúceho až k obchodovaniu s ľudskými osudmi útek do spustnutej slovenskej dediny Runina, kde žije jej babka. Táto cesta ju núti pozastaviť sa a rozpoznať hodnotu svojho pôvodu, aby sa mohla vrátiť s istotou, že má v tomto svete domov. V hlavných úlohách sa predstavili nemecká herečka Katharina Lorenz a herec Florian Stetter, český herec Radek Brzobohatý a slovenskí herci Lukáš Latinák a Karol Csino či herečka Zuzana Mauréry. Návrat bocianov bude reprezentovať slovenskú kinematografiu vo výbere na Oscara za najlepší cudzojazyčný film, ktorý udelia na jar 2008.

Slovenský film Rozhovor s nepriateľom (2007) v réžii Patrika Lančariča mal premiéru 11. októbra. Vojnový triler, v ktorom sa podľa režiséra nestrieľa guľkami, ale bojuje myšlienkami, spracoval na motívy rovnomennej novely slovenského prozaika a dramatika Leopolda Laholu. Dej sa odohráva počas jedného dňa na konci druhej svetovej vojny v drsnej zasneženej krajine, cez ktorú nemecký vojak vedie svojho zajatca na smrť. Dejovú líniu tvoria spomienky vojaka partizána vypočúvaného ruským komisárom. Progresívna montáž začleňujúca autentické zábery súčasných vojnových konfliktov je v priamej konfrontácii s príbehom konca 2. svetovej vojny. Film nastoľuje vážne otázky zmyslu ľudského života v hraničných chvíľach a nástojčivo sa pýta "stojí za to žiť život?" Lančaričov režijný počin je filozofickou úvahou, hlavné postavy filmu vedú svoju vlastnú privátnu vojnu. Ako nástroj im pritom slúži rozhovor. "Štvrtým rozmerom bytia je rozhovor," hovorí jedna z hlavných postáv a podáva tak vysvetlenie názvu filmu. Vo filme hrajú: Marko Igonda, Alexander Bárta, Boris Farkaš, Monika Hilmerová, Juraj Kemka, Marián Miezga, Marián Labuda ml., Štefan Kvietik (rozprávač).

Tragikomédia Démoni (2007) sa dostala do slovenských kín 15. novembra. Nakrútil ju podľa vlastného scenára Róbert Šveda. Nový slovenský poviedkový film a debut mladého režiséra prináša tri ucelené príbehy, ktoré spája čas Vianoc. Tri ženské hrdinky - dvadsaťročná naivná Soňa (Eva Kerekes), ostrieľaná tridsiatnička Dáša (Dada Duditšová) a krehká štyridsiatnička Klára (Beáta Dubielová) sa v čase Vianoc snažia nájsť lásku, tak príznačnú pre toto obdobie. Napokon však budú musieť hľadieť do očí démonom, svojmu strachu, bolesti a trápeniam. Na vianočnom stromčeku však možno bliká malé svetielko nádeje, záleží len na tom, či ho dokážu nájsť. V prvej poviedke prinesie náhoda do života mladej Soni asistenta z televízie Patrika a na chvíľu jej dá pocítiť mámivý "ošiaľ" - lásku. Dáša, hrdinka druhej poviedky, pred čímsi uteká do krásnych, ale na Silvestra pustých Pienin, kde prekvapí bývalého priateľa Marcela. Tretia hrdinka Klára sa dostáva do súkolia osudu po tom, čo prizná manželovi neveru a ako trest si vyberá naplnenie jeho prapodivného priania. Film Démoni je o podstatných a zároveň veľmi krutých okamihoch v živote každej ženy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú veľmi banálne. Tragika sa tu mieša s komikou, ktorá vychádza z našich každodenných životných situácií.

V decembri mal v slovenských kinách premiéru film v réžii Vlada Fischera Polčas rozpadu (2007). Tragikomédiu nakrútenú podľa námetu a scenára Viliama Klimáčka uviedli po prvý raz 6. decembra. Príbeh zo súčasnej Bratislavy hovorí "o rozpade vzťahov a hodnôt jedného manželstva a možno aj o miznutí elementárnej slušnosti z nášho života". Sympatickí a úspešní štyridsiatnici, ktorí už majú peniaze, stále ešte počúvajú rock and roll, ale drogy už vymenili za mobil, sa v zajatí každodennej banality s ľahkosťou a šarmom, akoby mimovoľne, dopúšťajú drobných podrazov, klamstiev a nevier, až sú náhle konfrontovaní s neúprosným odhalením. Majiteľ prosperujúcej firmy Viktor (Ján Kroner), muž v "najhorších rokoch", náhodou zachráni mladú ženu pred samovraždou. Vysvitne, že zachránená Mia (Táňa Pauhofová) je študentkou fotografie a možno ani nechcela skončiť svoj život, ale len fotografovala svoj autoportrét vo vlnách Dunaja. Viktor sa do nej zamiluje, zatiaľ čo jeho manželka Karla (Klára Trojanová Pollertová), ktorá túži po dieťati, hľadá pomoc v alkohole, u priateľa gynekológa, ale aj miestneho mystika. Viktor sa čoraz viac zapletá do nerovného vzťahu s mladým dievčaťom. Jeho schizofrenický život medzi ženami sa čoraz viac začína podobať na čiernu grotesku.

Dokumenty

V roku 2007 mali na Slovensku premiéru tri dokumenty z dielne K2 studia. Jeho majiteľ a kreatívny riaditeľ Pavol Barabáš predstavil 13. septembra slovenským divákom dobrodružno-dokumentárny film Tepuy - Brána do hlbín Zeme (2006). Ide o strhujúci príbeh, ktorý sa odohráva hlboko uprostred orinockého pralesa vo Venezuele. Vďaka jeho nedostupnosti sa tu zachovali prehistorické formy života, staré milióny rokov. V gigantickom labyrinte najstarších hornín sveta vyleptali kolónie bizarných organizmov najväčšiu kremencovú jaskyňu na svete. Skupina slovenských a českých jaskyniarov a nadšencov sa vydala na nebezpečnú expedíciu do tohto trezoru času, kam človek doteraz neprenikol. V mohutnom podzemí odhaľujú stratený svet. Nájdu však viac otázok než odpovedí.

Na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava mal 2. decembra oficiálnu premiéru Barabášov film Neznáma Antarktída (2007). Diváci ho mohli predtým vidieť 12. októbra na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade. Uprostred krajiny nepredstaviteľného ticha, zimy a čistoty, v krajine dvoch farieb - bielej a modrej, putoval Barabáš spolu s polárnikom Petrom Valušiakom. V Antarktíde prešli 350 kilometrov od hranice pevniny po najvyšší bod bieleho kontinentu.

Dokument Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase (2007) po prvý raz uviedli na otvorení 15. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade. V slovenských kinách mal oficiálnu premiéru počas MFF Bratislava, v rovnakom čase ako Neznáma Antarktída. Dokumentom o Vysokých Tatrách chcel Barabáš ukázať hodnoty, ktoré naše veľhory ukrývajú, dať podnet k zamysleniu, či ich sme v rovnakej podobe schopní zachovať pre budúce generácie.

Dokumentárny film Martina Šulíka s názvom Martin Slivka - muž, ktorý sadil stromy (2007) mal v slovenských kinách premiéru 29. marca. Snímka je venovaná Martinovi Slivkovi, jednému z najvýznamnejších postáv slovenskej kinematografie. Zobrazuje jeho život, zachytáva ho ako umelca, jedinečného filmára, ale predovšetkým ako človeka. Jeho osobnosť vykresľujú výpovede rodiny a blízkych priateľov či spolupracovníkov. Martin Slivka sa vo svojej tvorbe venoval prevažne dokumentárnemu filmu a jeho jedinečnosť spočívala najmä v dokonalých znalostiach z oblasti etnografie a folklóru. Slivka zanechal po sebe obrovské kultúrne bohatstvo, a Šulíkov dokument sa snaží prejaviť úctu a poukázať na nesmierny význam tohto filmára.

V roku 2007 vznikol i koprodukčný prírodopisný dokumentárny film Zdena Vlacha V pralesoch Karpát. Režisér v ňom predstavil najcennejšie karpatské pralesy v štyroch ročných obdobiach, pôvodných obyvateľov fauny a flóry a jedinečný kolobeh života v lese, ktorý bol ušetrený od vplyvov človeka. Dokument ukazuje flóru a faunu Bukovských vrchov, Stužického, Dobročského, Badínskeho pralesa, polonín Východných Karpát so známym pralesom Havešová. Snímka získala Cenu za najlepšiu kameru na 33. medzinárodnom filmovom festivale o životnom prostredí, prírodnom a kultúrnom dedičstve Ekofilm, ktorý sa uskutočnil v Českých Budějoviciach a Českom Krumlove.

Slovenskú kinematografiu v roku 2007 obohatil tiež dokument Sám proti sebe, ktorý nakrútil režisér Martin Hanzlíček. Vo filme rozpráva o maliarovi, grafikovi, sochárovi a fotografovi Rudovi Sikorovi, ktorý patrí k najvýraznejším slovenským umelcom. Výrazne ovplyvnil i českú výtvarnú scénu. Dokument vznikol počas príprav jeho veľkolepej výstavy Sám proti sobě vo Veletržnom paláci v Prahe v roku 2006.

Tridsaťminútovým filmom prispel tento rok do slovenskej kinematografie režisér Dušan Vicen. Jeho debut nesie názov Láska (krátky film o Zorrovi). Vzniklo i niekoľko krátkych filmov. Úlohu režiséra si po prvý raz vyskúšal scenárista a dramaturg Karol Horváth v 7-minútovej snímke Kóta (2007). Krátkym filmom Letné hry (2007) na motívy rovnomennej poviedky Dušana Mitanu ukončil štúdium filmovej réžie na VŠMU v Bratislave Marián Tutoky. Režisérka a scenáristka Mariana Čengel-Solčanská, ktorá sa v súčasnosti pripravuje na nakrúcanie svojho celovečerného debutu Lietajúci Cyprián, predstavila krátky film bez dialógov o čakaní na smrť Majkomašmalov (2007). Krátku snímku Smoking Kills (2007) nakrútila študentka Kristína Herczegová, film o dievčati zo sociálne slabšieho prostredia Studený spoj (2007) vytvoril študent Miroslav Remo. V tomto roku vznikol aj krátky film Stoka (2007) v réžii Zuzany Piussi, 15-minútová snímka Štyri (2007) v réžii Ivany Šebestovej či Viktor - človek víťazný (2007) Maroša Beráka. V slovensko-fínskej koprodukcii nakrútil Mikko Manuel Kamunen krátky film Utópia (2007). Zdroj:  Webnoviny Foto © Magic Box

Súvisiace články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...