Harry Potter a ohnivá čaša

27.11.2005|Dietatko|
Harry Potter a ohnivá čaša

Keď v roku 1990 Joanne Rowling trčala 4 hodiny v spomalenom vlaku z Manchesteru do Londýna a snívala o Harrym Potterovi, určite jej nenapadlo, že o pár rokov bude práve vďaka nemu označená za najvplyvnejšiu ženu Británie a bude zarábať milión libier každú hodinu. Svojou sériou celosvetových bestsellerov Harryho Pottera zmenila J.K.Rowling generáciu detí "počítačových hier " v dychtivých čitateľov. Milióny detí všetkých vekových kategórií očakávali 16. november 2001 horlivejšie ako Vianoce, keď mala dlho očakávaná filmová verzia milovanej novely "Harry Potter and the Sorceror´s Stone " dobiť filmové plátna. Preto pri prerozprávaní Rowlingovej sveta čarodejníkov a kúziel na obrazovky boli filmoví tvorcovia postavení pred ťažkú úlohu: Splniť vysoké očakávania čitateľov.

Prvý diel mladého čarodejníka je skutočne najvernejšou filmovou adaptáciou knihy, akú kedy fanúšik videl. Z toho je každému jasné, že natočiť rovnako úspešné pokračovania nebolo jednoduché. Príbeh o osirelom chlapcovi, ktorý na svoje deviate narodeniny zistí, že jeho rodičia boli kúzelníkmi a že v skutočnosti aj on sám je známy a mocný čarodejník má zatiaľ za sebou tituly - Harry Potter a kameň mudrcov (2001), Harry Potter a tajomná komnata (2002), a Harry Potter a väzeň z Azkabanu. V treťom menovanom podľa mnohých Harry akoby stratil svoje čaro. Rovnako som sa preto obávala štvrtého Harryho a ohnivej čaše, keďže nám hlavný predstaviteľ Daniel Redcliffe dosť podrástol a preto filmu chýba čosi detské. Našťastie som bola milo prekvapená. Najslávnejšia čarodejnícka šou znovu získala svoju iskru a myslím, že je zatiaľ najkrajšou z týchto štyroch už natočených.
Rozbieha sa Harryho nočnými morami, po ktorých ho začne bolieť jazva na čele viac ako obyčajne. Samozrejme tomu nepripisuje veľký význam a tak sa spoločne s kamarátmi tešia na Svetový pohár v metlobale. Všetko je krásne, všetci sa radujú a oslavujú, no v tom sa na oblohe objaví temné znamenie. Znak Lorda Voldemorta, ktorý vyčarujú jeho stúpenci, smrťožrúti. Tí sa verejnosti skrývali celých trinásť rokov - presne od noci, kedy Voldemort zavraždil Harryho rodičov. Objavia sa ako dáke varovanie a hneď aj zmiznú.

Po návrate na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku profesor Dumbledor (Michael Gambon) oznámi, že Rokfort bude miestom konania Trojčarodejníckeho turnaja. Jednej z najvzrušujúcejších a najnebezpečnejších čarodejníckych súťaží. Zástupcovia troch najväčších a najprestížnejších čarodejníckych škôl budú súťažiť o Trojčarodejnícky pohár. Podmienkou však je, že turnaja sa smú zúčastniť len študenti starší ako sedemnásť rokov. Preto sú úradník Ministerstva Mágie Barty Crouch (Roger Lloyd Pack) a profesor Dumbledor, ktorí dohliadajú pri výbere šampiónov ohnivej čaše, prekvapení, keď vychrlí okrem 3 mien - Metlobalovej superstar Durmstrangu Victora Kruma (Stanislav Ianevski), krásnej Beauxbatončanky Fleur Delacourovej (Clémence Poésy) a na Rokforte všeobecne známeho a obľúbeného Cedrica Diggoriho (Robert Pettinson) i meno Harry Potter. Všetci sú presvedčení, že Harry čašu dáko obalamutil, aby sa mohol turnaja zúčastniť. Trvá však na tom, že on svoje meno do čaše nedal a že naozaj nechce súťažiť. Rozhodnutie čarovnej Ohnivej čaše je však záväzné a on jednoducho bojovať musí. Smiešna a klebetná novinárka, podozrievavá Rita Skeeter (Miranda Richardson) rozvíri hladinu okolo výberu Harryho Pottera. Už aj Ron začne veriť, že jeho po sláve bažiaci priateľ dáko začaroval čašu, aby si ho vybrala.. A tak mladý zmätený čarodejník, spolu so svojimi súpermi musí čeliť trom smrteľným úlohám. Dumbledor je presvedčený, že nech to bol ktokoľvek, kto dal Harryho meno do čaše, chce ho uvrhnúť do smrteľného nebezpečenstva. Takže požiada Alastora "Divookého" Moodyho, výstredného profesora Obrany proti čiernej mágii, aby na chlapca dozeral svojím vnímavým a čarovným okom. Práve vďaka tomuto novému profesorovi na Rokfortskej univerzite sa polovica ciel v Azkabane zaplnila Voldemortovými prívržencami. Všetci sa pripravujú na zdolanie 3 náročných úloh, no z ničoho nemá Harry až taký strach ako z blížiaceho sa Vianočného plesu. Spýtať sa rozkošnej Cho Chang (Katie Leung), či nepôjde s ním je preňho ako nočná mora. Rovnako ako pre Rona priznať svoje city k Hermione...

Hereckým výkonom nie je čo vytknúť. Všetci sú skvelí. Ešte pred celosvetovou premiérou Harry Potter získal cenu najlepší fantasy hrdina všetkých čias. Porazil aj také stálice filmového plátna akými boli Terminátor, či Buffy zabíjačka upírov. "Čo sa mi skutočne páči na Harrym je to, že nie je hrdina v klasickom zmysle slova, neohrozený nad všetkými víťaziaci Superman... Harry je zraniteľný, má strach. Keď jeho meno vypadne z čaše, stane sa okamžite stredobodom pozornosti. Nielen, že sa musí vysporiadať s kritikou od každého, vie, že on svoje meno do čaše nedal, a že to musel urobiť niekto iný. " Hovorí Daniel Radcliffe - Harry Potter, ktorému úloha mladého čarodejníka vo februáry 2002 vyniesla ocenenie Variety Group vo Veľkej Británii. V apríli 2002 bol ocenený prestížnou cenou Ente David di Donatello- za vynikajúce stvárnenie Harryho Pottera a za veľký prínos vo filmovom priemysle. Daniel sa prvý krát objavil v televízii v úlohe malého Davida Copperfielda. Svoj filmový debut zažil vo filme The Tailor of Panama. Hoci Harry Potter a kameň mudrcov bol pre Ruperta Grinta (Ron Weasly) prienikom do filmového priemyslu, jeho prirodzený talent mu zaručil svetové uznanie a aj nomináciu na Najlepšieho nováčika British Critic´s Circle. Po nafilmovaní prvého Harryho Pottera hral spolu so Simonom Callowom a Stephenom Fryiom vo filme Thunderpants. Emma Watson (Hermiona Grangerová) sa prvým dielom Harryho Pottera dostala do sveta profesionálneho herectva, hoci jej prirodzený talent bol známy odmalička. Účinkovala v mnohých školských predstaveniach. Emma pokračuje vo svojej láske k filmu aj dnes, hoci sa aktívnejšie zaujíma o šport. Maggie Smith (Minerva McGonagall) má za sebou dlhú kariéru. Siahajúcu od Shakespearových drám až po rolu v komédii Sestry v akcii. S Danielom si zahrala aj v televíznom filme David Copperfield v roku 1999. Už v roku 1990 získala titul Dáma britského impéria. Šesťkrát bola nominovaná na Oscara, z toho dvakrát úspešne. "Vždy som si myslela, že Minerva je do Dumbledora šialene zamilovaná," konštatovala smutne, keď sa dozvedela o skone jej kolegu Richarda Harrisa. Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid) s herectvom začal až v triciatich, predtým sa venoval výtvarnému umeniu. V rozhodnutí prijať rolu v Harry Potterovi za neho rozhodol jeho syn. Naznačil mu, že ak to nezoberie, nedožije sa do konca týždňa. Richard Harris (Albus Dumbledor) zomrel 25.4.2005. "Bez Richarda Harrisa si Harryho Pottera ani neviem predstaviť. Dumbledore je on a nikto iný," povedal režisér Columbus pár hodín predtým, ako Harris zomrel v university College Hospital. Harris nie prvý krát zápasil so smrťou, väčšinou to bolo kvôli alkoholu. V 70. rokoch mu lekári povedali, že musí prestať piť, lebo zomrie. Harris prestal piť, ale začal brať tvrdé drogy. "Neumriem na predávkovanie, to radšej na chľast" povedal.

Film je ozdobený nádhernými scénami. Neskutočné kulisy, prepracované detaily. Rozprávkové bytosti, draci rôznych druhov a vodní ľudia. Bláznivý profesor so svojim magickým okom a kúzelnícky ples. Všetko dotvorené jemnou, nevtieravou a predsa emocionálnou hudbou. Proste všetko je opäť ako má byť. Drobné detaily robia z posledného dielu Harryho Pottera opäť výnimočné dielo. Čo je však dôležité spomenúť je fakt, že Harry Potter a ohnivá čaša znovu získal stratenú povesť tejto čarodejníckej šou, ktorú trošku pokazil tretí diel. Rozhodne sa oplatí vidieť. HARRY IS BACK!

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania Foto © Continental Film

Odporúčané články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...