Shakespearov fanúšik Kenneth Branagh

11.1.2006|Stano Hudák|
Shakespearov fanúšik Kenneth Branagh

Hovorí vám niečo meno Kenneth Branagh? Väčšine bežných divákov, hlavne Slovenských je to meno celkom určite neznáme. Niet sa čomu čudovať, pretože ide o skôr divadelného, než filmového herca, a častejšie než vo filmoch ho uvidíme v televízií. No v žiadnom prípade nejde o nejakého bezvýznamného herca. Neverili by ste, no dá sa povedať, že dnes iba 45- ročný Kenneth Branagh už pomaly tvorí súčasť anglického kultúrneho dedičstva, a oprávnene vo svojej vlasti patrí medzi kultúrnu elitu.

Kto je Kenneth Branagh?  Je to predovšetkým vynikajúci znalec diela jedného z najväčších svetových dramatikov: Wiliama Shakespeara, ďalej skvelý herec, režisér a producent v jednej osobe. Čo je ale hlavné: Kenneth Branagh je jeden z najväčších Shakespearovych obdivovateľov a fanúšikov, a keďže žijeme v 21. storočí a Kenneth Branagh disponuje všetkým, o čom väčšina umelcov iba sníva: peniazmi, spoločenským a kultúrnym vplyvom, známosťami, ale hlavne talentom a skúsenosťami, rozhodol sa že jeho cieľom bude či už hrať, režírovať, alebo podporovať ako producent úplne všetky hry Wiliama Shakespeara, či už v divadelnej, alebo filmovej podobe – skrátka všetko, čo kedy Shakespeare napísal.

Založil si vlastný divadelný súbor, medzi ktorého patrónov patria aj členovia anglickej kráľovskej rodiny, vrátane princa Charlesa. Kenneth Branagh už má na svojom konte spoluprácu s významnými umelcami ako Robert de Niro, alebo Woody Allen.

Kenneth Branagh sa narodil 10. decembra 1960 v severnom Írsku – v Belfaste, celým menom ako Kenneth Charles Branagh. Pochádza z protestantskej  rodiny chudobného tesára, a ich dom sa nachádzal v chudobnej štvrti Belfastu -  v susedstve továrne na tabak.. Od svojich 10. rokov vyrastal v Anglickom Readingu. Od mladosti písal verše a čítal náruživo Shakespeara, ktorý ho osudovo ovplyvnil. Preto v jeho prípade sa o ničom inom, než o tom, že bude hercom ani nedalo uvažovať.


Kenneth Branagh (vpravo) a jeho brat Bill (Foto: www.branaghcompendium.com)

Svoje herecké štúdia na Royal Academy of Dramatic Art ( RADA ) v Londýne si platil z honorárov za účinkovanie v TV seriáloch ( debutoval v r. 1981 ) ako rodinná sága Billy, Maybury.. a iné..

Kenneth Branagh vzbudil v r. 1981 veľkú pozornosť svojou absolventskou úlohou Hamleta. Ešte viac zintenzívnil spoluprácu s TV ( jeho seriály, ale nebudeme spomínať, pretože išlo len o hosťovanie v epizódach vo vedľajších úlohách a z finančných dôvodov ) a zároveň veľmi aktívne pôsobil na rôznych divadelných scénach ( West End, Upstream Theatre a Greenwich Theatre ).  V roku 1983 bol ocenený cenou Laurenca Oliviera pre najlepšieho začínajúceho herca ( za sezónu 1982 ) a  bol vo veku 23 rokov ako najmladší herec angažovaný do Kráľovskej Shakespearovej spoločnosti ( Royal Shakespeare Company ) vo Stratforde, kde v roku 1984 zožal úspech v titulnej úlohe Shakespearovno Henricha V., ktorého hral neskôr aj vo filmovej verzii s ktorou debutoval vo svete filmu roku 1989 ako filmový režisér.

V roku 1985 založil vlastný divadelný súbor Renaissance Theatre Company, ktorého štedrým finančným sponzorom a hlavným patrónom je okrem iných aj princ Charles, a v rámci jeho repertoáru zinscenoval ako režisér a herec niekoľko Shakespearovych a tiež vlastných hier ( okrem iného Verejný nepriateľ, a iné..)

Pokiaľ ide o jeho filmové úlohy - prvú výraznú filmovú rolu archeológa a vojnového veterána Jamesa Moona, ktorého prenasledujú tiaživé spomienky z frontu vytvoril v psychologickej dráme A Month in the Country ( Mesiac na dedine, 1987 ) - r. P. O´Connor.

Medzinárodnú popularitu, dve nominácie na Oscara 1989, cenu BAFTA 1989 a dve ceny Felixa 1990 získal za herecký výkon a réžiu výpravného historického filmu Henry V. ( Henrich V., 1989 ) – réžia Kenneth Branagh, po ktorého úspešnom uvedení začal byť prirovnávaný k Laurence Olivierovi a Orsonovi Wellesovi, pre ktorých sa stali Shakespearove umelecké diela tiež osudovou umeleckou vášňou.

Tento film vzbudil v umeleckom svete veľkú pozornosť, pretože išlo doteraz iba o druhú filmovú verziu Shakespearovej hry Henrich V. Prvú verziu režíroval v r. 1944 Laurence Olivier, ktorý sa aj predstavil v hlavnej úlohe, keďže medzi oboma filmami leží takmer 50. rokov, a Branagh je človekom modernej doby, pokúsil sa Shakespearovu hru zmodernizovať v psychologickom zmysle a oprostiť od tradičného pojatia. Henrich V. v režijnom a hereckom podaní Kennetha Branagha je kráľom, ktorým zmietajú pochybnosti a trpí pocitmi osamelosti.

Obsahom deja je známy príbeh mladého anglického kráľa, ktorý sa na radu arcibiskupa z Canterbury rozhodne vymáhať svoje dedičské právo na francúzsku korunu (vládne tam vtedy starý kráľ Karol VI.) a o všetkom sa rozhoduje v boji pri Azincourte. Henrichom V. tu zmietajú pochybnosti ešte pri dobývaní cudzích území a trpí pocitom osamelosti, aj keď už je víťazom a preberá francúzsky trón. Popri trochu zdĺhavých dialógových scénach zaujmú dynamické a realistické bojové výjavy. Predovšetkým však upúta Kenneth Branagh -herec v "zopsychologizovanej" úlohe Henricha V., ktorého hrá s racionálnou odhodlanosťou a výbušnou citovosťou. Kuriozitou je, že Branagh sa tu predstavuje ako scenárista, debutujúci režisér a hlavný predstaviteľ- teda navlas rovnako ako Laurence Olivier, ktorý hru v r.1944 s veľkým úspechom sfilmoval ako prvý, ibaže s dôrazom na divadelnosť predlohy a ponímajúc bojové scény ako veľké maliarske plátna.

Druhým svojim filmom, psychothrillerom Dead Again ( Znovu po smrti, 1991 ) - r. K. Branagh, v ktorom navyše zvládol dvojúlohu súkromného detektíva Mika Churcha a popraveného skladateľa Romana Straussa, sa pokúsil Kenneth Branagh o úvahu na tému prevteľovania a možnom vplyve minulého života protagonistov na ich život súčasný.

Ďalšou Shakespearovou hrou, ktorú Branagh prevtelil do filmovej podoby je Much Ado About Nothing ( Mnoho kriku pre nič, 1993 ) – za účasti celej plejády hviezd, kde hlavné úlohy stvárnili Denzel Washington a Keanu Reeves.

V roku 1994 sa Kenneth Branagh pokúsil zrežírovať ďalší klasický príbeh, tentoraz z celkom iného žánru: ide o známy horor Frankestein ( 1994 ) – réžia K. Branagh. Príbeh sa odohráva v roku 1794. V arktickom mori uviazne v ľadovci loď kapitána Waltona ( Aidan Quinn ), mieriaceho na severný pól. Posádka zachráni pred zamrznutím úplne vyčerpaného dr. Victora Frankesteina ( K. Branagh ), ktorý rozpráva kapitánovi svoj prekliaty príbeh. Ženeva. Victor Frankestein vyrastá v rodine lekára, nadaný prirodzenou túžbou po vedení a obklopený láskou svojich rodičov i adoptívnej sestry Elisabeth. Potom ale jeho matka umiera pri pôrode a idylická doba detstva končí. Victor sa stále posadnutejšie upína ku štúdiu, akoby mu vedenie mohlo pomôcť poraziť choroby a smrť. Odchádza študovať medecínu do Ingolstadtu a verí, že tu bude môcť pokračovať vo svojich výskumoch. Zanedlho sa však dostáva do sporu s konzervatívnymi vyučujúcimi a celkom prirodzene ho to tiahne ku profesorovi Waldmanovi ( John Cleese ), ktorého pokusy sú zastreté rúškou tajomstva. Zisťuje, že i starý doktor chcel kedysi umele stvoriť život, potom ale tesne pred cieľom stratil odvahu. Po Waldmanovej smrti sa Victor zoznámi s jeho tajnými poznámkami a rozhodne sa prácu dokončiť.

V Ingolstadtu vyčíňa cholera, všetci opuštajú mesto, ale za zatvorenými dvermi Frankesteinovho laboratória sa jednej noci rodí nový život. Iba tvárou v tvár svojmu dielu si mladý vedec uvedomí hrôzu svojho činu a neúspešne sa pokúsi Bytosť ( Robert de Niro ) zničiť. Vyčerpaním sa ale zrúti a po uzdravení rád uverí správe svojho priateľa, že pri epidémii zomreli hlavne novorodenci. Frankestein považuje pokus za ukončený a vracia sa do Ženevy. Chce pracovať ako praktický lekár a predovšetkým sa chce oženiť.. Netuší však, že bytosť žije. Skrýva sa v lesoch a pozoruje život chudobnej rodiny. Spolu s jej deťmi sa učí čítať a hovoriť. V slepom starcovi nájde prvého a jediného priateľa. Jeho pokus o zblíženie však ale skončí tragicky a Bytosť sa rozhodne pomstiť. Dokázala si prečítať Frankesteinov denník a vydáva sa za svojim „otcom“ – a tak začína hľadanie citu, lásky a priateľstva, hľadanie, ktoré skončí skazou všetkých, ktorých Victor Frankestein miluje, skazou Bytosti i jeho samotného...


Kenneth Branagh v úlohe profesora Lockharta vo filme Harry Potter a tajomná komnata (Foto: www.allmoviephoto.com)

Tento film je dokonalou poctou autorke románu Mary Shellyovej, ktorá si svojho Frankensteina nemohla predstavovať inak, než ako ho na plátno previedol Kenneth Branagh a ako ho stvárnil Robert De Niro. Niekoľko romantizujúcich miest je skvele zladených tými hororovými, keď sa predviedol Robert De Niro, ktorý svojej postave vdýchol všetky tragické rozpory a emócie, ktorými mala trpieť; ktorý Frankensteina predvádza raz ako citlivého chlapíka, aby ho neskoršie prezentoval ako pred ničím sa nezastaviace, besniace monštrum.

Týmto filmom Kenneth Branagh opäť všetkým potvrdil svoje rozprávačské majstrovstvo, a hlavne že mu staré historické príbehy sedia ako uliate. Poskytol takmer učebnicový príklad toho ako má vyzerať moderné sfilmovanie literárnej klasiky. Prednosťou sú nie hororové scény, ale silný príbeh, ktorý má prednosť pred bezduchým zobrazovaním chodiacich monštier v štýle starých filmových hororov 30. rokov.

Ďalším klasickým príbehom je Othello (1995) v réžii Olivera Parkera a Kenneth Branagh sa v tejto snímke objaví len ako herec v postave Iaga.

Svoju povesť odborníka na Shakespearove hry opäť potvrdil Kenneth Branagh v réžii a stvárnení hlavnej postavy hry, ktorá jednoducho nesme chýbať: Hamlet (1996) - r. K. Branagh. Okrem Branagha v úlohe Hamleta sa zaskvela vtedy ešte málo známa herečka Kate Winslet v úlohe princezny Ofélie, svoju príležitosť tu našla celá plejáda hviezd: Sir Richard Atterborough, Billy Cristal, Julie Christie, Gérard Depardieu, Charlton Heston, Jack Lemmon, Robin Wiliams.

Dôkazom, že umelecké majstrovstvo a dobrú povesť Kennetha Branagha už dávno rešpektuje aj všemocný Hollywood, bolo gesto ďalšieho významného umelca Woodyho Allena, ktorý ho obsadil do jednej z vedľajších rolí vo svojom filme, ktorý je inak herecky doslova nabitý známymi menami Celebrity (1998) - r. W. Allen a v r. 2000 K. Branagh zapožičal svoj hlas kreslenej postavičke Miguela v animovanej rozprávke z dielne štúdia W. Disneyho: Road to El Dorado ( Cesta do El Dorada, 2000 ).

Ak nepočítame divadelné, ani televízne hry, ale čisto celovečerný film, tak zatiaľ posledným filmovým prepisom Shakespearovej hry pod režijným vedením Kennetha Branagha je v tomto prípade menej známa Shakespearova hra  Love´s Labour´s Lost ( Márna lásky snaha, 2000 ) - r. K. Branagh. Kráľ Navarrský ( Alessandro Nivola ) a jeho traja priatelia ( Kenneth Branagh, Matthew Lillard, Adrian Lester ) sa za účelom pilného štúdia rozhodli zriecť sa svetských radovánok a ženskej spoločnosti, a toho, kto zlyhá prvý, čaká tvrdý trest. Ako naschvál, ale vtedy prichádza na návštevu francúzska princezná ( Alicia Silverstone ) s troma peknými dvornými dámami ( Natacha Mc Elhone, Stefania Rocca, Geraldine Mc Ewan ). Po stretnutí s nimi začnú mladíci hľadať diery vo svojom unáhlenom sľube a za chrbtom kamarátov píšu milostné lístočky dámam svojho srdca. Vrtkavý osud a jeden popletený sluha ale zariadia, že lístočky sa dostanú do nesprávnych rúk, a začína komédia plná omylov, citov a pesničiek, ktoré potešia všetkých, ktorí ešte veria na silu lásky, poézie a priateľstva.

Treba oceniť odvahu K. Branagha, že sa pokúsil nakrútiť tento film ako zmodernizovanú verziu Shakespeara – ako romantický swingovy muzikál s tanečnými číslami v štýle Moulin Rouge, dej hry sa preniesol do 30. rokov 20. storočia v predvečer II. svetovej vojny. Spievaný Shakespeare? Prečo nie, veď je to komédia a Shakespeare písal svoje hry vo veršoch. Ukázalo sa že to nie je až taký úplne nemožný nápad a film si získal okruh svojich priaznivcov, no ale aj kritikov. Treba priznať, že hlavne staršie konzervatívne obecenstvo prijalo tento film s rozpakmi, a mohol by byť lepší, keby sa urobili niektoré zmeny v hereckom obsadení. No ako pokus to vyšlo celkom dobre.

Nedávno sme mali možnosť vidieť Kennetha Branagha na obrazovke ČTV v dvojdielnom britskom dobrodružnom TV filme Shackleton ( 2002 ). Ide o príbeh podľa skutočnej udalosti: známy anglický polárny cestovateľ Sir Ernest Shackleton ( K. Branagh ) onedlho potom čo bol dobytý Južný pól  ( Nór Amundsen r. 1911 ) oznamuje cieľ svojej výpravy: prejsť pešo naprieč celou Antarktídou z jedného konca na druhý smerom cez Južný pól. Jeho prípravy skomplikuje začiatok I. sv. vojny v r. 1914, no na poslednú chvíľu sa mu podarí zohnať loď. Žiaľ kvôli rôznym problémom – nedostatok peňazí, počasie, nekvalitná loď, nespokojnosť posádky...výprava stroskotá hneď na samom brehu Antarktídy. Aj keď svoj cieľ nedosiahol, slúži Shackletonovi ku cti že dokázal doviesť svoju posádku domov živú a zdravú do posledného muža.

Kenneth Branagh sa objavil aj vo filme Harry Potter and the Chambers of Secrets ( Harry Potter a tajomná komnata, 2002 ) – v jednej z vedľajších úloh si zahral postavu profesora Gilderoya Lockharta. A keď sa pripravovalo natáčanie ďalšieho dielu Harry Potter and the Prisoner of Azbakan ( Harry Potter a väzeň Azbakanu, 2004 ) a došlo k zmene režiséra ( prvé dva diely Harryho Pottera režíroval Chris Columbus ), tak medzi možnými kandidátmi na post režiséra filmové štúdia zaradili aj Branagha. Nakoniec réžiu tohto dielu získal Alfonso Cuarón.

V roku 1990 mu udelila Kráľovská Univerzita v Belfaste čestný doktorát z literatúry. Je autorom svojej autobiografickej zbierky Beginning (Začiatok, 1988) a režisérom krátkeho snímku Swan Song ( Labutia pieseň, 1992 ) nominovaného na Oscara. Za vynikajúci prínos filmu dostal od Britskej akadémie filmového a televízneho umenia BAFTA cenu Michaela Balcona 1993. V r. 2004 získal ďalšiu cenu Laurenca Oliviera za jeho výkon v divadelnej hre Edmond (2003).


Kenneth Branagh s manželkou Lindsay Brunnock, ktorá sa tiež venuje herectvu (Foto: www.branaghcompendium.com)

A na záver perlička: Kenneth Branagh sa v roku 2005 objavil medzi pozvanými hosťami na kráľovskej svadbe princa Charlesa a Camilly Parkerovej – Bowlesovej.

Kenneth Branagh bol v r.1989 - 1995 ženatý s herečkou Emmou Thompson, s ktorou spolupracoval od svojich študentských čias na takmer všetkých svojich divadelných a filmových projektoch. Od r. 2003 je ženatý s herečkou Lindsay Brunnock.

Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články