The Doors - When You`re Strange (When You`re Strange)

27.11.2010|Marek Gurský|
The Doors - When You`re Strange (When You`re Strange)

Robby Krieger. Ray Manzarek. John Densmore. Jim Morrison. Táto štvorica vytvorila v polovici 60. rokov skupinu, ktorá sa do dejín zapísala viacerými nezabudnuteľnými hitmi úplne rovnako ako škandálmi svojho frontmana spojenými najmä s drogami a alkoholom. Jeho predčasná smrť priniesla skupine večnú nesmrteľnosť. Jim Morrison sa tak zaradil k legendám ako Jimi Hendrix a Janis Joplin, ktorí zomreli o necelý rok skôr a v rovnakom veku ako on - 27 rokov. Hudobný svet tak prišiel o poeta, ktorý bol bezpochyby zosobnením a dušou skupiny The Doors. Osud skupiny The Doors sa už raz na filmovom plátne objavil. Bolo to v roku 1991, kedy si v réžii Olivera Stonea Jima Morrisona zahral Val Kilmer. Je to výborný pohľad dovnútra skupiny i samotného Morrisona, no Stone bol z viacerých strán kritizovaný za niektoré nepresné alebo mylné skutočnosti (no tak už to v Hollywoode chodí, že sa skutočnosť prekrúca...). Naproti tomu dokument The Doors – When you’re strange ukazuje fakty také, aké sú a aj vďaka tomu umožnia hlbšie preniknúť do mysle Jima Morrisona a spôsobu jeho práce, čo po zhliadnutí filmu potvrdili aj bývalí členovia skupiny. Režisér a scenárista Tom DiCillo, ktorého tvorba sa takmer výlučne spája s nezávislým filmom, poskladal mozaiku známych i raritných záberov, komentárov, titulkov z novín či dokonca niekoľkých scén z experimentálneho filmu HWY: An American Pastoral (1969) s Jimom Morrisonom v hlavnej úlohe. Zmapoval tak nielen kompletnú históriu skupiny od jej vzniku v roku 1965 po Jimovu predčasnú smrť v Paríži o šesť rokov neskôr, ale aj obraz druhej polovice 60. rokov v Spojených štátoch. Nevyhýba sa ani vtedy aktuálnym témam akými boli vojna vo Vietname, vraždy politikov či kvetinová revolúcia. Všetky tieto udalosti mali vplyv na ľudí a na prostredie, v ktorom skupina pôsobila.

The Doors - When You`re Strange

Johnny Depp ako rozprávač chronologicky sleduje vývoj kapely, jej vzostupy i pády a najmä vzťahy medzi členmi. Nech boli Morrisonove excesy akékoľvek, The Doors držali spolu (na väčšine albumov je namiesto konkrétnych mien ako autor hudby a textov uvedené The Doors) a Jimovi poskytovali všemožnú podporu. Napriek tomu bolo tých spoločných 54 mesiacov veľmi ťažkých pre každého z nich. Morrison si vychutnával slávu a pozornosť fanúšikov a médií plnými dúškami, no s jeho rastúcou závislosťou sa menil i postoj fanúšikov ku skupine, keď ich na koncerty neťahali piesne, ale Morrisonove správanie na pódiu. Jeho šialené závislácke alter-ego bolo lákadlom i strašiakom zároveň. Dokument, ktorého názov pochádza z textu piesne People are strange (slovenský distribútor pridal na začiatok aj názov The Doors, keďže ich texty nie sú v našich končinách až také známe), obsahuje množstvo neprikrášlených faktov, no fanúšikom alebo tým, čo videli Stoneov film (resp. čítali knihu Nikto to tu neprežije, z ktorej vychádzal) neposkytne veľa nových informácií. I pre nich, no najmä pre všetkých ostatných je The Doors – When you’re strange veľmi kvalitným dokumentom ukazujúcim život jednej skvelej skupiny a jej poetického frontmana s magnetizujúcim pohľadom.

The Doors - When You`re Strange

Jim, za Light my fire, Break on through, Touch me, Love street alebo The end ti raz určite na Père Lachaise v Paríži zapálim sviečku. A William Blake mal pravdu – keby brány vnímania boli priezračné, veci by sa človeku zdali také aké sú... nekonečné.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Magic Box Slovakia

Odporúčané články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...