Doba ľadová 2 (Ice Age: The Meltdown)

18.4.2006|Radovan Torda|
Doba ľadová 2 (Ice Age: The Meltdown)

Dnes, keď animátorské spoločnosti zápasia o úspešnosť a originalitu často veľmi známymi trikmi - jedna kupuje druhú, dochádza k ich fúziám a následným rozpadom(štúdio Pixar bolo odkúpené spoločnosťou Disney, Paramount pohltil Dreamworks); mohlo by sa zdať, že v klasických hitovkách ako Shrek , Nemo či Rodinke Úžasných nezostane kameň na kameni a ich prípadné pokračovania, či noví následníci nebudú rovnakej kvality. Budú. Veď práve o to ide – urobiť to lepšie, dokonalejšie, vtipnejšie, tak aby sa súdne ťahanice a vynaložené investície vrátili pokiaľ možno niekoľkonásobne.
Čo ak ale ide o spoločnosť, kde k žiadnym krízam a prehmatom nedošlo? Čo ak ide o Fox Animation Studios? Tie nám priniesli dnes už notoricky známu Dobu ľadovú a po štyroch rokoch sú späť, aby sme sa opäť stretli so starými známymi, ku ktorým ako to je v dvojkách zvykom pribudli noví . Musím povedať, že i keď réžia ostala v rukách foxovského dvorného režiséra Carlosa Sandanhy, došlo k zmene scenáristov. Na miesto M. J. Wilsona (Príbeh žraloka) zasadlo duo Gerry Swallow aPeter Gaulke, ktorí spolupracovali na komédiách Povedz,že to tak nie je a Čierny rytier.
A výsledok? Dôstojné a prinajmenšom rovnako zábavné pokračovanie toho, čo dnes môžme označiť pojmom klasika, čo sa rozprávkovej pop – kultúry týka.

Manny, Sid a Diego sa spoločne usadili v akvaparkopvom údolí. Manny je stále miestnou atrakciou ako posledný mamut, Diego bojuje so svojim strachom z vody, ktorej je stále nebezpečne viac a viac. No a Sid je jednoducho Sid, túžiac po uznaní vytrvale otravuje nervy všetkým okolo. Doba ľadová sa končí - všetko topiace horúčavy a nad hlavami krúžiace supy, ktoré sú mimochodom spevácky a choreograficky veľmi nadané, predznamenávajú blížiacu sa katastrofu. Údolie bude zatopené, a tak sa jeho obyvatelia vydávajú hľadať svoju Noemovu archu. Do cesty sa im pripletie vačica Ellie spolu s jej dvoma bratmi Crashom a Ediem, ktorí ako to už u starších bratov býva chránia svoju mladšiu sestru pred nástrahami okolitého sveta.

Na tom by nebolo nič zvláštne, keby však Ellie bola naozaj vačica a nie niekoľko tonový mamut. Takže len čo Manny zistí, že nie je posledný svojho druhu, bude sa musieť popasovať, so zámenou identity a niečím omnoho ťažším, než je všadeprítomná hrozba utopenia sa – láskou.
V tom mu samozrejme pomáhajú Diego a vždy hovoriaci Sid:
Manny: „ Myslíš, že ona je to pravé dievča pre mňa?“
Sid: „ No jasné! Ona predstavuje tony zábavy a s tebou žiadna nie je...Dopĺňa ťa!“
Sid tu má snáď milión podobných hlášok . Jeho charakter je mi najsympatickejší a bez neho by doba ľadová ostala iba priemerným animákom zamrznutým niekde v roku 2002. Bez Sida a ešte jednej postavičky. Prehistorickej šablozubej veveričky, ktorá sa znova naháňa za žaluďom pričom likviduje a ničí nielen seba, ale i objekty milión krát väčšie než je ona sama. Tvorcovia pochopili, že toto malé stvorenie je prvé, čo sa divákovi vybaví, keď počuje o Dobe ľadovej a tento krát prenechali našej malej kamarátke oveľa viac priestoru, čo ocenia všetci, čo ju milujú – čiže všetci. Nechápte ma zle ja sa tiež veľmi dobre bavím na jej sebadeštruktívnych výpadoch, ale myslím, že i dobrého sa prejete. Snáď by bolo rozumnejšie dať viac príležitostí pobaviť nás Elliiným bratom, ktorí sú sviežim ale bohužiaľ na plátne veľmi zriedkavým vynovením, ktoré nám druhé pokračovanie prináša.
Každopádne film vás nesklame a ja sa už teraz teším na trojku...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...