Pýcha a predsudok (Pride and Prejudice)

15.6.2006|Radovan Torda|
Pýcha a predsudok (Pride and Prejudice)

Priznám sa. Knihy Jane Austenovej som ako povinné čítanie v škole vždy s akosi prirodzene testosterónom zavaňajúcou úľavou prenechal dievčatám. Tak isto som odignoroval i televízne spracovania jej románov. Ale keď sa v najnovšej Pýche a predsudku mala objaviť moja oblúbenkyňa Keira Knightley, neváhal som, kúpil si lístok a zistil, že takzvaná „dievčenská“ literatúra kvalitne prevedená na filmové plátno nenudí – práve naopak.

Zdá sa, že celovečerne debutujúci serialový režisér Joe Wright neponechal nič náhode a obklopil sa týmom televíznych známich (scénaristka Deborah Moggach, dych berúca a zručná kamera Romana Oshima) a spolu s nimi navigoval anglickú hereckú elitu s istotou a presnosťou aká sa bohužiaľ mnohokrát nevidí ani u už ostrieľaných filmových režisérov.

A tak sa prenesieme na anglický vidiek na konci 18. storočia, ktorý je striedavo upršaný i slnečný, akoby odrážal povahu doby a spoločenského triedenia, kde sa príbeh odohráva.
Rodina Bennetovcov bola obdarená piatimi dcérami. Avšak ak im osud prilepšil v rodinnej početnosti a zdraví, ušetril na hmotných statkoch. A tak pani Bennetová (Brenda Blethyn – Secrets and Lies) dohadzuje svoje ratolesti do vyšších kruhov dúfajúc, že uloví tučný balík.
Inak tomu nie je ani keď sa pre vidiecky vzduch rozhodne mladý a nechutne bohatý pán Bingley. Naservíruje mu svoju najstaršiu a oficiálne uznanú najkrajšiu dcéru Jane (Rosamund Pike – Doom) na striebornom podnose a čuduj sa svete – pán Bingley sa zamiluje. Tu sa to však iba začína. Mladého boháča sprevádza jeho tajomný a ešte bohatší priateľ Darcy (Matthew Macfadyen), ktorý na prvý pohľad pôsobí nevrlo a nepríjemne. Rovnakým spôsobom urazí druhú najstaršiu z Bennetových dcér Elizabeth (Keira Knightley). Tá ho v momente znenávidí, len preto aby pri ostrých výmenách názorov, ktoré medzi nimi prebehnú počas ich nechcených stretnutí, zistila, že on je vyvoleným jej srdca...

To všetko je len okresaná hlavná línia deja. Je tu množstvo vedlajších zápletiek, ktoré ani v najmenšom neotravujú a neodvádzajú pozornosť od ústrednej dvojice, ba naopak ju skvelo dokreslujú. Situačná komédia sa strieda s vážnosťou sociálnych problémov a bezvýchodiskového postavenia ženy onoho obdobia, čo je opäť vďaka rebélii a zdravej prostorekosti hlavnej hrdinky stavané na vážky a posúvané do komickej roviny. Dialógy môžu zaváňať románom z 18. storočia viac než by sa na 21. patrilo, ale postupom hlbšie do deja privyknete poetickému žargónu a zabudnete, že „vonku“ by ste s podobnými kvetnatými rečičkami žiadne srdce nezlomili.

Hlavný milenecký pár - Darcy a Elizabeth je dostatočne presvedčivý. Jediným mínusom možno plusom (záleží od uhlu pohľadu), je že ich vzájomná iterakcia je intenzívnejšia v nenávistnom opovrhovaní, ale odtiaľ je už len kúsok k láske..., nemám pravdu?

O vedľajšie postavy sa postarali také mená ako Judi Dench či Donald Sutherland ako hlava rodiny Bennetovcov. Pán Bennet je bravúrne zahraný (nevhodné slovo). Necháva sa rezignovane unášať kolotočom, ktorý roztočila jeho drahá polovička a tým dokazuje, že nech už i dnes neustále diskutované postavenie ženy v spoločnosti má akúkoľvek príchuť, v niektorých rodinách je jasné, kto je pánom situácie.

Ak vás toto všetko nepresvedčilo o pozitívach filmu, pridám ešte jedno. Kamera. Je absolutne dokonalá. Od záberov krajiny, cez pohyblivé (nožnicami nedotknuté) prechody medzi jednotlivými miestnosťami, postavami a osudmi až k nehybným zameraniam sa na krásu a atmosféru, ktorú so sebou prinášajú jednotlivé situácie...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Priatelia (Friends)

Priatelia (Friends)

Keď sa v roku 1994 stretla trojica Bright, Crane a Kauffmanová vytvorili jeden z najúspešnejších seriálov aké sme mali možnosť vidieť. V...
Štvrtý druh (Fourth Kind, The)

Štvrtý druh (Fourth Kind, The)

Tomu, čo sa dialo v októbri roku 2000 v meste Nome na Aljaške možno len ťažko uveriť. Videozáznamy, ktoré sa z týchto udalostí uchovali,...