Piráti z Karibiku: Truhlica mŕtveho muža (Pirates of the Caribbean: Dead Man´s Chest)

9.8.2006|Radovan Torda|
Piráti z Karibiku: Truhlica mŕtveho muža (Pirates of the Caribbean: Dead Man´s Chest)

Keď pred tromi rokmi producent Jerry Bruckheimer spolu s režisérom Gorom Verbinským poslali Čiernu Perlu na jej premiérovú víkendovú plavbu po amerických kinách, s napätím čakali či takáto pirátska fantazy dostane povolonie zakotviť v prístave zvanom úspech, ovládanom nepredvídateľným stvorením, akým len my nevďační diváci vieme byť, alebo sa pomaly potopí v kľudných a nudných vodách videopožičovní. Svet pirátom dovolil vylodiť sa a získať pevnú pôdu pod nohami, aby sa po rokoch slávy znovu vydali na more a dokázali, že si zaslúžia náš záujem. Podarilo sa? Jednoznačne Aye!

Pokračujeme tam, kde sme skončili: Provinčná kráska Elizabeth (Keira Knightley) a kováč-pirát Will (Orlando Bloom) sú prinútení zrušiť svadbu, pretože im hrozí slučka za podozrenie z pirátstva a napomáhanie pri úteku zlosyna najhrubšieho zrna  - nechválne známeho kapitána Jacka Sparrowa ( Johny Depp). Ohrozenie naberá na vážnosti pri pohľade do kamennej tváre nového správcu prístavu Becketta (Tom Hollander) a tak Will pristane na jeho návrh – vyhľadať Jacka a priviesť ho do rúk spravodlivosti, netušiac, že Beckett má v skutočnosti na muške väčšie sústo ako opitého korzára. Jack si medzitým užíva svoju znovunájdenú slobodu na starej dobrej Perle, až kým nepríde varovanie o čase splatiť dlh z minulosti kapitánovi najobávanejšej lode oceánu Bludného Holanaďana Davymu Jonesovi (Bill Nighy)...

Verbinski to na začiatku naozaj naťahuje a zamotáva pridávaním nových (nepodstatných) postáv, akoby ani nešlo o pirátsku výpravu, ale skôr sprisaheneckú námornú drámu. Možno ho úspech predchádzajúceho filmu postrčil k vážnejšiemu prístupu k látke a chcel trochu pritvrdiť. Som vďačný, že si to v druhej tretine rozmyslel a vracia sa k prvoplánovému spracovaniu, ktoré je nám známe a na ktoré a nič iné sme všetci čakali.

Depp ako Jack Sparrow je jednoducho unikátne zábavný a každé jeho gesto či poznámka sa triafajú presne na tú strunu, ktorá fungovala aj pred tromi rokmi a už sa nemohla dočkať opätovného pošteklenia. Navyše jeho postava dostáva nový rozmer. Naša malá Lizzy totiž začína objavovať nevítanú naklonnosť k hygienu nepoznajúcemu morskému vlkovi a prebúdza v ňom niečo, čo by ste rozhodne neočakávali -  svedomie. Tom Hollander nedostáva veľa priestoru, ale dúfam (viem), že to tento malý/veľký herec ešte roztočí v treťom pokračovaní. Bill Nighy je skvelý. Myslím jeho počítačovú podobu. Vo filme budete počuť iba jeho hlas, lebo Davy Jones je kapitán doslova zrastený so svojou loďou a tak sa z neho stal akýsi hybrid medzi človekom a chobotnicou, prenesený na plátno v čisto digitálnom stelesnení. Navyše mu chýba jeden životne dôležitý orgán – srdce ukryté v truhlici (tým máme jasno v titulke), o ktorom sa hovorí ako o manuále k ovládaniu Krakena – obrovského hlavonožca, ktorý likviduje jednu loď za druhou a určite sa stretnutiu s ním nevyhnú ani naši známi v bombastickom finále. Nové postavy v podobe Willovho znovunájdeného otca Bootstrapa Billa (Stellan Skarsgard) alebo cigánska woodo jasnovidka?! Tia Dalma (Naomi Harris) sú nie príliš účinným oživením, o to vítanejšie potom zaberajú znovu sa vracajúci spolubojovníci ako posádka Čiernej Perly.

Takže záverom už snáď len dodám, že vo finále vás čakajú dve veľké prekvapenia. Ani neviem, ktoré je lepšie, ale rozhodne fungujú a automaticky posúvajú Truhlicu mŕtveho muža za letný blockbaster číslo 1. Je to po odmyslení prvej tretiny veľmi dôstojné pokračovanie príbehu, ktorý oživil pirátsky žáner a vytvoril novú ikonu filmovej popkultúry – Kapitána Jacka Sparrowa. A asi nebudem jediný, kto tak trochu hromží na Verbinského, že na finále si budeme musieť ešte nejakú dobu počkať.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články