Diabol nosí Pradu (The Devil wears Prada)

1.11.2006|Tomáš Kolompár|
Diabol nosí Pradu (The Devil wears Prada)

Filmov o módnom svete je pomenej a preto, keď sa nejaký predsa len dostane na plátna kín, budí s určitosťou veľkú pozornosť. Práve preto sa režisér azda najpopulárnejšieho seriálu Sex v meste David Frankel rozhodol natočiť film o tom, ako to chodí vo veľkom módnom časopise.

Poďme však k samotnému filmu. Frankel sa spolu so scenáristom Aline Kennaom rozhodli nadviazať na úspešný knižný hit z pera Lauren Weisbegera, ktorý strávil na rebríčku bestsellerov New York Times 6 mesiacov a bol preložený do 27 jazykov. Teda začiatok ako sa patrí a úspech priam zaručení no nemyslíte. Frankel sa do filmu rozhodol obsadiť aj zaujímavé herecké postavy ako vynikajúcu Meryl Streep, Anne Hathaway (denník Princeznej) či Stanley Tucci (Terminál). Ono, ako som už spomínal v úvode, filmov s ústrednou témou – módy je veľmi málo a práve preto sa okolo tohto filmu rozprúdila živá diskusia, ako vlastne dopadne. Už len krátky obsah filmu mohol divákovi čo to napovedať.

V závratnom svete newyorskej módy, kde nepodarený účes môže zabiť celú vašu kariéru, je časopis Runway vysneným Olympom všetkých, ktorí sa len trochu zaujímajú o svoj vzhľad. Pod vedením najmocnejšej ženy módneho priemyslu Mirandy Priestly (Meryl Streep), ktorá mu vládne tvrdou rukou, je Runway obávaným testom, ktorým musí prejsť každý, kto chce v tomto svete niečo znamenať. Pri plnení svojho poslania – urobiť z Runway módnu bibliu New Yorku, a teda zároveň celého sveta – nepripustí, aby jej čokoľvek stálo v ceste... vrátane dlhej rady asistentiek, ktoré nesplnili jej očakávania. Miesto Mirandinej asistentky by mohlo byť bránou do veľkého sveta módy pre čerstvú absolventku prestížnej žurnalistickej vysokej školy Andy Sachsovú (Anne Hathaway). V nevýraznom oblečení, ktoré ju pasuje skôr na nesmelú študentku než na modernú ženu, pôsobí medzi armádou superštíhlych módnych „barbie“ manhattanskej centrály časopisu v ihličkách, ako päsť na oko. Už behom prvej návštevy jej začína byť jasné, že úspech v tomto priemysle vyžaduje viac než len nadšenie a odhodlanie. A práve tento zaujímavý príbeh zaujal nielen fanúšikov filmu ale aj celú módnu verejnosť. Pýtate sa prečo? Ľahká odpoveď. Keď sa na film vyberiete, budete prekvapený ako sa Frankel dokázal vysporiadať s neľahkou módnou témou a na plátno dokázal preniesť celý jej obrovský kolos. Divák má možnosť vidieť tie najnovšie modely od Gucciho, čí Channel a to filmu dáva skutočne väčší pocit módneho biznisu. Frankel sa takisto zameral aj na vnútro módnej spoločnosti a takisto nám ukáže ako sa nakupujú šaty, fotia modelky, či prezentujú tie najlepšie módne prehliadky na svete. Práve pre tento aspekt patrí Frankelovi obrovské plus, pretože aj nezainteresovaného diváka „poučí“ o veľkom svete módy. Čo sa týka hereckej sile vo filme Diabol nosí Pradu, nie ani tak o čom hovoriť. Mladá a sympatická Anne Hathaway možno konečne vychádza z tieňa „peknučkej tváričky“ v Denníku Princeznej a našla samú seba. Na Meryl Streep len v krátkosti. Jedná sa o azda najlepšiu herečku v celej kinematografickej histórii a svojou vynikajúcou charizmou – šéfky a zároveň tvrdej ruky najlepšieho módneho časopisu dodáva filmu potrebné zábavné i dramatické pointy.

Čo povedať na záver? Či už sa obliekate hocijako, zapamätajte si ,že aj vo vyťahanom svetri z výpredaja môžete dokázať omnoho viac a práve to chcel Frankel podať divákovi a poukázať mu, že peniaze a šaty nie sú všetko. A preto ak máte chuť, teplo sa oblečte a pozrite si film o móde. Keď už sa z Vás nestane módny návrhár alebo modelka , aspoň sa dobre zasmejete...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články