Česká Bardotka Oľga Schoberová

28.11.2006|Jozef Rigo|
Česká Bardotka Oľga Schoberová

(15.3.1943, Praha, Československo)

Český film sa od začiatku hemžil krásnymi ženami, ale až s príchodom Oľgy Schoberovej získal svoje prvé nefalšované „bimbo“, rýdzo okrasnú drevinu s aurou západnej sexbomby, ešte posilovanou úlohami s anglickými menami vo filmoch karikatujúcimi západné žánre. Z reklamného plagátu na plzeňské pivo a paródie na americké filmy to ako prvá Češka dosiahla až na stránky Playboya a do samotného Hollywoodu a bolo nanajvýš symbolické, že jej najvýznamnejšou úlohou sa stal zhmotnený sen Jessie. Pretože nič iné Oľga Schoberová nebola.

V 60.rokoch v čase jej najväčšej slávy často bola svojou netypickou slovanskou tvárou prirovnávaná k sexbombám európskeho formátu Brigitte Bardotovej alebo Ursule Andressovej. V šesťdesiatich a sedemdesiatich rokoch 20.storočia bola tiež považovaná za sexsymbol.
Jej matka Anna, otec Jindřich, staršia sestra Eva, svojho času známa fotomodelka a herečka Čierneho divadla, žije s rodinou vo Švajčiarsku.
Ako Olinka Bérová, tak znie jej pseudonym, po strednej ekonomickej škole pracovala ako úradníčka v Technomate v oddelení svietidiel. Jej o tri roky staršia sestra Eva bola už v tej dobe úspešná manekýnka a fotomodelka. Raz sa nemohla dostaviť na fotenie reklamy, tak tam za seba poslala Oľgu. Fotograf bol spokojný a snímkami sa pochválil režisérovi Antonínovi Kachlíkovi. Ten bol novou pôvabnou tvárou nadšený a okamžite jej ponúkol rolu vo svojom filmovom muzikáli Bolo nás desať /1963/.
Po prvom filmovom úspechu dostala pozvanie na konkurz do Limonádového Joea. Bola presvedčená, že v konkurencii známych herečiek nemá šancu. Išla tam, pretože aj za skúšky dávali honorár. Plavovlasá Winnifred bola ale ušitá presne pre ňu.V tomto slávnom filme si zahrala nepoškvrneného anjela víriaceho svojimi krídľami prach na Divokom Západe,  definoval jej ďalšiu hereckú kariéru. Jednak ju zaškatuľkoval do ozdobných úloh sladkých naiviek.


Česká Bardotka Oľga Schoberová

K večnej sláve jej stačili štyri filmy, nakrúcané na striedačku s našou komediálnou špičkou, tandemy Lipský-Brdečka Limonádový Joe alebo Konská opera /1964/, Adela ešte nevečerala /1977/ a Vorlíček-Macourek Kto chce zabiť Jessii? /1966/, Pane, vy ste vdova /1970/. Pánom režisérom je nutné sa priznať, že dobre vedeli v akých úlohách chcelo Oľgu mužské publikum vidieť a podľa toho (a na základe jej niepríliš širokého hereckého repertoáru) jej napísali úlohy priamo na jej božské telo.

V každom zo štyroch filmov tak bola Oľga povinne spútaná, v Limonádovovom Joeovi jej hrozilo zprznenie ústredným podliakom, v Kto chce zabiť Jessii? bola zbitá a v Pane, vy ste vdova na nej boli roztrhané šaty.

Československý Filmexport ju následne úspešne predal rovno do štyroch zahraničných filmov (tri z nich boli westerny). Neskôr sa s veľkou pompou vrátila do českého filmu a po právom zabudnutej kriminálke Slečny prídu neskôr /1966/ a horúcej komédii Flám /1966/, stvárnila svoju druhú najznámejšiu úlohu. Bola ňou Jessie, vynálezkyňa antigravitačných rukavíc so sporo odetým telom sexbomby, ktorú si z comicsových poličiek vysníval do reality roztržitý hlavný hrdina /J.Sovák/ comicsová paródia dua Vorlíček-Macourek Kto chce zabiť Jessii? /1966/.

Ďalší film už nakrúcala v Taliansku. Český Filmexport rozpoznal, že v nej má svetovému filmu čo ponúknuť. Hoci doma na hlavné role nikdy nedosiahla, vonku si v nasledujúcich rokoch vydobyla hneď tri filmy, bohužiaľ len v zabudnutom šteklivom trashi ako boli Hammerovské dobrodružstvá Vengeance of She /1968/ či v talianskej produkcii Lucrezia Borgia /1968/ a Le Calde notti di Poppea /1969/, Tajomstvo čínskeho karafiátu /Das Geheimnis der chinesischen Nelke, 1964/ či Zlatokopovia z Arkansassu /Die Goldsucher von Arkansas, 1964/. Najviac nakrúcala v Rakúsku, v Anglicku a v Taliansku.

Dostala tiež ponuku z Hollywoodu. Odmietla ju. Zapísala by sa tak na sedem rokov otročiny. Spoločnosť si vymýšľala rôzne výhody. Mohla jej nadiktovať čokoľvek, aj  plastickú operáciu. Oľga by bez ich zvolenia nesmela nič, ani od zmluvy odstúpiť.
Werich jej vraj vtedy povedal: "Vy ste ale krava. Buď by z vás urobili hviezdu, alebo by vás poslali domov." Celkom nakrútila približne dvadsaťpäť filmov.

Veľký rozruch svojho času vzbudili jej fotografie na titulnej strane časopisu Playboy. Fotku urobil v roku 1964 istý francúzsky fotograf a Oľga netušila ako bude použitá. Ani časopis do tej doby nepoznala. Na cudnej snímke je v čiernom svetri a ukazuje len nohy. A predsa to u nás vyvolalo škandál.

Bola prvou dievčinou z Československa, ktorá sa objavila v časopise Playboy, a to hneď na titulnej strane. O 27 rokov neskôr sa v rovnakej póze nechala vyfotiť znovu. Rozdiel bol skutočne len minimálny.
Potom prišli do jej života muži. Medzi jej prvé lásky  patril kresliar Kája Saudek. Potom známy psychológ Miroslav Plzák. Údajne ju prebral od spisovateľa Josefa Nesvadbu. Nejaký čas chodila s režisérom Jurajom Jakubiskom, s ktorým v roku 1969 nakrútila film Do videnia v pekle, priatelia /dokončovali ho po revolúcii - po 22 rokoch/.


Oľga Schoberová (vpravo) a Iva Janžurová v českej komédii Pane, vy ste vdova (1970)

Oľginým prvým manželom sa stal americký filmový herec a kulturista Brad Harris, je otcom jej dcéry Sabriny. Zoznámili sa pri nakrúcaní filmu Tajomstvo čínskeho karafiátu. Manželstvo netrvalo dlho. So svojím druhým manželom Johnom Calleyom sa zoznámila na večeri u Barbry Streisandovej, kam ju priviedol jej krajan Miloš Forman. Calley bol Barbrin priateľ a Oľga jej ho prebrala. V tej dobe bol filmový producent, ale zároveň sa stal viceprezidentom filmovej spoločnosti Warner Brothers. Okúsila tak pravý americký milionársky sen: "Neviem vôbec, koľko sme mali áut, ľodí, jachiet..." a bežne sa stretávala s filmovými hviezdami Hollywoodu. Medzi jej priateľov patrí Barbra Streisandová, Paul Newman, Clint Eastwood, Sean Connery či Robert Redford: "Redford nás pozval do svojho sídla v Utahu, kúpil tam také menšie hory s lyžiarskym strediskom. Strávili sme tam nezabudnuteľný víkend. Bola som prekvapená aký vie byť zábavný." spomína Oľga Schoberová.
Oľga Schoberová sa dobrovoľne stala ženou v domácnosti: "Mala som kopec ponúk. Byť manželkou prezidenta filmovej spoločnosti vo mne ale budil pocit nesmiernej zodpovednosti. Zdalo sa mi dosť nevhodné pokračovať v kariére. Tak som toho nechala. John ma k ničomu nenútil, to musím zdôrazniť. Vyhovovala mi rola matky to, že moje dieťa vyrastá v krásnom prostredí, chodí do kvalitnej školy."

Rovnako ako Brigitte Bardotová aj ona  na plátne nikdy nezostarla a zostala navždy symbolom prirodzenej a zmyselnej krásy uctievaná v zlatých 60.rokoch. "V dobe, keď som bola populárna, som si to neuvedomovala. Jedine teraz keď sa pozriem na fotografie, tak hovorím: Preboha, veď som bola skutočne krásna“, po rokoch spomína Oľga Schoberová.

Po druhom rozvode s Calleyom a následnom návrate do Česka žila Oľga s rodičmi na Vinohradoch, po smrti otca sa s mamou odsťahovala ešte bližšie do centra Prahy. Potom bohužiaľ Oľge zomrela aj matka. Bývalá herečka dnes žije sama, z bytu vychádza len pre najnutnejšie nákupy. Vôbec sa nezúčastňuje na večierkoch, na párty nechodí. Stretáva sa len s niekoľkými ľuďmi medzi nich patrí Yvonne Přenosilová, Hana Zagorová dokonca aj Kveta Fialová, s ktorou si zahrala v „limonádníkovi“ a „anjelov“ a o návrat k herectvu ani o média trvalo nejaví záujem. Občas zájde na obed do neďalekej reštaurácie U Čiriny, kam to má skutočne len pár krokov. Nenalíčenú tvár skryje za veľké tmavé okuliare, vlasy stiahne do copu. Chce zostať nepoznaná. Veľká zmena od žiarivého života v Hollywoode.
Jej dcéra Sabrina sa narodila v roku 1968. Do piatich rokov žila v Prahe s prarodičmi, pretože Oľga v tej dobe ešte veľa nakrúcala. Za matkou do Ameriky sa vrátila, keď začala chodiť do prípravky do školy. Babička s dedkom strávili vždy pol roka v Čechách a pol roka v Amerike, takže si dcéra aj vnučka stále užívali. Sabrina vyštudovala filmovú produkciu a spočiatku v Hollywoode pôsobila ako asistentka réžie. Teraz v Hollywoode pracuje ako filmová kostýmová výtvarníčka.

Zaujímavosti zo života Oľgy Schoberovej:

  • Má rada samotu, lúštenie krížoviek, šampaňské, pikantné a ostré jedlá,
  • Nemá rada večierky, plesy a vôbec nočný život. Tiež nemusia byť sladkosti,
  • Charakterizuje sa "nie som pre rýchle a radikálne riešenia, nerada sa rozhodujem cez noc, pretože si myslím, že rána sú skutočne múdrejšie.",
  • Preslávila sa vďaka filmu, ktorý bol natočený v roku 1964 úlohou Winnifred vo filme Limonádový Joe

Citáty:

  • "Keď nie je možné niečo okamžite dosiahnuť, nie je nutné sa hneď rozčúliť. Ľudia sa vôbec často rozčuľujú, aj keď by k tomu nemali skutočný objektívny dôvod."
  • "Ja som mala predovšetkým šťastie. Mnoho šťastných náhod a šťastných stretnutí. Myslím, že človek môže mať talent, schopnosti i znalosti, ale potrebuje aj trochu šťastia, aby sa plne prejavil."
  • "Nikam sa neponáhľam. Nevyšlo to tento týždeň, nevadí, bude to nabudúci."
  • "Nazvali ma najkrajšou ženou sveta. Fotografia, ktorá s týmto titulkom obletela svet, bola podľa mňa strašná."

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...