Filmové premiéry v slovenských kinách na 29. týždeň (20.7.-27.7.2017)

20.7.2017|Ivet Kollárová|

Aj v dnešný premiérový deň privítame v kinách štyri nové filmy. Highlightom týždňa je jednoznačne novinka od režiséra Christophera Nolana, Dunkirk. Kritici z celého sveta, ktorí mali možnosť snímku vidieť, nešetria chválami a hovoria, že sa jedná o najlepší film roka a samotného režiséra, a v súvislosti s tým sa nahlas hovorí aj o potenciálnych oscarovských nomináciách.

Keď sa 400 tisíc mužov nemohlo vrátiť domov, domov si prišiel pre nich. Dunkirk je prvý film kultového anglického režiséra Christophera Nolana založenom na reálnych historických udalostiach. Operácia Dynamo bola hromadnou evakuáciou približne 400 tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých – britských, francúzskych a belgických – vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dankerque. Prebehla medzi 27. májom a 3. júnom roku 1940. Pre dosiahnutie vysokej kvality obrazu, Nolan nakrúcal film vo formáte IMAX 15/70 mm a Super Panavision 65 mm. A v hlavných úlohách uvidíme Toma Hardyho, Cilliana Murphyho, Marka Rylanca, Kennetha Branagha, Harryho Stylesa, Jamesa D'Arcyho, Aneurina Barnarda, Jacka Lowdena, Bobbyho Lockwooda, či Barryho Keoghana. 
 

Francúzsky režisér Olivier Assayas sa po filme Sils Maria opäť spojil s herečkou Kristen Stewart a spoločne natočili mysterióznu drámu Personal Shopper. Mladá Američanka Maureen sa živí v Paríži ako osobná nákupkyňa oblečenia pre obletovanú mediálnu celebritu. Svoj voľný čas trávi v zvláštnom opustenom dome, kam sa nasťahovala po smrti jej brata. Je presvedčená, že s ním vie nadviazať kontakt. Z MFF Cannes 2016 si Assayas odniesol Cena za réžiu. Okrem Stewart si vo filme zahrali Lars Eidinger, Sigrid Bouaziz, Anders Danielsen Lie, Ty Olwin, Hammou Graïa, Nora von Waldstätten, či Benjamin Biolay.

Dnes do kín prichádza aj veľkolepá adaptácia ikonického komiksového románu pod taktovkou vizionárskeho režiséra Luca Bessona, Valerián a mesto tisícich planét (Valerian and the City of a Thousand Planets). Valerián a Laureline sú špeciálni vládni agenti v ľudských teritóriách, ktorí kontrolujú dodržiavanie poriadku naprieč svetom. Valerián sa však nechá uniesť viac než profesionálnym prístupom ku svojej kolegyni a to  túžbou po romániku. Laureline poznajúc jeho „pestrú“ minulosť a uznávajúc tradičné hodnoty ho odmieta. Na základe rozkazu veliteľa sú odvelení na misiu do dych berúceho medzi galaktického mesta Alfa. Alfa je  rozpínajúca sa metropola, ovplyvnená tisíckami rôznych špecifík zo všetkých štyroch strán sveta. 17 miliónov obyvateľov Alfy  prispieva svojim talentom, umom, technológiami k dobru pre všetkých. Nanešťastie, nie každý z Alfy uznáva tie isté hodnoty, v skutočnosti neviditeľné sily tvrdo pracujú na tom, aby dostali ľudstvo do veľkého nebezpečenstva. Vo filme sa v hlavných úlohách Valeriána a Laureline predstavia Cara Delevingne a Dane DeHaan. Sekundovať im budú aj Ethan Hawke, Clive Owen, John Goodman, Rihanna, Rutger Hauer, Mathieu Kassovitz, Sam Spruell, či Alain Chabat. Film sa u nás okrem originál anglickej verzie, premieta aj so slovenským dabingom.

Tento týždeň tu máme aj niečo pre najmenších. Režisér Toby Genkel natočil film o odvážnom vrabčekovi „Bocian“ Riško (Richard the Stork). Veľkolepé vtáčie dobrodružstvo o vrabcovi, ktorý žije ako bocian a myslí si, že je bocian. Má svojráznych kamarátov – sovu Oľgu a papagája Kikiho, s ktorými sa vydáva na let do Afriky. „Bocian“ Riško je zábavný a chvíľami dojemný dobrodružný animák pre ornitológov, aj pre celú rodinu. Keby túto vtáčiu partiu stretol včas Alfred Hitchcock, točil by potom iba farebné veselé filmy. Riško je vrabec. A všetci to vedia. Všetci okrem Riška. Malá vtáčia sirota vyrastá v bocianej rodine, má bocianieho brata, bocianiu mamu, bocianieho otca a je samozrejme presvedčený, že sám sa narodil ako bocian. Lenže príde čas, kedy jeho adoptívna rodina vyráža na zimu do teplých krajín a Riška musia nechať doma.. A tak začína veľkolepá vtáčia odysea. Bocian nebocian, vrabec nevrabec, Riško nemá svoje krídla pre nič za nič a vyráža do ďalekej Afriky na vlastnú päsť. Cestou cez celú Európu stretáva bláznivú sovu Oľgu s jej neviditeľným imaginárnym priateľom Olegom a tiež ješitného egocentrického papagája Kikiho, ktorý zo všetkého najradšej spieva disko a tak trochu sa desí výšok. Táto extravagantná partička vnesie do oblakov zábavu i odvahu, nebojí sa cestovať vlakom, nezastavia ju nebezpečné netopiere, na internete závislé holuby, ani mafiánske vrany. Keď nakoniec naozaj dorazia do vytúženej Afriky, nič nie je vyhraté. Riško musí s pomocou kamarátov zachrániť svojho bocianieho brata z pazúrov obrovského mediara a zmieriť sa s neľútostným druhovým zaradením. Riško sa stane tým najväčším vrabcom široko ďaleko, ale pre všetkých ostatných už bude navždy bocianom. Vrabec ako hlavný hrdina animovaného dobrodružstva by sa mohol zdať príliš obyčajným, ale nenechajte sa mýliť. Kedysi úplne bežný vták, ktorý švitoril na každom rohu, z neznámych príčin úplne mizne a stáva sa pomaly vzácnosťou. Bociany, ktorí sa na zimu vydávajú zo strednej Európy až do južnej Afriky, preletia pri ceste tam a späť viac ako 20 000 km a pri jarnom návrate zvládnu až 400 km za jeden jediný deň! „Bocian“ Riško preto nie je film o nejakej priemernej dovolenke v teplých krajinách, je to jedno veľké dobrodružstvo, z ktorého by nás pekne boleli krídla. Film sa u nás premieta so slovenským dabingom. 

  Foto © Depositphotos

Súvisiace články