Druhá časť trilógie Záhradníctvo, historický Křižáček, Hráči so smrťou medzi piatimi novými filmami

28.9.2017|Ivet Kollárová|

Pred tým než oficiálne privítame mesiac október a jeho výdatnú porciu nových filmov, nám ešte zostáva pár septembrových dní. A v posledný premierový deň mesiaca privítame v kinách päť nových filmov. V týždni od 28.9. do 5.10. budeme v napätí sledovať, čo sa stane po smrti, aký nový príbeh prinesie druhá časť trilógie Záhradníctvo, budeme sa báť, uvidíme Karla Rodena ako rytiera a možný progres nie veľmi profesionálnych španielskych filmárov.

Teoreticky remake, reálne pokračovanie filmu Hráči so smrťou (Flatliners) sa rozhodol natočiť režisér Niels Arden Oplev. V mysterióznom thrilleri sa skupina študentov medicíny snaží dostať odpoveď na otázku, či existuje život po smrti. Opakovane sa dostávajú do stavu klinickej smrti, no stále nebezpečnejšie experimenty si na každom z nich vyberú svoju daň... V hlavných úlohách Nina Dobrev, Ellen Page, James Norton, Kiersey Clemons, Diego Luna, či Tyler Hynes. A svoju úlohu z originál filmu z roku 1990 si zopakuje Kiefer Sutherland.

Dnes do kín prichádza druhý diel „pelíškovskej“ trilógie od režiséra Jana Hřebejka, Záhradníctvo: Dezertér. Príbeh holiča, ktorého oholili. Druhá kapitola rodinnej kroniky sa odohráva na pozadí revolučných udalostí v rokoch 1947-1953. Hlavnou postavou je majiteľ štýlového kaderníckeho salónu Valentino v centre Prahy, Otto Bock, a jeho rodina, ktorú tu zamestnáva. Firma je pre neho zmyslom života a po všetkom vojnovom utrpení sa vracia späť ako renomovaný šéf aj so svojou manželkou Elou a jej sestrami Bedriškou a Vilmou. Sestry prežili vojnu a nemeckú okupáciu a spoločne sa starali o malé deti svojich manželov, ktorých zatkli za účasť v odboji. Všetci s obrovským nadšením budujú svoj sen, ale prichádza ďalšia rana – februárový komunistický prevrat. Ottova firma je vyvlastnená štátom a jemu sa po druhýkrát rozpadá svet... Vo filme uvidíme Jiřího Macháčka, Gabrielu Míčovú, Kláru Melíškovú, Aňu Geislerovú, Karla Dobrého, Davida Novotného, Lenku Krobotovú, Sabinu Remundovú, Zuzanu Mauréry, Zuzanu Konečnú, či Vendulu Svobodovú.

Ďalším českým zástupcom v našich kinách bude film Křižáček, ktorý sa odohráva v období stredoveku, vznikol na motívy epickej básne Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček a o réžiu sa postaral Václav Kadrnka. Chlapec Jeník utiekol z domu uchvátený rozprávaním o detských križiackych výpravách. Jeho otec, skutočný rytier, sa vydáva na cestu, aby ho našiel. Otcova výprava je cestou do jeho vlastného povedomia, v ktorom sa stretáva so svojím najväčším strachom. Nachádza miesta, kde sa syn objavil, avšak vždy príde neskoro. Nachádza len svedkov, ktorí mu poskytujú aspoň to málo informácií, aby mohol poskladať osud svojho syna. A nájsť ho. Film si z tohtoročného MFF Karlovy Vary odniesol hlavnú cenu za najlepší film, a v našich kinách sa premieta v rámci putovnej prehliadky Projekt 100. V hlavných úlohách Karel Roden, Aleš Bílík, Matouš John, Jana Oľhová, či Ivan Krúpa.

Režisér Fernando Trueba v spolupráci s herečkou Penélope Cruz natočil dramédiu Španielska královná (La reina de España). Po druhej svetovej vojne začínajú do fašistického Španielska prichádzať filmári. Napriek vláde pevnej ruky generála Francisca Franca tu nachádzajú zázemie a skvelé lokácie, v ktorých by mohli nakrútiť veľkolepý film o kráľovnej Izabele I. Práve Franco je do projektu mimoriadne zainteresovaný a je pripravený vložiť do neho nemalé peniaze. Nevie však, že režisér nikdy nenakrútil zvukový film, scenárista nikdy nenapísal kvalitný scenár a producent nikdy nevyprodukoval nič kvalitné. Jedinou skutočnou hviezdou celého projektu je Macarena Granada, ktorá strávila niekoľko rokov v Hollywoode. Po návrate do Španielska Macarena zisťuje, že väčšinu kolegov už kedysi stretla pri nakrúcaní snímky Dievča tvojich snov, no profesionalita tejto tvorivej filmárskej skupiny sa od tej doby výrazne nezmenila. Okrem Penélope Cruz sa vo filme predstavia aj Mandy Patinkin, Cary Elwes, Santiago Segura, J.A. Bayona, Aida Folch, Clive Revill, Javier Cámara, či Antonio Resines.

Od posledného filmu týždňa a mesiaca september môžeme očakávať zimomriavky na chrbte. Režisér Franck Khalfoun natočil pokračovanie hororovej série z presláveného domu, Amityville: Prebudenie (Amityville: The Awakening). Každý dom má svoju históriu, tento ju má desivo temnú. Bella, jej dvojča James a malá sestra Julieta, sa s mamou presťahujú do nového domova. Hlavným dôvodom je, že potrebujú ušetriť peniaze, aby mohli platiť nákladnú lekársku starostlivosť pre Jamesa, ktorý je v kóme. Stručne povedané, sú v situácii, keď si nemôžu príliš vyberať a dom Amityville im plne vyhovuje. Naviac James nielenže neočakávane príde k vedomiu, ale začne sa aj zázračne uzdravovať. Bohužiaľ, toto je pre obyvateľov domu pravdepodobne posledná dobrá správa a ich radosť netrvá dlho. V dome sa začnú diať rôzne desivé nadprirodzené veci a Bella začína mať podozrenie, že jej matka im o ich novom domove nepovedala všetko. Jej zlá predtucha sa čoskoro potvrdí. Bella zisťuje, že žijú v nechválne známom dome Amityville, o ktorom sa už dlhé roky rozprávajú strašidelné a krvavé príbehy. Teraz sa potvrdzuje, že to nie sú len legendy a boj o prežitie v dome plnom zla práve začína. Vo filme hrajú Jennifer Jason Leigh, Bella Thorne, Cameron Monaghan, Thomas Mann, Jennifer Morrison, či Kurtwood Smith.

  Foto © Depositphotos/ASFK/Itafilm/MagicBox/ForumFilm/CinemArt

Súvisiace články