Režisér Krvavého diamantu Edward Zwick proti kampani klenotníkov

24.1.2007|Webnoviny|
Režisér Krvavého diamantu Edward Zwick proti kampani klenotníkov BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) - Režisér filmu Krvavý diamant Edward Zwick sa postavil proti kampani, v rámci ktorej by mali hviezdy, nielen jeho filmu, na významných udalostiach prezentovať drahokamy. Americký diamantový priemysel prišiel s nápadom, že za každého herca, ktorý sa na významných kultúrnych podujatiach, vrátane odovzdávania Oscarov, predvedie s diamantovým prsteňom na ruke, dostane africká charita 10 000 dolárov.

Zwick, ktorého film z afrického prostredia upozorňuje na fakt, že zisky z nelegálneho predaja diamantov financujú tamojšie vojnové konflikty, preto tento krok nazval "charitatívnym úplatkom" a označil ho za "odporný". Spoločnosti, ktoré obchodujú s diamantmi, ale tvrdia, že 99,8 percenta nových diamantov pochádza z "nekonfliktných oblastí". Podľa World Diamond Council (WDC) takzvané "krvavé diamanty" tvoria už len jedno percento všetkých diamantov, v porovnaní so štyrmi percentami na konci deväťdesiatych rokov 20. storočia. Diamond Information Center (DIC) a predajcovia diamantov podľa BBC predpokladajú, že pomocou kampane Raise Your Right Hand Ring for Africa (Zdvihnite pravú ruku s prsteňom pre Afriku) získajú 100-tisíc dolárov. Podľa režiséra Zwicka je ale charita najlepšia, ak ju človek podporuje v súkromí. Navyše poukázal na "krutú iróniu... že zdvihnutie ruky a použitie ruky pri voľbách bolo pre Zjednotený revolučný front (RUF) v Sierra Leone impulzom na odseknutie rúk toho, kto ruku zdvihol". Celá kampaň je podľa neho len reakciou priemyslu na fakty, na ktoré jeho film poukázal. Riaditeľka DIC Sally Morrison ale tvrdí, že kampaň nie je reakciou na film. Už celé roky podľa nej klenotníci podporujú charitu za to, že hviezdy na kultúrnych podujatiach propagujú ich výrobky. "Je zvláštne, že niekto, koho zjavne veľmi zaujímajú potreby Afričanov, sa na druhej strane verejne vyjadruje za to, aby klenotníci prestali získavať peniaze pre africkú charitu," reagovala na režisérove vyjadrenia a dodala, že to môže viesť k odmietnutiu kampane zo strany ďalších ľudí.

Jennifer Lopez a Beyoncé Knowles, ktoré predviedli diamantové šperky na odovzdávaní Zlatých glóbusov, už týmto spôsobom zarobili po desaťtisíc dolárov charitám, ktoré samy vyberú, no zároveň sa dostali pod paľbu kritiky organizácií bojujúcich za ľudské práva. Podľa zástancov ľudských práv je kampaň reakciou diamantového priemyslu na negatívny obraz obchodu s drahokamami, ktorý prezentujú médiá - aj v súvislosti s uvedením filmu Krvavý diamant. Organizácie ako Global Witness preto apelujú na Hollywood, aby na kampaň nereagoval.

Za stvárnenie pašeráka Dannyho Archera, ktorý hľadá vzácny ružový diamant, si Leonardo DiCaprio vyslúžil nomináciu na Oscara v hlavnej mužskej hereckej kategórii. Medzi nominovaných na prestížne filmové ceny sa prebojoval aj jeho herecký kolega Djimon Hounsou, ktorý vo filme stvárnil Solomona Vandyho. Film má na 79. ročníku udeľovania cien Akadémie v boji celkovo päť nominácií - okrem hereckých pre DiCapria a Hounsoua, v kategóriách Najlepší strih (Steven Rosenblum), mixáž zvuku (Andy Nelson, Anna Behlmer, Ivan Sharrock) a strih zvuku (Lon Bender).

SITA/AP Zdroj:  Webnoviny

Súvisiace články

Krvavý diamant (The Blood Diamond)

Krvavý diamant (The Blood Diamond)

Diamant, azda najvzácnejšia hmotná vec, ktorou môže byť človek obdarený. Na pohľad niečo veľmi krásne, vo svojom vnútri však niečo,...