Koniec júla s piatimi novými snímkami v našich kinách, medzi nimi aj Hotel Artemis, či Plán úteku 2

26.7.2018|Ivet Kollarova|

Mesiac júl sa s nami rozlúči piatimi novými filmami, ktoré mieria do našich kín. Distribútori pripravili akčný film z USA, animáč z Číny, historickú snímku z Holandska, akčný thriller z Británie a komédiu z Česka.

Holandský režisér Roel Reiné prichádza zo svojou novinkou, historickou, dobrodružnou drámou Redbad. Roel Reiné po úspešnom filme Admirál, prináša ďalšie pôsobivé hrdinské dielo. Tentokrát vyrozpráva príbeh o legende Redbadovi a boji proti prevratnému prúdu kresťanstva. Nikto Redbadovi nepovedal v čo má veriť: žiadny kráľ, žiadny kňaz ani samotné hviezdy, pretože jeho krajina je krajinou slobodných ľudí.V roku 700 po Kristovi je severná Európa rozdelená na dva odlišné svety: nad riekami sú Frízovia, Sasi a Dáni. Dolu pod riekami sa nachádzajú Frankovia, ktorí v tejto oblasti vládnu. Ale chcú urobiť to, čo ani Rimania nikdy nedokázali: podmaniť si celú Európu nasadením novej zbrane, ktorou si podrobia všetkých neveriacich: Kresťanstvo. Tento film je historickou epopejou o vzostupe kresťanstva, ságach a starovekej legende menom REDBAD. V hlavných úlohách Jonathan Banks, Lisa Smit, Loes Haverkort, Teun Kuilboer, Britte Lagcher, Martijn Fischer, Renée Soutendijk, Egbert-Jan Weeber, Huub Stapel, Peter Faber, či Gijs Naber. 

Drew Pearce sa vo svojej novinke Hotel Artemis vybral do násilím zmietaného Los Angeles, možno aj blízkej budúcnosti. Hotel Artemis je prísne tajné high-tech zdravotnícke zariadenie, určené výhradne pre bohatú klientelu podsvetia. Manažérka Jean Thomas vládne "hotelu" tvrdou rukou. Jej klienti sú vrahovia, gangsteri a zločinci najťažšieho kalibru. Exkluzívne služby pre pacientov zahrňujú napríklad novú pečeň vytvorenú 3D tlačiarňou. Samozrejme za nie menej exkluzívnu cenu. Po urgentnej hospitalizácii legendárneho zločineckého bossa Oriana Franklina sa z najprv bezpečného miesta pre zločincov stáva to najnebezpečnejšie. Film má vcelku hviezdne zastúpenie: Jodie Foster, Sterling K. Brown, Sofia Boutella, Jeff Goldblum, Brian Tyree Henry, Jenny Slate, Charlie Day, Zachary Quinto, či Dave Bautista.  

Po prekvapivo dobre prijatej jednotke Plán úteku z roku 2013, mieri do kín jej pokračovanie s názvom Plán úteku 2 (Escape Plan 2: Hades) od režiséra Stevena C. Millera. Toto nie je väzenie, toto je hades. Ray Breslin je neustále na úteku – živí sa totiž testovaním nedostatkov zabezpečovacích systémov vo väzniciach. Uplynulo už niekoľko rokov odkedy sa stal obeťou zrady a musel siahnuť až na dno svojich síl, aby unikol z neslávne známej presklenej Hrobky. Po tomto úspechu mu prestíž ešte stúpla, získal množstvo nových zákaziek a teraz čelí novej veľkej výzve. Jeden z členov jeho tímu zmizne a ocitne sa v tajnom technologickom zariadení s príznačným názvom Hádes. Tajomná organizácia v ňom väzní unesené osoby, ktoré disponujú dôležitými informáciami nevyčísliteľnej hodnoty. Bohatí obchodníci, tajní agenti, politici i medzinárodne hľadaní zločinci – nikomu z nich sa zatiaľ nepodarilo dostať sa von. Jediná cesta pre Raya Breslina tak znovu vedie smerom dnu... vo filme si zahrali Sylvester Stallone, Dave Bautista, Jaime King, Wes Chatham, Titus Welliver, Jesse Metcalfe, 50 Cent, Lydia Hull, Xiaoming Huang, či Gordon Michaels. 

Od našich českých bratov k nám do kín mieri komédia režiséra Tomáša Pavlíčka, Chata na predaj. Komédia o čom, čo všetko sa môže stať, keď sa cez víkend stretne svojrázna rodina na poslednej rozlúčke s chatou. Rodičia predávajú starú chatu, ktorú už veľmi nevyužívajú. Pred odovzdaním chaty novému majiteľovi sa však matka rozhodne usporiadať poslednú poriadnu rodinnú stretávku. Zvyšok príbuzenstva však neprejavuje veľké nadšenie, takéto stretnutia bývajú vždy dosť psychicky náročné. Starý otec je už duchom skôr neprítomný, otec tieto akcie odmieta, syn je skoro stále pripitý a ironicky glosuje svet okolo sebe vrátane rozpadajúceho sa vzťahu s priateľkou. Stará mama je špecialistka na úprimné dotazy, ktoré ostatných privádzajú prinajmenšom do rozpakov. Nevyrovnaná dcéra na chatu prinesie svojho úspešného nemeckého priateľa, ktorý sa jediný na rodinný výlet teší, pretože nevie, do čoho ide. Nádej na idylický víkend na samote u lesa rýchlo skončí, ale naozajstné dobrodružstvo začne skoro ráno, keď rodina zistí, že sa niekam stratil starý otec. Stopy vedú do lesa…

Kúzlo ľahko bláznivej filmovej rodiny približuje Ivana Chýlková: „Je to temperamentná, vyhranená rodina a mne to vlastne vyhovuje. Toto sa mi na nej páči oproti iným rodinám, ktoré sa stretnú pri obede a povedia si, že to bolo pekné, dobré a zase sa rozídu, to mi naopak príde celkom smutné. Táto filmová rodina má svoju iskru, baví ma to.“ A režisér Tomáš Pavlíček dodáva: „Ešte pred začiatkom písania scenára som vedel, že chcem natočiť vtipný film o rodinných vzťahoch v súčasnej dobe. A tak bolo nutnosťou, aby sa vznikajúci film dotýkal nejakého typicky českého fenoménu. Tento fenomén sme našli práve v chatárstve a v jeho rozdielnom vnímaní naprieč generáciami.“ V hlavných úlohách Tereza Voříšková, Michael Pitthan, Judit Bárdos, Jan Kačer, Ivana Chýlková, Jana Synková, Václav Kopta, David Vávra, či Jan Strejcovský. 

Posledný film týždňa a mesiaca júl bude rodinný animovaný film pre najmenších, Smelé mačiatko (Cats and Peachtopia) od režiséra Garyho Wanga. Film ponúka príbeh o otcovskej láske, odvahe a hľadaní stratenej nádeje. Nezbedné mačiatko, Klbko, žije so svojím trochu lenivým a pohodlným otcom, Fúzikom, v maličkom apartmáne v srdci veľkomesta. Klbko sa rád díva na svet z okna svojho domova a sníva o tom, že raz spozná všetko to neznáme tam vonku. Vďaka svojej vynaliezavosti sa mu podarí zostrojiť si skutočnú lietajúcu raketu, na ktorej sa vyberie hľadať bájny Mačací raj... Vtedy jeho otec, napriek svojej zlej skúsenosti s vonkajším svetom, bez váhania vykročí z bezpečia domova a spolu s novou parťáčkou Arou sa ho okamžite vydáva hľadať. Príbeh o sile lásky otca k svojmu synovi plný dobrodružstiev a nových priateľstiev chytí za srdce nielen všetkých milovníkov mačiek! V slovenskom znení budeme počuť Tobiasa Krála, Martina Nahálku, Oľgu Belešovú, či Františka Kovára. 

  Foto © Depositphotos/CinemArt/Continental Film/ForumFilm/Magicbox

Súvisiace články