Začiatkom mesiaca mieri do kín päť nových filmov, aj s hororom Mníška, či komédiou Cesta za láskou.

6.9.2018|Ivet Kollarova|

Mesiac september a jeho prvý týždeň otvorí v kinách päť nových filmov. Rovnako štartuje najväčšia filmová putovná prehliadka na Slovensku, PROJEKT 100, ktorá do slovenských kín prinesie skvosty svetovej a domácej kinematografie, či nové očakávané novinky od režisérov ako Pawel Pawlikowski, Gaspar Noé, či Lars von Trier.

Dnes do kín vstupuje päť žánrovo rozmanitých snímok. Uvidíme príjemnú komédiu, napínavý horor, mrazivú drámu podľa skutočnosti, slovenský dokument a aj jeden rodinný o Mackovi Pú a jeho kamarátoch v snímke režiséra Simona Curtisa, Christopher Robin. Dospelý Christopher Robin tvrdo pracuje v zamestnaní, je mizerne platený a jeho budúcnosť vo firme je neistá. Práca ho vyťažuje na toľko, že na dcérku a manželku má iba málo času. Christopher už nadobro zabudol na svoje idylické detstvo s prostomyseľným plyšovým medvedíkom a jeho kamarátmi. Keď sa však s medvedíkom po rokoch stretne, ich priateľstvo opäť vzplanie a pripomenie Christopherovi nekonečné dni detských radovánok a zábavy, ktoré ako malý chlapec zažíval. V hlavných úlohách Ewan McGregor, Hayley Atwell, Bronte Carmichael, Mark Gatiss, Orton O’Brien, či Ronke Adekoluejo. 

Z detskej fantázie sa presunieme do sveta hororu. V snímke Mníška (The Nun) režiséra Corina Hardyho sa pozrieme na zrod tejto desivej postavy. Keď mladá mníška z kláštorného opátstva v Rumunsku spácha samovraždu, priamo z Vatikánu sú vyslaní kňaz a mladá novicka, aby túto udalosť prešetrili. Spoločne odkrývajú príšerné tajomstvo. Riskujú nielen svoje životy, ale aj vlastnú vieru a samotné duše, pretože čelia zlomyseľnej sile v podobe démonickej mníšky, ktorá už predtým terorizovala publikum vo filme „V zajatí démonov 2“  a opátstvo sa tak stáva hrozivým bojiskom medzi žijúcimi a zatratenými. Vo filme uvidíme Taissu Farmiga, Bonnie Aarons, Charlotte Hope, Demiána Bichira, Lili Bordán, Jonnyho Coyneho, Sandru Rosko, Ingrid Bisu, Augusta Matura, Marka Stegera, či Jonasa Bloqueta. 

Keanu Reeves a Winona Ryder sa po dlhej dobe stretávajú na filmovom plátne v komédii plnej kvalitného uštipačného humoru, Cesta za láskou (Destination Wedding), ktorú natočil režisér Victor Levin. Stretnú sa na svadbe ako hostia, ale romantická atmosféra, všeobecné veselie, smiech a šťastie sú im protivné. Tento víkend je potrebné hlavne prežiť, čo najskôr zmiznúť a nikoho z tých usmievavých svadobných hostí už nikdy nestretnúť.

Keanu Reeves a Winona Ryder spolu v legendárnom filme Dracula vytvorili príbeh veľkej, úprimnej a čistej lásky. V komédii "Cesta za láskou" na seba narazia ako večne nepríjemní a ufrflaní samotári na svadbe, kam jednoducho museli. Omylom sa dajú do reči už na letisku počas cesty a hneď zistia, že majú vlastne veľa spoločného: nenávidia ženícha, nevestu, svadby a zo všetkého najviac začnú nenávidieť seba navzájom. Obaja by chceli byť úplne inde, najlepšie sami a hlavne sa navzájom nikdy nevidieť. Ich sarkazmus ich na akcii plnej šťastných ľudí, ktorí sa chcú baviť, postupne od všetkých ostatných izoluje, až jednoducho ostanú sami a musia sa začať rozprávať. A keď sa s niekým rozprávate a pijete pri tom víno, môže sa nakoniec stať čokoľvek. Niekde hlboko možno majú aj srdce, nechcú sa ale s nikým baviť, od všetkého si držia odstup, niekedy sú veľmi nepríjemní a svoje okolie častujú iróniou a sarkazmom. Sú síce na zabitie, no napriek tomu máme filmových hundrošov radi. Nielen preto, že očakávame isté napravenie, ale predovšetkým preto, že sú jednoducho neodolateľní. Jack Nicholson vo filme„Lepšie to už nebude“, Harrison Ford v „Šesť dní, sedem nocí“, Ondřej Vetchý v „Bezvaženskej na krku“, Julia Roberts v „Svadbe môjho najlepšieho priateľa“ alebo zlobor Shrek vo svojom močarisku. 

Budú Keanu Reeves a Winona Ryder rovnako neznesiteľní? Keanu Reeves si svojho času vydobyl pevné miesto v mnohých ženských srdciach vďaka filmom ako Bod zlomu, Dracula, Nebezpečná rýchlosť, Dom pri jazere alebo ako Neo v sérii Matrix. Potom zdrsnel ako Constantine a zabijak John Wick. V komédii "Cesta za láskou" nešetrí suchými hláškami a nenávisťou k celému svetu po vzore svojich akčných rolí, možno ale bude čeliť romantickému finále. Winona Ryder vie, ako chutí sláva. Nožnicovoruký Edward, Vek nevinnosti, Dracula alebo Jeseň v New Yorku z nej urobili hviezdu prvej veľkosti. V poslednej dobe hrá v extrémne populárnom seriáli „Stranger Things“, komédia "Cesta za láskou" ju teraz po mnohých rokoch znovu vracia aj na plátna slovenských kín. K dvojici Reeves – Ryder sa pridali aj Dj Dallenbach, Ted Dubost, Greg Lucey, či D. Rosh Wright.

Film Utøya, 22. júla (Utøya 22 juli) režiséra Erika Poppeho je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa stali v tento tragický deň v r. 2011 na nórskom ostrove, keď pravicový politický aktivista Andreas Breivik zabil 77 ľudí - účastníkov letného pobytu mládežníckej organizácie Nórskej strany práce. Táto masová vražda šokovala celý svet a tento film je nakrútený na základe reálnych svedectiev. Film uchováva princíp jednoty miesta a času, je nakrútený formou akoby jedného záberu, ktorý sugestívnou kamerou sleduje pohyb hlavnej aktérky – 18 ročnej Kaji a ďalších vyplašených teenagerov, ktorí zo začiatku netušia, čo sa deje, len počujú neprestávajúcu streľbu a v panike bežia a pokúšajú sa ukryť. Scenár filmu je založený na rozhovoroch s tými, ktorí prežili a snaží sa čo najvernejšie zachytiť pocity mladých, ktorí boli počas útoku na ostrove. Popisuje udalosti z ich perspektívy a ukazuje, ako sa zachovali v tejto hraničnej situácii. S ohľadom na pozostalých sú charaktery filmu fiktívne. V hlavných úlohách Andrea Berntzen, Aleksander Holmen, Brede Fristad, Elli Rhiannon Müller Osbourne, či Sorosh Sadat. 

V rámci prehliadky Projekt 100 prichádzajú dnes do kín dve snímky. Dokument Posledný autoportrét režiséra Mareka Kuboša. Známy slovenský dokumentarista po dlhých rokoch tvorivej (ne)absencie dokončil nový film. Na prvý pohľad, ako inak, dokument. Čo však nie je celkom pravda. Marek Kuboš sa v tomto umeleckom hybride pokúsil o netradičnú sebareflexiu – ako umelca, syna, ale tiež obyčajného človeka. Prostredníctvom svojich dokončených, ale aj nezrealizovaných diel predstavuje ojedinelú úprimnú spoveď̌ o tom, prečo veľmi vážne rozmýšľa nad ukončením na poli autorského dokumentu. Spolu s mnohými, dnes už etablovanými, slovenskými filmármi, ale aj ľuďmi z jeho skorších filmov, sa snaží nájsť̌ na svoje neľahké otázky nie jednoduché odpovede…

Pred filmom sa premieta krátky film režiséra Martina Snopeka, Monštrum. Film je príbeh o manipulácii mocných s našimi životmi. Príčina a následok sa valia dole kopcom, naberajú na objeme, drvia všetko, čo sa im dostane do cesty. Ľudské životy sa končia len preto, že stoja v ceste pohrome. Valiaca sa guľa je za okamih tak obrovská, že ľuďom dokonale zakryje výhľad. Už nevidno, kto na vrchole kopca ťukol nohou do malej guličky.

  Foto © Depositphotos/BontonFilm/ContinentalFilm/SaturnFilm/FilmEurope/ASFK

Súvisiace články