Šesť nových snímok prichádza dnes do našich kín, bude Glass, Jack stavia dom, Kursk, aj Woman at War

17.1.2019|Ivet Kollárová|

Európska produkcia dominuje tretiemu januárovému týždňu, kedy v kinách privítame šesť nových snímok a len jedna bude americká. Svoju napínavú trilógiu novinkou Glass zavŕši režisér M. Night Shyamalan, ktorý do filmu spojil postavy Davida Dunna, Eliaha Prica a Kevina Wendella Crumba, prezívaného aj Beast. Vracia sa aj Projekt 100, ktorý do oficiálnej kinodistribúcie prináša novinku od kontroverzného dánskeho režiséra Larsa von Triera, Jack stavia dom. A filmoví nadšenci si môžu vychutnať škandinávsku kinematografiu, ktorú nám do kín prináša prehliadka Scandi. V rámci nej sa predstaví aj veľmi impozantná snímka Woman at War. Okrem Bratislavy sa prehliadka postupne predstaví aj v mestách Košice, Banská Štiavnica, Dubnica nad Váhom, Kremnica, Liptovský Mikuláš, Martin, Nitra, Modra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Poprad, Prievidza, Sereď, Spišská Nová Ves, Trenčín, Trnava a Žilina.

Od režiséra M. Night Shyamalana prichádza do kín mysteriózna snímka Glass. V úplne novom, komiksom inšpirovanom thrilleri sa stretávajú postavy z dvoch úspešných filmov - Vyvolený a Rozpoltený. Z prvého z nich sa vracajú takmer nezničiteľný David Dunn a jeho protipól – krehký manipulátor Eliah Price. Z thrilleru Rozpoltený sa zas objavuje psychopatický Kevin Wendell Crumb a jeho 24 rôznych osobností. Všetci traja sa stretávajú v psychiatrickom ústave. Crumb však uniká vtelený do jednej zo svojich nebezpečných identít a Dunn s Priceom musia v súboji s ním využiť všetky svoje paranormálne schopnosti. V hlavných úlohách Sarah Paulson, Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Anya Taylor-Joy, James McAvoy, Luke Kirby, Spencer Treat Clark, Jane Park Smith, Charlayne Woodard, či Adam David Thompson.

Česká filmová scéna má tento týždeň zastúpenie drámou režisérky Oľgy Dabrowskej, Cena za štěstí. Obyčajné ľudské šťastie môže mať mnoho podôb. Niekedy jasných, niekedy nečakaných. Kde ho hľadať a čo mu obetovať? Film režisérky Olgy Dabrowski „Cena za šťastie“ ukazuje príbehy ľudí, ktorí cestu k svojmu šťastiu niekde stratili a pokúšajú sa ju znovu nájsť. Vzťah, láska, moc, útek a vlastné deti, ktoré môžu prinášať nádej a radosť, ale oveľa častejšie nakoniec pykajú za naše chyby. Film Cena za šťastie rozvíja samostatné osudy niekoľkých hrdinov, aby sa ich cesty začali postupne krížiť a mohli nakoniec zložiť jeden veľký príbeh života. Prepletenec rodičov, ktorých môžete stretnúť každý deň, ich detí a partnerov. Svoje šťastie nájdu často nečakane, ale to je predsa jedno! Milenecký a životný pár vychováva dve deti, keď do ich harmonického spolužitia vstúpi muž z minulosti. Násilnícky psychopat sa domáha dcéry z rozvedeného manželstva, zatiaľ čo jeho bývalá žena s deťmi trpí jeho terorom. Dvaja tínedžeri od svojich rodín proste a jednoducho utečú. Oddaný muž nemá silu, aby ochránil svoju lásku.

Cenu za šťastie napísala a natočila Olga Dabrowská, ktorá sa podieľala na scenári legendárneho filmu Samotári a pre kiná natočila výrazný film o vzťahoch „Kuličky“. Jednu z postáv hrá vo filme aj jej dcéra, ktorú však ani mamička za kamerou neuchránila pred mileneckú scénou. „Na kamerových skúškach som pri posteľovej scéne sedela na gauči a striedalo sa pri mne päť chalanov. Keď mamka spoznala, že sa mi niektorý trochu viac páči, stopla scénu skôr, ako v prípade ostatných,“ smeje sa mladá herečka Olga Wdowiaková. „Posteľové scény k filmu o vzťahoch a láske patria, ale je trochu divné, keď je pri tom aj mama.“ Tomáš Hanák hrá postavu sukničkára, ktorého príbeh s dvoma ženami má dramatický vývoj a nečakané rozuzlenie. „Moja postava si, pokiaľ ide o ženy, život veľmi užíva. Ale zrazu okolo päťdesiatky cíti, že mu chýba nejaký prístav a ocitá sa v absurdnej a zábavnej situácii, keď by na staré kolená mohol mať aj rodinu. Je ale celoživotný starý mládenec pripravený hádzať si loptičku s malým dieťaťom?,“ prezrádza o svojej úlohe Tomáš Hanák. Matku a syna v jednom z príbehov hrá Klára Pollertová-Trojanová a jej syn Jozef Trojan. V hlavných úlohách Ivana Chýlková, Klára Pollertová, Jana Šulcová, Tomáš Hanák, Jaroslav Plesl, Vanda Hybnerová, Pavel Řezníček, Vladimír Kadlec, Jan Macák, Josef Polášek a iní.

Dánsky režisér Thomas Vinterberg prichádza s drámou natočenou podľa skutočných udalostí Kursk. Film zobrazuje skutočnú katastrofu, ku ktorej prišlo v roku 2000 na palube jadrovej ponorky K-141 Kursk. 154 metrov dlhá jadrová ponorka K-141 Kursk je „nepotopiteľnou“ pýchou Severného loďstva ruského vojenského námorníctva. Počas námorného cvičenia v auguste 2000 sa na palube nachádzalo 118 členov posádky. 12. augusta otrasú trupom Kurska mohutné explózie, ktoré plavidlo pošlú do hĺbky 108 metrov, na dno arktických vôd Barentsovho mora. Pre námorníkov začína zúfalý boj s časom. Záchrannú operáciu komplikuje zastaralé vybavenie a odmietavý postoj ruské vlády prijať zahraničnú pomoc…

Scenár k filmu Kursk napísal Robert Rodat, ktorý bol nominovaný na Oscara a Zlatý Glóbus za scenár k filmu Zachráňte vojaka Ryana. Réžie sa ujal talentovaný dánsky režisér Thomas Vinterberg, ktorý na seba upozornil romantickým príbehom Ďaleko od hlučného davu a hlavne drámou Hon, za ktorú si vyslúžil nomináciu na Oscara, Zlatý Glóbus a cenu BAFTA pre najlepší zahraničný film. Hlavné úlohy stvárnili Matthias Schoenaerts (Červená volavka), Colin Firth (Kingsman: Tajná služba a Zlatý kruh), Léa Seydoux (Grandhotel Budapešť) a Max von Sydow (Prekliaty ostrov). Okrem nich si vo filme zahrali aj Michael Nyqvist, August Diehl, Matthias Schweighöfer, Steven Waddington, Peter Simonischek, Gustaf Hammarsten, Lars Brygmann, Miglen Mirtchev, Helene Reingaard Neumann, Aske Bang, Martin Brambach, Fedja Stukan, či Peter Plaugborg.

Z Dánska sa presunieme na Island. Režisér Benedikt Erlingsson natočil pozoruhodnú „eko“ drámu Woman at War (Kona fer í stríð). Je lepšou metódou, ako zachrániť svet, sabotáž stožiarov vysokého napätia alebo adoptovanie ukrajinskej siroty? Túto otázku rieši svojrázna „zenová teroristka“ v šťavnatom a ironickom filme Benedikta Erlingssona. Päťdesiatnička Halla je učiteľka a zbormajsterka žijúca zdanlivo usporiadaným spôsobom života. Tvrdá a nekompromisná žena vedie súkromnú vojnu s priemyselnými gigantmi, ktoré ničia islandskú krajinu. Ako prispieť svojím dielom k tomu, aby nenastala ekologická a sociálna katastrofa? Hlavnú úlohu Hally si zahrala Halldóra Geirharðsdóttir. Okrem nej si vo filme zahrali aj Jóhann Sigurðarson, Juan Camillo Roman Estrada, Jörundur Ragnarsson, Solveig Arnaldsdottir, Helga Braga Jónsdóttir, Charlotte Bøving, či Björn Thors.  

A späť do Dánska k mysterióznemu thrilleru od Christoffera Boeho, Zložka 64 (Journal 64). Do rúk detektíva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada z kriminálneho Oddelenia Q sa dostáva ďalší nevyriešený prípad súvisiaci s tromi mumifikovanými telami sediacimi okolo jedálenského stola. Pátranie po majiteľovi apartmánu, kde sa múmie našli ich privádza na opustený ostrov Sprogø, neslávne známe miesto, kde sa vykonávali podivné lekárske experimenty, zneužívanie a prevýchova necudných dievčat. Mrazivý detektívny príbeh založený na skutočnej kapitole dánskych dejín je štvrtým severským trilerom natočeným podľa bestelleru Jussiho Adler-Olsena. V hlavných úlohách Fares Fares, Nikolaj Lie Kaas, Nicolas Bro, Søren Pilmark, Birthe Neumann, Fanny Bornedal, Anders Juul, Johanne Louise Schmidt, Lado Hadzic, či Michael Brostrup.

Najväčšia filmová putovná prehliadka na Slovensku, Projekt 100 prináša do oficiálnej kinodistribúcie novinku dánskeho, kontroverzného režiséra Larsa von Triera, Jack stavia dom (The House That Jack Built). Ponurý, ale zároveň groteskne humorný film nás zavedie do USA 70. rokov. Pre sériového vraha Jacka je každé zabitie umeleckým dielom. Svoje temné majstrovstvo sa snaží počas rokov vybrúsiť k dokonalosti. Napriek jeho vysokej inteligencii sa polícia pomaly približuje, zatiaľ čo Jack viac a viac riskuje na ceste k dokonalej vražde. Násilné činy mu pomaly ale isto dláždia cestu do horúcich pekiel.. v hlavných úlohách Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Siobhan Fallon Hogan, Sofie Gråbøl, Riley Keough, Jeremy Davies, Ed Speleers, Marijana Jankovic, Jerker Fahlström, Robert G. Slade, Jean-Marc Barr, Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg, Udo Kier, či Emily Watson.

  Foto © Depositphotos/Saturn/Bonton/ASFK/FilmEurope/Magicbox/ContinentalFilm

Súvisiace články