Stratené mesto (The Lost city)

22.2.2007|Olivia|
Stratené mesto (The Lost city)

Vo svete filmu je raritou, keď sa na plátnach objaví film, ktorý má naozaj čo povedať. Film Stratené mesto je režisérskym, aj hereckým debutom Andyho Garciu a hovorí tomuto Američanovi, pôvodom z Kuby, priamo zo srdca. Je inšpirovaný románom, ktorý napísal kubánsky spisovateľ Guillermo Cabrera Infante a vzdáva hold predrevolučnej Kube.

Tabakové plantáže, bohatá spoločnosť, zabávajúca sa na rýchlych tancoch pestro odetých tanečníc, kult rodiny. Havana, roku 1958 je miestom, kde sa mnohí majú dobre, ale iní nie sú šťastní pod vládou diktátora Fulgencia Batistu. Vo vzduchu je revolúcia, a to nie len na uliciach, ale aj v kruhoch rodiny. Zatiaľ, čo sa revolučné sily Fidela Castra a Ernesta Che Guevaru pripravujú na útok na mesto, Fico Fellove (Andy Garcia - Dannyho dvanástka, Krstný otec) prevádzkuje nočný hudobný kabaret - El Tropico - kde predstavuje kubánsky folklór a svetovú klasiku. Jeho dvaja bratia sa nechajú strhnúť revolúciou a pridajú sa k odboju. Keď jeden z nich zomiera kvôli revolučnému vodcovi Fidelovi Castrovi pevné puto rodiny sa rozpadá. Podľa rád mafiána Meyera Lanskeho (Dustin Hoffman - Vrtieť psom, Rain man) Fico mlčí a venuje sa svojej brandži, okrem toho bojuje o priazeň krásnej ženy (Inés Sastre - Sabrina). Ako nestranný pozorovateľ, sa objavuje americký komik " Spisovateľ " (Bill Murray - Na hromnice o deň viac, Stratený v preklade), ktorý svojimi vtipnými poznámkami sprevádza Fica udalosťami revolúcie, ktorá mení veci na nepoznanie. Postupne, ako Fico pozoruje úpadok Kubánskej kultúry, a meniacich sa ľudí, jeho láska ku kubánskej hudbe drží spomienky na predrevolučnú Kubu nažive. Svojim nečinným pozorovaním ako jeden z mála nakoniec prežíva bez väčšej ujmy a ocitá sa v Amerike - krajine nových možností.

Stredobodom filmu je konflikt medzi láskou k rodine a láskou k vlasti, ktorá je ťažko skúšaná úpadkom životnej úrovne a smrťou blízkych ľudí. Revolučné heslá sa miešajú s kubánskymi rytmami, kvílivou trúbkou, rýchlymi bubnami a speváckymi výlevmi, ktoré sa odohrávajú na javisku kabaretu. Stratené mesto je akýsi revolučný film o revolúcií, ktorá podľa mnohých neposunula Kubu tam, kde sľubovala, poukazujúc na nezmyselnú vládu Fidela Castra a Che Guevarove brutálne praktiky. Nesie v sebe odkaz, že neurobiť žiadny ťah, sa niekedy oplatí viac, ako konať. Napriek tomu, že je film z väčšej časti o Kube, bol natáčaný v Dominikánskej republike. Kamera je excelentná, natočená na formát 35 mm, čo vťahuje diváka priamo do udalostí revolučnej Kuby. Zo začiatku síce nie je úplne jasné, kto je kto a čo sa deje, ale v priebehu prvej pol hodiny sa to objasní a po úvode si môže divák plne vychutnávať skvelé vizuálne spracovanie a vibrujúce hudobné sprievody. "Hollywoodsky lesk" filmu dodávajú herci Dustin Hoffman a Bill Murray a svojimi výkonmi film posúvajú do roviny smiech cez slzy. Je možné vidieť aj pár pôvodných záberov z revolúcie a prebleskne aj pár popráv. Dej je šikovne popretkávaný orchestrovou hudbou a tanečnými scénkami, čo mu dodáva istú dynamiku.

Film Stratené mesto svojou autentickosťou určite vtisol slzy do očí rodeným Kubáncom, ktorí v tom čase opustili krajinu a odišli do Ameriky. Ostatnému publiku veľmi presne sprostredkoval atmosféru, ktorá vládla v Havane pred, počas a po revolúcií. Klobúk dole úprimnej snahe vyprovokovať skutočné rozhovory o tejto stránke dejín.

Réžia a hudba: Andy Garcia
Žáner: dráma
Doba trvania: 143 min.
Hrajú: Andy Garcia, Dustin Hoffman, Tomas Milian, Bill Murray, Inés Sastre, Enrique Murciano, Nestor Carbonell

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články