Alpha Dog

30.5.2007|Tomáš Kolompár|
Alpha Dog

Máj je v plnom prúde a popri nadupaných blokbasterov ako Spider-man 3, či Piráti z Karibiku sa fanúšik filmov s patričným označením „based on the true story“, môže rozhodne tešiť. Do našich kín práve dorazilo najnovšie dielo Nicka Cassavetesa(John Q) o mladých „chlapcoch“ a ich drogových radovánkach.

Johnny Truelove (Emile Hirsch) je mladý drogový dealer, ktorý predáva tvrdé drogy s jeho veľkými kamarátmi( v podobe Justina Timberlakea, Vincenta Kartheisera), ktorí pre neho spravia čokoľvek. Jake Mazursky (Ben Foster) je Jonnyho stály zákazník. Všetko ide podľa plánu, až do chvíle, pokým Jake nie je schopný Johnnymu zaplatiť za veľkú dávku . Ten má slabé nervy, a nie je zvyknutý na svoje peniaze čakať. Rozhodne sa preto konať. Unesie Jakovi mladšieho brata, ktorému nedochádza, do akej situácie sa dostal. Je rád, že ho „veľkí chlapci“ vzali medzi seba, na párty plnú drog, alkoholu, sexu, nahých žien a zbraní.  Nie je dôvod na strach. To by však nesmel Johnny Truelove mať trošku odlišné plány.

Alpha Dog

Ako som už spomínal v úvode, Alpha Dog je nakrútení podľa skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala na prelome 70-80 rokov a rozpútala v USA výraznú diskusiu. Vo filme Cassavetesa má možnosť fanúšik podobného žánru uzrieť veľmi prepracovaný príbeh, čo dotvára skutočne vernú kópiu originálu. K tomu možno dodať aj ten fakt, že kamera sa správa ako v spomínaných 70-80 rokoch, čomu napomáhajú rôzne farebné spestrené filtre. Medzi zaujímavý fakt vo filme je aj akési „flashbacky“, čiže vrátenie sa v deji pred udalosťou a v zapätí hneď po nej v podobe nakrúcania dokumentu o udalosti, ktorá otriasla USA.
Azda najlepšou stránkou filmu je však herecké obsadenie na čele s Bruce Willisom, Sharon Stone, Justinom Timberlakom, či Emile Hirschom, ktorý vo filme podávajú nadmiernu slušné výkony. Z tejto skupiny prominentov, ale najviac zaujali najmä Hirsch a R&B star Justin Timberlake. Práve charakter obidvoch postáv je rozdielny práve v ich povahách. Na jeden strane Hirsch, čo by nebojácny leader skupiny, resp. Timberlake v pozícií akejsi „spojky“ medzi dobrým a zlým skutkom. Čo možno vyznie teraz ako prekvapujúci fakt, ale jednou chybičkou krásy je aj príliš „okatá“ predvídavosť postav, čo je na škodu. Na druhej strane, je veľkým pozitívom, že Cassavetes nechal svojim hercom voľnú ruku a na plátne je to do značnej miery vysoko dokumentovať.
V Alpha Dog nie je núdza o tabu témy vtedajších rokov, akým boli bezpochyby tvrdé drogy, či nejaká tá „trávička“. Práve kontroverzné témy a zaujímavé spracovanie skutočnej udalosti robí s Cassavetesovho filmu jedno z príjemných prekvapení tohto roka.

Alpha Dog

Najnovší režisérsky počin Nicka Cassavetesa je príjemným prekvapením súčasnej doby.
Nielen, že sa jedna o vynikajúcu drámu so všetkým, čo k tomu patrí, ale aj slušnými hereckými výkonmi. Práve preto vám Alpha Dog vrelo odporúčam z dvoch dôvodov. Za prvé, veľmi príjemný výkon Justina Timberlakea ako „prehúleného“ flákača či geniálny výkon mladého Emilea Hirscha( podoba či herecké poňatie postáv alá Leo DiCaprio). Za zmienku stojí aj humor či prízvučne americké nadávky, vo filme sa totiž použije slovo „fuck“ asi 175-krát. No čo viac dodať, treba vidieť...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Universal Pictures

Odporúčané články

Lokalfilmis

Lokalfilmis

Je pravdou, že predošlým filmom Jakuba Krónera mohla odborná kritika vyčítať pomerne dosť – od dramaturgie, réžie, scenára po vedenie...
Hlboké hrdlo Olivie Wilde

Hlboké hrdlo Olivie Wilde

Pornografický film Deep Throat si od svojho uvedenia do kín (!!!) v roku 1972 vydobil status kultu a hlavnej predstaviteľke Linde Lovelace...