Dannyho trinástka (Ocean's Thirteen)

24.6.2007|Olivia|
Dannyho trinástka (Ocean's Thirteen)

Tretie pokračovanie filmu o Dannym Oceanovi a jeho podarenej partií je o tom, čo sa stane, keď jeden nafúkaný magnát nahnevá trinásť profesionálnych podvodníkov.

Reuben Tishkoff (Eliott Gould - Dannyho 11,12 , Priatelia - Jack Geller), vážený priateľ a člen Dannyho partie plánuje postaviť hotel v Las Vegas spolu s hotelovým magnátom Willie Banksom (Al Pacino - Kupec Benátsky, Insomnia), no Banks ho na poslednú chvíľu podrazí a prinúti Reubena prepísať svoj podiel na jeho meno. A aby toho nebolo dosť, Reuben hneď na to dostáva infarkt a ochrnutý sa dostáva na nemocničné lôžko. Banks sa púšťa do stavby grandiózneho hotela spojeného s kasínom. Danny Ocean (George Clooney - Dannyho 11,12 , Syriana), Rusty Ryan (Brad Pitt - Pán a pani Smithovci, Trója), Linus Caldwell (Matt Damon - Agent bez minulosti, Syriana) a ostatní pomaly spracúvajú plán odplaty namierený na Banksove nadmerné ego a chcú ho uskutočniť práve v deň slávnostného otvorenia hotela a kasína menom Banks. Nenápadne sa začínajú miešať do Banksovho sveta a ovládnu najslabšie články jeho impéria. Na to, aby všetko išlo hladko, sú však potrebné milióny dolárov a keď sa zrazu ocitnú na suchu, ostáva im len jediná nádej, požiadať o pomoc ich niekdajšieho nepriateľa Terryho Benedicta (Andy Garcia - Dannyho 11,12, Stratené mesto). Ten pomôže pod podmienkou že Banksovi ukradnú zbierku diamantov, ktoré má ukryté a prísne strážené na vrchnom poschodí hotela. Dannymu nič iné neostáva, len na to pristúpiť, aj keď od začiatku v celej veci nie je pre peniaze, ale pre pomstu. A tá bude sladká.

Dannyho trinástka (Ocean's Thirteen, 2007)

Úspech režiséra Stevena Soderbergha sa datuje dávno predtým, ako začal so sériou Ocean´s a vtedy nemal k dispozícií techniku, akú mu poskytol práve pri tejto sérií Hollywood, z čoho je jasné, že sa je na čo tešiť. Ak ste fanúšikmi filmov typu Mission Impossible, James Bond, Dannyho trinástka nebude pre Vás sklamaním. Práve naopak. Film je prešpikovaný neuveriteľnými kúskami a posúva filmových hrdinov stvárnených Tomom Cruisom, či Seanom Connerym na zadnejšie priečky, pretože v Dannyho 13 je hneď niekoľko hrdinov. Producentom treba uznať že dali do kopy snáď prvý film v dejinách, kde vystupuje toľko hereckých hviezd. A práve na nich je film postavený, ich výkony sú vynikajúce a je vidieť že niektorí (Clooney, Damon) dali do toho kus so svojej skutočnej osobnosti. Netreba samozrejme zabudnúť na povznášajúci džentlemenský humor. Zápletka je už o niečo slabšia, aj keď dej je celkom jasný. A najväčším výstrelkom celého filmu bol fakt, že bolo povedané, aké ťažké bude plán splniť, ale v konečnom dôsledku išlo všetko ľahko ba priam by som povedala trochu nudne - bez komplikácií. Dannyho trinástka sa nemusela príliš namáhať aby splnila, čo si zaumienila a ako sa im to podarilo, to snáď nevie ani samotný tvorca tohto príbehu. Film milo prekvapil najmä svojimi akčnými zábermi na najbohatšie štvrte Las Vegas a tak, ako sa dej točil okolo hotela Banks, tak sa aj helikoptéra s kameramanom zúrivo otáčala okolo excentrickej budovy tohto hotela. Všetko bolo nablískané a do takého deja sa človek veľmi rád nechá vtiahnuť.

Dannyho trinástka (Ocean's Thirteen, 2007)

Film je dielom, akých produkuje Hollywood neúrekom. V konečnom dôsledku si však uznanie zaslúži, pretože vie upútať diváka na celé dve hodiny. Nadšenci akčných filmov a spomenutých hereckých ikon by si film nemali nechať ujsť.

Réžia: Steven Soderbergh
Žáner: akčný thriller
Doba trvania: 122 min.
Hrajú: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Michael Mantell, Elliott Gould, Ray Xifo, Al Pacino, Adam Lazzare-White, Eddie Jemison, Don Cheadle, Shaobo Qin, Casey Affleck, Carl Reiner, Andy Garcia

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Warner Bros

Odporúčané články