Harry Potter a Fénixov rád (Harry Potter and the Order of the Phoenix)

10.7.2007|Tomáš Kolompár|
Harry Potter a Fénixov rád (Harry Potter and the Order of the Phoenix)

Najväčšia čarodejnícka séria opäť láme svetové rekordy a svoju pozornosť, v týchto dňoch, upriamila aj na Slovensko. Do našich kín prichádza piate pokračovanie dobrodružstiev najznámejšieho čarodejníka - Harryho Pottera, tentokrát s podtitulom Fénixov rád. Piate pokračovanie je podľa mnohých( a to nie len zarytých fanúšikov) najlepším dielom celej série. Práve tu sa táto, už doslova kultová sága láme do svojej tak povediac druhej, temnejšej polovice. Prvé štyri časti pôsobili ako určitý rozvíjajúci sa prvok, ktorý mal dotvárať a postupne pripravovať fanúšikov i filmovú verejnosť na niečo nové- „dospelé“, čo prichádza s piatou časťou.

Réžie Fénixovho rádu sa tentokrát ujal neznámy David Yates, ktorý vo svojej doterajšej kariére stihol „iba“ seriály či televízne filmy. Jeho nástup na režisérsku stoličku bol teda prekvapením, no určitou výzvou. Ako som spomínal už v úvode, posledné dve časti Harry Pottera sú po stránke odrežisérovania veľkou skúškou, s ktorou by mali problémy aj zvuční režiséri. Keď si zoberieme masovú popularitu Harryho a jeho knižnu predlohu, ktorá za posledných sedem rokov dosiahla totálne finančné maximá, niet sa ani čo čudovať. Dostať ale  800-stranovú knižnú predlohu na filmové plátno je totiž už na oko veľmi ťažké a komplikované. Z toho hľadiska boli prvé tri časti priam geniálnym prepracovaním J.K Rowlingovej. Od nástupu 4 časti však prichádza problém, čo vystrihnúť a vynechať, aby sme sa ako tak zmestili do znesiteľných 160 minút a nepripravili fanúšika o podstatné momenty. Práve tu je Harry asi najviac zraniteľný, čo potvrdzuje aj najnovšie dobrodružstvo už dospievajúceho čarodejníka.

Príbeh Fénixovho rádu začína, keď sa  Harry opäť vracia do Rokfortu, aby začal piaty ročník svojho štúdia. Zistí, že väčšina jeho čarodejníckych spolužiakov si myslí, že jeho príbeh ohľadom stretnutia s Lordom Voldemortom je len lož a považujú ho za obyčajného klamára. Gradáciu deja ešte dotvára fakt, že minister mágie, Cornelius Fudge, vymenoval novú učiteľku Obrany proti čiernej mágii, pokryteckú profesorku Dolores Umbridge. Jej neobyčajné študijne formy obrany proti čiernej mágii však mladých čarodejníkov neučia nič o boji so skutočnými temnými silami, ktoré ich ohrozujú. Takže na podnet svojich priateľov Hermiony a Rona, vezme Harry na svoje plece azda najdôležitejšiu skúšku svojho života. Začne sa stretávať s malou skupinou študentov, ktorí si dajú meno "Dumbledorova armáda". Harry ich začne učiť, ako sa majú brániť proti Čiernej mágii a pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na mimoriadne náročný a nebezpečný súboj s tým, „ktorého netreba menovať“...

Harry Potter a Fénixov rád (2007)

Toľko v skratke príbeh, z ktorého čerpá knižný námet. Harry Potter a Fénixov rád nie je  zlým filmom, no dopláca na istú neskúsenosť „neznámeho“ režiséra a samotné vysporiadanie sa s hrubou  knižnou predlohou. S istým nadhľadom povedané, ten kto nečítal knihu, bude mať z filmu jeden veľký „hokej“, z ktorého ho nevykrúti absolútne nič, iba ak prečítanie samotnej knižky. To je azda jediný problém Fénixovho rádu, škoda len, že ten najdôležitejší. Už samotné nasadenie nie príliš „známeho režiséra“ je toho dôsledkom. Ono na Cuarónovho Harryho Pottera a väzňa z Azkabanu už asi ťažko niekto nadviaže. Poďme ale na film, v plnej kráse, aký nám jeho aktéri ponúkajú. Už od úvodu má divák sledovať prvú (inač slušne kamerovo-digitálne spracovanú scénu s dementormi), no potom dlho nič, čo je azda ďalšia výčitka a podstatná chýba k celkovému dobrému dojmu. Vo Fénixovom ráde máme možnosť sledovať dramatickú scénu, vystriedanú buď zbytočnou scénou resp. dialógom, ktorý predchádzajúci záber maximálne vybočuje. Ten , kto čítal knihu pochopí , čo sa tu vlastne snažím vysvetliť.
Na druhej strane, nie príliš kvalitné prenesenie knižnej predlohy v podobe scenára, je vylepšené scénami, ktoré dotvárané príjemnou hudbou Nicholasa Hoopera stoja rozhodne  zato. Či už to sú rôzne čarodejné kúzla spracované veľmi zaujímavým nadhľadom kamery, či zábery do miest, kde sa ešte fanúšik tejto série nemal šancu pozrieť ako napríklad Azkaban alebo Ministerstvo mágie. Práve tieto fakty pomáhajú zabudnúť na hluché miesta, ktorých je v piatom pokračovaní požehnane.
Medzi príjemné prekvapenia však patrí aj Imelda Staunton, predstaviteľka Dolores Umbridge, ktorá svojim správaním vyvolá ešte väčší pocit nepríjemnosti, čo pôsobí veľmi autenticky, keď si jej rolu porovnáme s knihou. Ďalším veľkým plusom popri klasickej „trojke“ Radcliffe, Grint, Watson( konečne rozvíjajúci aj svoj dramatický talent) je vystúpenie hereckých hviezd ako Gary Oldman, Helena Bonham Carter či Ralph Fiennes v koži samotného Voldemorta. Scenárová nešikovnosť, ale nedáva týmto hereckým osobnostiam až tak veľký priestor a to je v konečnom dôsledku na škodu. Fénixov rád je hlavne o Harry Potterovi, o jeho ďalšom napredovaní a vyrovnaní sa s temnou stránkou zla. Práve tu je ten moment, ktorý z filmu robí najslabšie dielo série. Je tu minimálny priestor pre samotného Voldemorta, v koži Ralpha Fiennesa, ktorý sa na plátne ako najväčší nepriateľ Harry Pottera objaví možno 5 minút, pričom v knihe mu je venovaných 200-250 strán. Krátkosť času, to je najväčší problém najnovšieho Pottera. Žiadny priestor pre nové postavy a ich ďalší rozvoj, čo v prípade takej Helen Bonham Carter a jej psychicky vymetenej postavy Bellatrix Lestrangovej výrazne zamrzí.

Harry Potter a Fénixov rád (2007)

Práve preto vo filme uvidíme len to najdôležitejšie, čo samotná knižka ponúka, na dejové odbočky môžu diváci vopred zabudnúť. Čo však zabolí nielen fanúšika, je totálne zahodená posledná scéna na Ministerstve mágie, kde sa stretnú dobrí a zlí čarodejníci a ohnivé paprsky vychádzajúce z ich kúzelných paličiek konečne dostanú zabrať. Stretnutie najväčších čarodejníkov netrvá ani 10 minút. Výsledkom je iba naháňačka medzi sklenými guľami, či zlyhanie v podobe samotného súboja Voldemorta s Dumbledorom, ktorý síce na oko vyzerá pekne, no trvá asi 2 minúty(každý ukáže po dve veľké kúzla) a to čo malo byť zlatým koncom finále, končí ako nepodarená sekvencia z nejakého nezáživného filmu, kde ste takmer bez šance si túto veľkú bitku užiť do maximálnej spokojnosti.

Na najnovšiu časť Harryho Pottera som sa nesmierne tešil. O to viac som bol sklamaní, keď som po projekcii zistil, že film sa do istej miery výrazne nepodaril. Najnovší diel Harryho Pottera neublíži, no ničím ani neoslní. Vyložene dopláca na nie príliš kvalitné spracovanie scenára, nevýrazného režiséra a veľmi dlhú predlohu, ktorá Fénixov rád dostáva do polohy azda najslabšie sfilmovaného dielu tejto série. No na druhej strane sa film určite oplatí vidieť, pretože sa jedná o dielo plné fantázie a kúziel, čo aspoň na chvíľku pomáha zabudnúť na problémy a ocitnúť sa v príbehu, kde je všetko možné. Harry Potter sa valí do našich kín a spolu s ním aj začiatok veľkej čarodejníckej vojny, tak si to užite...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Warner Bros

Odporúčané články

Filmové novinky na september 2020

Filmové novinky na september 2020

Nešťastný rok 2020 ubieha ako voda a povedzme si na rovinu, v niektorých momentoch by mohol aj rýchlejšie, aby sme sa ho čím skôr...
Statočný herec Horst Buchholz

Statočný herec Horst Buchholz

(4.12.1933 - 3.3.2003, Berlín, Nemecko) Pochádza z rodiny obuvníka. Navštevoval všeobecno vzdelávaciu školu a potom chcel študovať...