Gympl

11.1.2008|Olivia|
Gympl

Do slovenských kín prichádza česká komédia z pod taktovky režiséra Tomáša Vorla, film o učiteľoch, rodičoch a graffity. So scenárom Vorlovi pomáhal Pavel Nosek, ktorý je skutočný "writer", ako sa tvorcovia graffiti v skutočnosti nazývajú, a ktorý mohol podať autentické informácie o tejto scéne. Ďalším spolutvorcom scenára a zároveň sprostredkovateľom hlavného námetu je Tomáš Houška a jeho kniha s názvom Graffiti Rules. Píše tam o svojich pravdivých zážitkoch z učiteľských čias. Medzi jeho žiakov totiž patrili aj writery a mohol pozorovať aj učiteľov a rodičov a ich reakcie na túto mladú generáciu. Počas jeho kariéry sa nazbieralo veľa zaujímavých zážitkov s ktorých nemálo je spomenutých aj vo filme Gympl.

Peter (Tomáš Vorel jr.) a Michal (Jiří Mádl - Rock podvraťákú, Rafťáci) spolu vytvoria graffiti spolok, tzv. krú s názvom RHS. Vydávajú sa do nočných ulíc Prahy aby za sebou zanechali odkaz v podobe farebných nápisov na stenách podchodov, vagónoch metra, či strechách budov. Samozrejme sa to nezaobíde bez komplikácií a často musia unikať pred rukou zákona a ak sa im aj podarí ujsť, čakajú ich problémy doma v podobe aktívnych, či príliš apatických rodičov, alebo v škole v podobe deformovaných učiteľov. V úlohách rodičov sa predstavili Ivana Chýlková, Tomáš Hanák, Jan Kraus ako zbohatlícky otec writera Michala a vynikajúca Zuzana Bydžovská v podobe bezbrannej matky zanieteného writera Petra. Učiteľov si zahrali herci Milan Šteindler, Jiří Schmitzer, Martin Zbrožek, Eva Holubová ako príliš sebavedomá riaditeľka gymnázia a Tomáš Matonoha ako benevolentný triedny a možno trochu aj ako odraz Tomáša Houšku v jeho učiteľských rokoch. Tomáš Vorel starší si zahral zopár vstupov ako vynervovaný školník gymnázia.

Gympl (2007)

O rôznorodosti postáv a ich osudov nie je možné pochybovať, v tomto sa producenti s filmom naozaj pohrali. To sa týka aj sprostredkovania akcií mladých graffiti umelcov, celkovo tento výstrelok v podobe filmu stál cca 25 miliónov a tak to aj vyzerá. No, a keď sa k tomu pridá ešte aj typický český humor, máme tu jednu z tých lepších českých komédií z posledných rokov. Mladá talentovaná hviezda českého neba, Jiří Mádl, si však nemyslí že film je komédiou, ale skôr akýmsi sociologickým prierezom, čo je vo filme naozaj silno zdôraznené a každá s filmových postáv má svoj vlastný, naozaj pestrý osud. Generačný stret je ďalšia z ústredných tém, ktorá dodáva filmu šťavu a posúva dej dopredu.

Režisér Vorel sa rozhodol pre pravú hudbu subkultúry, teda hip-hop, ktorú zložil Wich a použité boli aj niektoré texty Indyho. Títo dvaja po vypočutí českej hip hopovej scény zaujali režiséra najviac. Vo filme sa nachádza aj zopár efektov, keďže sa herci často nachádzali v nebezpečných situáciách a museli byť zobrazení v čo najlepšom svetle.

Gympl (2007)

Film Gympl je trochu iný ako tie, na ktoré sme zvyknutí z českej produkcie. Nie je smutne smiešny ako Vratné fľaše, alebo pochabo smiešny ako Rafťáci. Je niečo medzi tým, celkom odľahčený od filozofických úvah a pritom rozprávajúci príbehy, ktoré sa naozaj mohli stať. Aj keď je v posledných dvoch rokoch druhým filmom o scéne graffiti, s tým prvým filmom toho nemá veľa spoločné, lebo toho v sebe nesie omnoho viac. Je to príjemná oddychovka s jedným bonusom a tým je fakt, že nenechá bránice diváka v nečinnosti.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Česká televize

Odporúčané články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...