Elegantná kráska Monica Bellucci

17.10.2005|Stano Hudák|
Elegantná kráska Monica Bellucci

Filmoví kritici sú pripravení porovnávať Monicu Bellucii s predchádzajúcimi talianskymi kráskami ako: Gina Lollobrigida, Claudia Cardinale, Sophia Loren a ďalšie, ale ona má svoju vlastnú nálepku zmyselného štýlu – Monicin klasický a pekný elegantný vzhľad je vyrovnaný , rovnako ako jej dômyselný a elegantný módny štýl. Jej krása z nej bezpochyby robí jednu z najkrásnejších žien sveta a častý námet článkov rôznych pánskych časopisov.

Táto tmavovlasá zmyselná krásavica sa narodila 30.septembra 1968 v talianskej dedinke Citta di Castello v regióne Umbria. Jej meno „Bellucci“ pochádza z latinského mena „Bellutus“, z ktorého sú odvodené mená takých vážených talianskych rodín ako Belluccio, Belluzzi..atď. a je to typické priezvisko stredného Talianska, napriek tejto skutočnosti pochádza Monica z regiónu Umbria. Jej otec bol majiteľom dopravného podniku. Po skončení strednej školy sa Monica ako 18- ročná s úmyslom stať sa advokátkou zapísala na univerzitu v Perugii, kde študovala právo. Aby mohla zaplatiť štúdium, zarábala si ako modelka. Nečakaný úspech ju donútil prehodnotiť plány. Po dvojročnom štúdiu zanechala školu a v r. 1988 sa presťahovala do jedného z európskych módnych centier – do Milána, kde sa pripojila ku špičke v modelingu.


Monica Bellucci začínala ako modelka (foto: www.monicabellucci-online.com)

Vedľa množstva módnych prehliadok sa Monica objavila aj v medzinárodných reklamných kampaniach v Ríme, Paríži a New Yorku pre módnych návrhárov takých značiek ako Dolce Gabbana a Elle. Za veľmi úspešnú sa dá považovať jej kariéra fotomodelky, keď okrem iných spolupracovala s fotografom Carlosom Bassom. Behom krátkej doby sa stala jednou z najvyhľadávanejších talianskych topmodeliek. Monicine telesné pôvaby, ktoré sa objavovali často na stránkach populárnych magazínov, zákonite neušli pozornosti domácich ani zahraničných filmárov. Jej modelingová kariéra bola práve v plnom prúde, keď prišiel jej prvý filmový debut ako herečky keď si zahrala malú úlohu v talianskom TV filme režiséra Dina Risiho: Vita coi figli ( Život so synmi, 1990 ) . Od počiatku 90.rokov stvárňovala väčšinou vedľajšie a občas aj hlavné úlohy, kde stvárňovala typické talianske ženy napríklad Francescu vo filme La Riffa ( Lotéria, 1991 ).

Vďaka svojej vyhľadávanej typickej talianskej kráse už o rok neskôr mala Monica Bellucci za sebou svoju prvú hollywoodsku skúsenosť z natáčania upírského hororu podľa románu Brama Stokera: Dracula ( 1992 ), pod vedením režiséra Francisa Forda Coppolu. Kde mala možnosť objaviť sa v malej úlohe ako jedna z množstva obetí krvilačného grófa Draculu ( Gary Oldman ) po boku ďalších hviezd ako Winona Ryder, Keanu Reeves a Anthony Hopkins.

Po návrate do Talianska sa tiež vďaka jej kráse filmové ponuky len tak hrnuli. Z filmov stačí spomenúť film I Mitici ( Hrdinovia, 1994 ), kde Monica stvárnila zlodejku Deborah, alebo detský film Palla di Neve ( Snehová guľa, 1995 ). Ako roky míňali, tak Monicina narastajúca nespokojnosť s upadajúcou talianskou kinematografiou a s jej nedostatočnou schopnosťou spolupracovať na medzinárodných projektoch, ako aj fakt , že Monica brilantne ovládala francúzštinu ju viedlo k rozhodnutiu nakrúcať filmy aj vo Francúzsku.

Že sa toto rozhodnutie ukázalo ako správne, sa potvrdilo už zakrátko v roku 1996 , keď pri svojom francúzskom debute Monica Bellucci získala nomináciu na Cézara 1996 za stvárnenie svojej úlohy Lisy, záhadne zmiznutej manželky hlavného hrdinu ( Vincent Cassel ) v milostnej psychodráme L´ Appartement ( Byt, 1995 ), čo bolo ocenenie jej skutočného herectva a nie telesných pôvabov.

Po sérii ďalších európskych filmov dostala Monica ďalšiu veľkú zámorskú príležitosť v úlohe tajomnej Chantal, oveľa mladšej manželky bohatého právnika ( Gene Hackman ) , ktorého vyšetrovateľ ( Morgan Freeman ) podozrieva z dvojnásobnej vraždy v psychologickej dráme Under Suspicion ( Podozrenie, 2000 ).

Napriek tomu, že Monica Bellucci už nepatrí medzi najmladšie herečky, jej skutočná medzinárodná kariéra – teda podľa „hollywoodskeho“ meradla začína až od roku 2000, keď si ju pri natáčaní jednej čiernobielej reklamy pre módnu značku Dolce Gabbana všimol významný taliansky režisér Giuseppe Tornatore a ponúkol jej hlavnú úlohu vo svojej eroticky ladenej psychologickej melodráme Malena ( 2000 ), zameranej do obdobia Mussoliniho fašistického Talianska 40. rokov, kde Monica Bellucci stvárnila úlohu čerstvej sicílskej nevesty Maleny Scordiovej, z ktorej sa zanedlho stane vojnová vdova, keď jej muž domnele padne na bojisku II. svetovej vojny. Ostane sama v sicílskom malomeste, a bojuje za zachovanie svojej dôstojnosti, potom čo ju pre jej úžasne atraktívny zjav odmietnu všetky dedinčanky, tak jej neostáva nič iné ako pod tlakom udalostí sa živiť ako miestna milenka a nakoniec prostitútka práve na ich mužoch. Stáva sa sexuálnym symbolom miestnej dospievajúcej mládeže a mužov pre svoju zvodnú krásu a správanie vzbudzuje u nich obdiv, ale aj nenávideným objektom a vďačným terčom klebiet miestnych žien. Film Malena ( 2000 ) sa stal hitom a výrazne zviditeľnil Monicu Bellucci ako herečku mimo Talianska, celkovo získal 14 rôznych nominácií, vrátane nominácie na Zlatý Glóbus za najlepší cudzojazyčný film.

Po tomto medzinárodnom úspechu prišiel ďalší v podobe účinkovania vo filme Le Pacte des Loups ( Bratstvo vlka, 2001 ) – v akomsi štýlovom krížení filmových žánrov historického, akčného filmu a kung-fu, ktorý sa stal štvrtým najúspešnejším filmom roku vo Francúzsku. Potom čo si film podmanil Európu, stal sa domácim umeleckým hitom v Spojených štátoch a Monica Bellucci prijala nomináciu na najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe od americkej akadémie vedeckej literatúry, filmovej fantázie a hororu.

Postavu zvodnej princeznej Cleopatry si Monica zahrala po boku Gérarda Depardieu v rozprávkovej komédii pre deti Asterix & Obelix: Mission Cléopatre ( Asterix a Obelix : Misia Cleopatra, 2002 ).

Monicu Bellucci si začali všímať už aj jej hereckí kolegovia v Hollywoode: potom čo sám Bruce Willis mal možnosť vidieť Monicu Bellucci v postave tajomnej Persephone v pokračovaniach kultového akčného sci-fi: The Matrix Reloaded ( 2003 ) a The Matrix Revolutions ( 2003 ), vyžiadal si Monicu ako svoju hereckú partnerku do vojnovej drámy Tears of the Sun ( Slzy slnka, 2003 ), kde sa po boku Bruce Willisa objavila v úlohe humanitárnej pracovníčky - doktorky Leni Kendrickovej ktorá ako ľudomil dramaticky zamieša plánmi operácie amerického vojenského výsadku pod vedením Bruce Willisa, ktorý bol nasadený na záchranu niekoľkých významných osôb vo vojne zmietanej africkej Nigérii.

Nedávno to bol zasa jej herecký kolega Mel Gibson, ktorý jej ako režisér kontroverzného diela The Passion of the Christ ( Umučenie Krista, 2004 ) zveril vo svojom filme pojednávajúcom o posledných 12 hodinách života Ježiša Krista úlohu Márie Magdalény.


Monica Bellucci v úlohe Márie Magdalény vo filme Umučenie Krista (foto: www.outnow.ch)

Monica Bellucii bola v rokoch 1989 – 1995 zasnúbená s hercom Nicolom Farronom, od roku 1999 je jej manželom francúzsky herec Vincent Cassel ( syn herca Jean- Pierre Cassela ) , známy napr. z filmu Purpurové rieky ( 2001 ), s ktorým si zahrala v niekoľkých filmoch napr. Chcete ma?, Doberman, Bratstvo vlka.. a ďalšie. Naposledy si spolu zahrali vo filme Tajní agenti, ktorého recenziu môžete nájsť tu. V roku 2004 sa im narodila dcéra Deva Cassel.

Monica Bellucci sa už ako inak, kvôli svojej kráse pravidelne umiestňuje v rebríčkoch 100 najkrásnejších žien sveta v rôznych časopisoch. Nafotila erotické akty v r. 1998 pre taliansky časopis Max a ďalšie pre taliansky časopis GQ v r. 2000. Monica vlastní talianske občianstvo a jej najobľúbenejším talianskym filmom je Una Giornata particolare ( Zvláštny deň, 1977 ) režiséra Ettore Scolu, ktorý pojednáva o priebehu jedného dňa v Ríme z čias Mussoliniho fašistického Talianska, keď sa vyvinie vzťah medzi vydatou ženou ( Sophia Loren ) a homosexuálnym nezamestnaným hlásateľom ( Marcello Mastroianni ), počas Hitlerovej návštevy v Ríme.


Monica Bellucci so svojím manželom Vincentom Casselom (foto: www.monicabellucci-online.com)

Hoci Monica Bellucci dosiahla veľké úspechy ako vo svete modelingu, tak aj vo svete filmu, medzi jej nesplnené sny zatiaľ patrí želanie môcť si zahrať vo filme s hereckou legendou Robertom De Nirom. To len dokazuje, že je jednou z mála herečiek, ktorej sa podarilo úspešne skombinovať fyzickú krásu s hereckým talentom.

Zdroj:  MovieMania

Súvisiace články