21 gramov (21 grams)

21.10.2005|Lila Ontkaninová|
21 gramov (21 grams)

21 gramov je hmotnosť, ktorú telo stráca v okamihu smrti. Je 21 gramov hmotnosť duše? Váži 21 gramov smrť? Strhujúca dráma o všedných ľudských osudoch, ktoré sa v istom okamihu stretnú.

(Pozn. autora: Aby som z filmu neurobila spoiler, je z deja možné prezradiť len málo. Film si najlepšie vychutná ten, kto si ho najskôr pozrie a až potom číta.)

Sean Penn je univerzitný profesor Paul Rivers, ktorému ani všetky jeho peniaze nedokážu zabezpečiť to, čo potrebuje k životu najväčšmi - zdravé srdce. Mladá žena Christina (Naomi Watts) žije šťastný život po boku skvelého manžela a dvoch roztomilých dcér. A potom je tu ešte bývalý trestanec, Jordan (Benicio Del Toro), ktorý žije spolu so svojou rodinou na okraji spoločnosti. Svoj pobabraný život sa snaží žiť za pomoci Boha, z ktorého čerpá silu a ku ktorému si stále hľadá cestu. Tri osudy, zdanlivo nesúvisiace, traja ľudia na rôznych stupňoch spoločenského rebríčka. Tragická udalosť, ktorá postihne Christinu, je len začiatkom cesty osudu, ktorý ich dovedie na rázcestie života.

Neviem, či dokážem objektívne zhodnotiť snímku 21 gramov, pretože tento film ma dostal. Ale ja som mu veľmi rada podľahla a nechala sa vtrhnúť do osudov troch prostých ľudí, ktorých životné dráhy sa v jednej chvíli pretnú. Existenciálnu drámu natočil mexický režisér Alejandro Gonzáles Inárritu, ktorý upútal drámou Amores perros (Láska je kurva). Inárritu znova potvrdzuje, že je skvelý rozprávač, dokáže sa ponoriť do ľudskej duše a vydolovať z nej množstvo úvah. Vybral si zaujímavú formu zobrazenia. Tri historky rozstrihal na kúsky a poskladal ich ako skladačku, ktorá dokopy tvorí ucelený príbeh. Prítomnosť tak strieda budúcnosť, aby sa vzápätí vrátil dej na začiatok. Divák je nútený pozorne sledovať dej, aby mu neušiel ani kúštiček.

Tento film nepatrí k pukancovej kultúre. Režisér sa nikam neponáhľa, núti vás roztočiť svoje mozgové závity a vy to bez nátlaku urobíte, pretože odpovede na základné otázky o láske, šťastí, nenávisti, smrti, pomste, viere si musí zodpovedať každý sám. Áno, tento film je rozvláčny a premýšľavý. Nekončí titulkami, ale odznieva dlho predlho vo vás. Zasiahne vás svojimi úvahami a tým, čo ostáva nevypovedané. Režisér vás dostane tam, kde vás chcel mať. No skúste sa mu ubrániť.

Alfou a omegou 21 gramov sú bezpochyby vybrúsené herecké výkony. O ich kvalite svedčí aj ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivalu v Benátkách, dve nominácie na Oscara pre Naomi Watts a Benicia Del Tora a spolu päť nominácií na cenu BATFA.  Režisér mal pri výbere šťastnú ruku, pretože to čo predvádza trio Watts-Penn-Del Toro sa len tak nevidí. Excelentné herecké výkony, z ktorých všetkých o hlavu prevyšuje Benicio Del Toro. Rola drsného bývalého väzňa Jordana je mu šitá na mieru. Citlivo a dôveryhodne stvárňuje človeka, pre ktorého je jeho rodina všetkým. V krátkom okamihu stráca istotu, ktorú tak krvopotne budoval a z tragédie, ktorú spôsobil obviňuje Boha, ktorému tak veril a snažil sa ho nasledovať. Stáva sa štvancom vlastného svedomia, trpí a trápi sa sám nad sebou. Sean Penn ako chorý profesor, sa s ním snaží udržať krok. Jeho Paul získava novú vstupenku do života v podobe transplantácie srdca. Osud sa s ním kruto zahrá a je len otázkou času, kedy bude potrebovať ďalšie srdce, inak zomrie. Ako dlho sa dá žiť s pocitom, že parazitujete na nešťastí iného? Sean Penn zosobňuje bolesť a beznádej a za túto úlohu by si zaslúžil Oscara oveľa viac než za Tajomnú rieku. Naomi Watts zosobňuje Christinu, ktorá je v jednom okamihu postavená pred šokujúcu skutočnosť. Vädne pred očami a zo spokojnej manželky sa stáva osamelá vdova. Zmieta ňou hnev, zúfalstvo, bolesť a do toho všetkého jej vpadne do života Paul, ktorý jej jednou vetou obráti život naruby. Povie jej "I like you" a ona sa nahnevá, že takéto reči nemôže žene len tak povedať. Mimochodom, jeden z najkrajších okamihov filmu.

Dráma 21 gramov nie je bežným filmom. Ide skôr o artové dielo. Je škoda, že na takéto kvalitné filmy sa nestojí v dlhom rade a kino nepraská vo švíkoch. Nechať si újsť tento film by bola veľká chyba. 21 gramov patrí k filmom, ktoré sa rodia tak raz za rok. Tento film sa veľmi rýchlo zaradil medzi moje najobľúbenejšie snímky, ktoré kinematografia ponúka. 21 gramov v nás svojim príbehom prebúdza hlboké vnútorné emócie, ukazuje momenty zo života so všetkou krutosťou, akú môže život priniesť. A práve to je pre mňa silou tohto snímku. V tichosti si uvedomíte, že ten váš nudný, všedný a stereotypný život je vlastne tak nádherne bezpečný a jednoduchý.

21 Grams:
USA, 2003
Réžia: Alejandro González Inárritu
Scenár: Guillermo Arriaga
Hudba: Gustavo Santaolalla
Kamera: Rodrigo Prieto, Fortunato Procopio
Strih: Stephen Mirrione
Výprava: Brigitte Broch
Kostýmy: Marlene Stewart
Hrajú: Benicio Del Toro (Jack Jordan), Sean Penn (Paul Rivers), Melissa Leo (Marianne Jordan), Naomi Watts (Cristina Peck), Clea DuVall (Claudia), Charlotte Gainsbourg (Mary Rivers), Danny Huston (Michael), Carly Nahon (Cathy), Claire Pakis (Laura), John Rubinstein

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania

Odporúčané články