V pondelok na Slovensku odštartuje Febiofest

24.3.2009|Webnoviny|
V pondelok na Slovensku odštartuje Febiofest BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) - V pondelok na Slovensku odštartuje 16. ročník Medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa Febiofest 2009. V trinástich programových sekciách predstaví 135 filmov v deviatich slovenských mestách. Podujatie sa začne v Bratislave a od 5. apríla sa presunie do Trenčína (5. - 8. apríla), do Žiliny (6. - 8. apríla), Košíc (14. - 19. apríla), Popradu (15. - 17. apríla), Nitry (20. - 22. apríla), Banskej Bystrice (20. - 24. apríla), Martina (23. - 29. apríla) a Prešova (27. - 30. apríla). Ako na tlačovej besede uviedli organizátori projektu, potvrdených je 26 zaujímavých slovenských i zahraničných hostí.

Febiofest sa tradične sústredí najmä na prezentáciu českej kinematografie a noviniek slovenskej tvorby. Jednou z dominantných sekcií prehliadky preto bude Nový český a slovenský film. Otváracou snímkou bude česko-slovensko-ukrajinská dráma Anglické jahody (2008). „Je to tragikomédia, ktorá sa vracia k udalostiam v roku 1968. Uvedú ju osobne režisér Vladimír Drha, producenti David Prudký, Pavel Melounek a herečka Marie Štípková,“ povedal riaditeľ Febiofestu na Slovensku Peter Dubecký.

Hneď v prvý večer poctí prehliadku návštevou aj jeden z najvýznamnejších poľských režisérov Jerzy Skolimowski. Režisér, scenárista, básnik, výtvarník a herec sa po 17-ročnej prestávke vracia k hranému filmu intímnou mikrodrámou Štyri noci s Annou (2008), ktorú diváci uvidia len na dvoch exkluzívnych projekciách v Bratislave. Ďalším významným tvorcom, ktorý by mal zavítať na Febiofest, bude maďarský režisér Béla Tarr. Na Slovensko príde divákom predstaviť svoje gigantické - vyše sedemhodinové dielo Satanské tango (1994).

Diváci sa môžu tešiť aj na predpremiéry a tituly, ktoré na Slovensku zatiaľ distribútora nenašli. Takým je napríklad český film Hlídač č. 47 (2008), ktorý si zo slávnostného udeľovania cien Českej filmovej a televíznej akadémie odniesol tri České levy. V slovenskej premiére snímku uvedú režisér Filip Renč, slovenská herečka Lucia Šipošová a herec Karel Roden. Režisér Vít Janeček s kameramanom Braňom Pažitkom predstavia dokumentárny film Ivetka a hora (2008). Režisérka Linda Jablonská uvedie dokumentárnu snímku Vítejte v KLDR! (2008) a na záver prehliadky do Bratislavy zavítajú ďalší českí hostia, aby predstavili len nedávno dokončený hraný film režiséra Zdeňka Tyca El Paso.

Priestor dostanú aj mladí slovenskí tvorcovia. Na plátna kín sa konečne dostáva dlho očakávaný dokumentárny film Koliba (2009) režisérky Zuzany Piussi a producenta Roberta Kirchhoffa, ktorý uvedú spoločne s ďalším dokumentom Kým sa skončí tento film režiséra Tomáša Hučka. Divadelná herečka a filmová režisérka Piussi uvedie aj ďalší - český film, kontroverznú dokumentárnu a čiastočne hranú snímku Babička (2008). V česko-slovenskej sekcii, ktorá obsahuje 22 titulov, Febiofest ponúka dvanásť nových slovenských filmov.

Srbskú kinematografiu deväťdesiatych rokov 20. storočia, ktorá viedla k obnoveniu tzv. "balkánskeho žánru" a tituly, ktoré sú známe len veľmi úzkemu okruhu divákov, predstaví režisér troch z nich Srdjan Dragojevič na projekcii filmu Rany (1998) spolu s hercom Draganom Bjelogrličom. Uvedenie snímky organizátori Febiofestu spojili s krstom knihy Balkán alebo metafora autorky Jany Dudkovej.

Profilovými sekciami vzdá tento rok Febiofest úctu i tvorcom, ktorí sa výrazne zapísali do českej a slovenskej kinematografie a stali sa zároveň európskymi. Predstavia výber najlepšieho z tvorby českého režiséra a výtvarníka Františka Vláčila a slovenský režisér Peter Solan, ktorý sa tento rok dožíva významného jubilea, osobne uvedie výber dvanástich titulov v profilovej sekcii venovanej jeho dielu. Na uvedení filmu Markéta Lazarová (1967) v rámci retrospektívnej prehliadky Profil: František Vláčil, sa predstaví ako hosť slovenský herec Ivan Palúch. Pri príležitosti krstu knihy Herec Ivan Palúch, ktorá vyšla v Slovenskom filmovom ústave, ho uvedú tvorcovia publikácie Peter Gavalier, Martin Palúch, Jana Dudková, Oliver Bakoš a Ján Jaborník.

Úplnou novinkou tohtoročného Febiofestu bude udeľovanie Ceny ASFK za aktívnu odbornú činnosti vo filmových kluboch. V roku 2009 udelia Cenu ASFK po prvý raz v kategóriách Najlepší filmový klub, Najlepší klubový film a Výročná cena ASFK.   Foto © archív

Súvisiace články