Posledný dom naľavo (Last House on the Left)

2.8.2009|Matej Fekiač|
Posledný dom naľavo (Last House on the Left)

Majster hororu Wes Craven sa vracia, tentokrát v polohe scenáristu a prináša remake svojho vlastného megaúspešného režíjného debutu spred tridsiatich siedmych rokov. Starostlivo vybraný režisér gréckeho pôvodu Dennis Iliadis sa svojej úlohy zhostil dobre a dokázal, že nie je tuctovým režisérom, čo nakoniec bolo jasné už z jeho predošlej snímky Hardcore, ktorá bola v roku 2005 zaradená časopisom Variety medzi najlepšie filmy mladých európskych režisérov.

Mari Collingwood (Sara Paxton) prichádza so svojimi rodičmi na odľahlú chatu pri jazere. Ešte v ten večer si berie auto aby sa stretla s kamarátkou Paige (Martha MacIsaac). Po zoznámení s mladým Justinom (Spencer Treat Clark) sa vyberú do jeho motelovej izby, kam sa však nečakane vracia jeho psychopatický otec Krug (Garret Dillahunt), väzeň na úteku, aj so svojím ešte psychopatickejším bratom Francisom (Aaron Paul) a priateľkou Sadie (Riki Lindhome). Mari sa po krvavej dráme podarí ujsť a hoci postrelená a znásilnéná, doplazí sa v tme a daždi späť do svojho domu. Medzitým však už jej rodičia, netušiac o koho ide, ubytovali známu štvorku v dome. Keď nájdu dcéru ležať na verande, dajú si všetko dohromady a svojim hosťom sa rozhodnú poďakovať nie práve tradičným spôsobom. Krug čoskoro zisťuje, že prenocovať v dome Collingwoodovcov bola najväčšia chyba jeho života...

Posledný dom naľavo (2009)

Najväčšou doménou filmu sú určite herci. Tak, ako Wes Craven starostlivo vyberal režiséra, tak potom režisér ešte dôkladnejšie selektoval herecké osobnosti, aby čo najvernejšie stvárnili výrazné charaktery. A že sa mu to podarilo na jednotku. Najvýraznejšia postava – Krug, je kategória sám o sebe. Psychopatický výraz, aký na jeho tvári vidieť celý film sa len tak nevidí a zaručene sa Vám vryje do pamäte. Herca, ktorý ho stvárnil (Garret Dillahunt) sme videli napr. v štvoroscarovom filme No Country for old men, no tam taký výrazný určite nemal. Na castingu do úlohy Kruga hrali všetci túto postavu ako klasického záporáka. Režisér Iliadis však potreboval niekoho, kto sa bude zároveň smiať a zároveň mu z očí pôjde hrôza. Toto spojenie našiel práve u Dillahunta, ktorý sa mu za svoje obsadenie odvďačil naozaj jedným za poslednú dobu najvýraznejším stvárnením zločinca. Krugov brat Francis sa rodinnému štýlu nijak nevymyká a to isté platí aj o Krugovej násilnej priateľke Sadie. Jej postava predstavuje chodiace klbko nervov, čakajúce na najmenšiu zámienku k ...hocičomu. Posledný člen vydarenej rodinky - zakríknutý Justin, v ktorom určite spoznáte malého Luciusa z Gladiátora, toho vo filme veľa nenahovorí. Od začiatku je ale jasné, že svojho otca nemá v láske a neskôr to aj primerane demonštruje.

Je zaujímavé sledovať prerod Collingwoodovcov z milých hostiteľov, ktorí v núdzi poskytnú prístrešok zmoknutým a zraneným spoluobčanom, na stroje, odhodlané vrátiť požičané aj so stopercentným úrokom. Pred rokom prišli o syna a tak teraz svoje už jediné dieťa uložia do bezpečia, nech sa krvavé besnenie môže začať. Keď Wes Craven v roku 1972 režíroval pôvodný Posledný dom naľavo, jeho rozpočet a vtedajšie možnosti špeciálnych efektov mu mnohé z jeho myšlienok jednoducho nedovolili realizovať. Tieto prekážky mu dnes už v ceste nestoja a tak si postupne prezeráme galériu detailných chirurgických zákrokov prostriedkami každodennej potreby ako kladivo, drvič odpadkov či mikrovlnná rúra.

Posledný dom naľavo (2009)

Málo vecí mi na filme vadilo. Páči sa mi, že aj keď ide len o remake, sám Craven pochopil, že kľúčom k úspechu bude spraviť film inak, spolu so zachovaním pôvodnej myšlienky a to môže dosiahnuť len dobrý režisér. Preto uprel zrak na Európu, čo sa mu aj vyplatilo. Aj keď nejde priamo o horor, napätie sa tvorcom podarilo udržať od začiatku do konca a nudiť sa rozhodne nebudete.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Bontonfilm

Odporúčané články