Vo štvrtok zomrel John Hughes

8.8.2009|Slavo Sochor|
Vo štvrtok zomrel John Hughes John Hughes v poslednom desaťročí minulého storočia vytvoril jedny z najúspešnejších komediálnych a rodinných filmov. Bol scenáristom, producentom, režisérom a občas si aj zahral. Budúci rok by sa dožil šesťdesiatich rokov.

Hughes vstúpil do filmového priemyslu napísaním scenáru ku piatim epizódam seriálu Delta Force, v hlavnej úlohe s Johnom Vernonom v roku 1979. V kolónke režiséra sa prvý krát objavil v roku 1985, keď do kín uviedol svoj film The Breakfest Club. O dva roky na to režíroval ďalší, tento krát oveľa známejší film Planes, Traines & Automobiles / Lietadlom, vlakom a autobusom, ktorý z poznajú aj slovenskí diváci z obrazoviek Televízie Markíza. V roku 1989 objavil detskú hereckú hviezdu deväťdesiatych rokov Macaulaya Culkina, ktorého v tom istom roku obsadil do rodinného filmu Uncle Buck / Strýko Buck s Johnom Candym v hlavnej úlohe. Jeho posledným a zároveň ôsmym filmom, ktorý režíroval bola v roku 1991 romantická komédia Curly Sue / Kučeravá Sue.

Home Alone / Sám doma (1990)

Macauley Culkin a Daniel Stern vo filme Sám doma (1990)


V roku 1990 do kín ako producent a scenárista uviedol jeden z najúspešnejších vianočných filmov Home Alone / Sám doma, z ktorého sa v priebehu dvanástich rokov vytvorila celá séria príbehov o „veľkých deťoch a malých zlodejoch“. Počas deväťdesiatych rokov natočil ešte niekoľko filmov. Napríklad sa podpísal pod menej úspešnú komédiu Dennis the Menace / Postrach Dennis, 101 Dalmatines / 101 Dalmatíncov, Flubber, sériu príbehov o psovi menom Beethoven. Jeho posledným filmom bol Drillbit Taylor / Tvrďák Taylor, ku ktorému napísal scenár.

Film Vacation / Prázdiny v Amerike, pre ktorý Hughes napísal scenár odvysiela slovenská Televízia Markíza v nedeľu 8.augusta 2009 o 12:25.

* 18.02.1950 – Lansing, Michigan, USA
† 06.08.2009 – Manhattan, New York, New York
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Disney Enterprises

Odporúčané články

Filmové novinky na november 2018

Filmové novinky na november 2018

Doslova míľovými krokmi sa približujeme ku koncu roku 2018. Pred sebou máme už len dva posledné mesiace a odpočítavanie zahájime...
Zomrel herec Igor Čillík

Zomrel herec Igor Čillík

Slovenský herecký svet dnes opustil dlhoročný člen divadla Nová scéna, herec, ktorý si zahral mnoho vedľajších úloh v českých ale i...