Ostrov (The Island)

14.1.2006|S. P. Porubsky|
Ostrov (The Island)

Ako by sa vám páčilo mať niekde v trezore odložené svoje náhradné telo? Nebolo by to praktické a najmä prospešné mať niečo také? Príbeh z polovice 21. storočia je o niečom takom. Genetické klonovanie je absolútne bezpečné, prirodzené a samozrejme drahé. Podľa oficiálnych informácií ide vlastne iba o organický útvar s urýchleným rastom, aby zodpovedal veku klienta. V zhode s právnymi predpismi z roku 2015 sa všetky klony udržujú vo vegetatívnej fáze, bez vedomia, myslenia a utrpenia. Necítia bolesť, lásku, šťastie - sú iba výrobkom. V žiadnom prípade však nie sú ľuďmi. Toľko hovorí propaganda...

Aká je však realita (film)? Celkom iná. Prekvapilo to niekoho? Myslím že nie. Na začiatku toho všetkého je Lincolnov sen.. Je na lodi s krásnou ženou. Vyzerá to na sľubný začiatok, až kým ho nestiahnu do vody neznámi ľudia. Snažia sa ho utopiť a po chvíli sa ocitá vo zvláštnom prostredí, kde mu niekto vnucuje, že je výnimočný, že bol vybraný, že ho ostrov očakáva... Na to sa prebudí a počítač mu oznámi, že sa má podrobiť lekárskej prehliadke, pretože má zvýšenú hladinu sodíka v moči.. Podobným spôsobom sú všetci obyvatelia komplexu pod stálym dozorom počítačov a jediná cesta z toho všetkého vedie na vysnívaný ostrov kdesi v oceáne. Všetci žijú v trochu utopickom podzemnom svete, kde je všetko čisté a až prehnane sterilné. Žijú si svojim každodenným životom a jediné čo ich zaujíma je, či dnes vyhrajú v lotérii o cestu na ostrov. Vráťme sa ale k príbehu, ktorý zďaleka nekončí len v krásnom prostredí podzemného sveta, kde je o všetkých výborne „postarané“. Hlavný hrdinovia celého príbehu sú Lincoln Six-Echo a Jordan Two-Delta. Kým všetci očakávajú, že vyhrajú v lotérii a pôjdu na ostrov, Lincoln má problémy s tým, že chce vedieť viac. Snaží sa dopátrať čo sa to okolo nich deje, čo sa stalo tam von, až kým v „strojovni“ neuvidí niečo neskutočné. Chrobáka. To ho privedie na myšlienku, že svet naokolo už nemôže byť taký kontaminovaný, keď chrobák žije.. Večer o tom povie aj Jordan, ktorá je z toho unesená a chce chrobáka vidieť. Na druhý deň vyhrá Jordan v lotérii cestu na ostrov, no Lincoln pátra ďalej. Chrobáka ide pustiť na to isté miesto, kde ho našiel a sleduje, kam pôjde. Dostáva sa do zdravotníckeho oddelenia, kde sa dejú veľmi zvláštne veci. Včerajšieho výhercu operujú. Nie je to však obyčajná operácia. Pri tejto je isté, že pacient neprežije - vyberajú mu pečeň. Zrazu sa prebudí z narkózy a behá po oddelení, až kým ho nechytia. Lincoln postupne prichádza na to, čo sa deje. Okamžite beží za Jordan, aby ju uchránil od tohto všetkého. Medzitým je už vyhlásený poplach a všetci ochrankári pátrajú po Jordan a Lincolnovi. Spolu sa dostávajú von z tohto čudného sveta a ocitajú sa kdesi v púšti a vôbec netušia čo ich čaká. Merrick - riaditeľ alebo „doktor“ tejto zvláštnej „firmy“ na ľudí - si na pomoc pri pátraní najíma obávaného agenta Laurenta, ktorý pre chytenie unikajúcich „klonov“ a udržanie tajomstva urobí čokoľvek. Až teraz sa začína skutočná akcia, v ktorej je Michael Bay ako doma.

Jordan a Lincoln utekajú cez púšť, až sa dostanú do baru kam chodí McCord – jediný normálny človek, s ktorým sa Lincoln zoznámil ešte v strojovni komplexu. Hneď ich odvezie domov, aby im vysvetlil o čo vlastne ide. Dozvedajú sa veci, ktorým sa dá len ťažko uveriť. Sú klony. Klony ľudí, ktorí si zaplatili, aby ich „vychovali“ a boli ich životnou poistkou. McCord chce, aby ušli čo najďalej ako môžu, ale oni sa rozhodnú, že tento podraz zverejnia. Na naliehanie im teda McCord pomôže. Odvezie ich na vlakovú stanicu, kde ale už čaká Laurentova jednotka - zabijú McCorda, no Lincolnovi a Jordan sa podarí ujsť a dostávajú sa do L.A.. Tu ich podľa kreditnej karty vypátra polícia, sú zatknutí, ale do policajného auta narazí auto jednotky. Lincoln a Jordan opäť utekajú. Dostanú sa na kamión a začína „poriadna“ akčná naháňačka, pri ktorej lietajú vlakové nápravy, autá a všetko je to sprevádzané samozrejme streľbou... Nakoniec sa im podarí „požičať si“ lietajúci skúter, ale s ním narazia do mrakodrapu, prejdú celým podlažím až vyletia opäť von. Spadnú najskôr na plošinu, potom na obrovské logo firmy, s ktorým dopadnú až do siete (ktorá tam zázrakom bola natiahnutá). Vyhľadajú Toma Lincolna, objednávateľa Lincolna Six-Echo. Ten okamžite volá do „firmy na klony“ že čo to má znamenať, že jeho životná poistka sedí na jeho gauči. Presvedčí Lincolna, že pôjdu za jeho priateľom, ktorý to všetko zverejní. Jordan so zvláštnou schopnosťou vidieť v očiach ľudí či hovoria pravdu, alebo nie, Lincolna upozorní na to, že Tom klame. Preto Jordan ostáva v dome Toma Lincolna, ako poistka. Tom v aute vytiahne na Lincolna zbraň a chce, aby išli do komplexu. Naháňačka pokračuje, keď Lincoln odmietne a prenasleduje ich elitná jednotka. Skončia v sklade, kde Laurent nevedomky zabije nepravého Lincolna, teda Toma. Lincoln sa vráti späť za Jordan. V komplexe „žrebujú“ ďalších výhercov na ostrov. No tento krát omnoho viac, pretože zistili, že klony začínajú byť múdrejšie. Lincolna pozvú do zariadenia, aby mu mohli spraviť ďalšiu kópiu. Jordan chytia, ide na operačný stôl, ale má zbraň. Ujde a spoločne s Lincolnom chcú všetkých zachrániť. No doktor zistí, že Laurent zabil nepravého. Lincoln chce vypnúť ovládanie, čo sa mu aj podarí, ale do ovládacej miestnosti príde Merrick. Chvíľu spolu bojujú, ale ako by to bolo v amerických filmoch, aby nevyhral ten „dobrý“. Nakoniec všetky klony vychádzajú von, Lincoln si nájde Jordan a spoločne odchádzajú. Posledný záber je na Lincolnovu loď, kde je spolu s Jordan presne ako v jeho sne...

Tento film je pokračovateľom Bayových snímok, ktoré sú na spôsob "Američania zachraňujú svet" alebo "jedinec zachraňuje svet a samozrejme neprehrá“. Má veľmi dobrú a na dnešné časy vynikajúco prispôsobenú tému, no scenár je dosť chabý a plný nelogickostí. Veď ako mohli hlavný hrdinovia prežiť pád zo 69. poschodia s obrovským logom, pod ktorým vybuchol vrtuľník? K tomu sa dej postupne začína veľmi predlžovať a zbytočne zapletať, keby bol skončil skôr mohlo to dopadnúť omnoho lepšie. Alebo prečo happy-end? Mohlo to skončiť napr. smrťou oboch, s tým že firma síce väznila ľudí (klony), ale spoločnosti to pomohlo k zničeniu zákerných smrteľných chorôb. Ako ku koncu filmu poznamenal Merrick, že o pár rokov sa budú môcť malé deti liečiť aj na leukémiu. Aj tak film nemal jednoznačne zápornú postavu. Lincoln a Jordan chceli zachrániť klony a Merrick zase ľudí. Jedine, že za to dostal obrovské peniaze. Jediným zaujímavým prvkom v scenári boli hlášky typu: „Neviem čo to bolo, ale chcem také...“ keď sa Jordan opýtala Lincolna keď okolo nich prefčala motorka.
Dej "Ostrova" sa odohráva v dvoch odlišných svetoch. Prvý je kontrolovaný, jednofarebný, premyslený svet ubytovacieho zariadenia inštitútu, a druhý, farebný, nepredvídateľný svet okolo. Podzemné prostredie je umelo nasvietené, aby bolo cítiť ako veľmi klinické s väčším množstvom bieleho svetla a s nedostatkom farieb. No vo vonkajšom svete je to farbami presýtené. To bol hlavný cieľ tvorcov, aby docielili kontrast týchto dvoch svetov, teda rôznorodosť prostredí. To je jedna z vecí, ktoré vo filme určite zaujmú. Na prvú polovicu filmu, ktorá sa odohráva kompletne v podzemnej základni bez jedinej akčnej scény sa pozeralo určite lepšie ako na druhú akčnú polovičku. Jedine veľmi zaujímavé a efektné boli naháňačky (takto autá lietali hádam len v Matrixe ). Asi najzaujímavejšia bola predstava sveta v polovici 21.storočia. Jednoduchosť nadovšetko. Či už v komplexe, alebo vo vonkajšom svete (Lincolnov byt by som raz chcel mať). Čudné však bolo, prečo autá jazdia na benzín či naftu. Všimnite si, že vlaky sú magnetické, ale autobus dymil ako pred polstoročím.
Nepáčila sa mi taktiež až príliš evidentná reklama. Reklama na minerálku, plavky, hodinky, autá ... sa podľa mňa do filmu nehodí. Ktovie koľko do 100 000 miliónového rozpočtu priniesla reklama.
Herecké obsadenie bolo na druhej strane na dobrej úrovni. Hereckým výkonom nemožno nič vyčítať. Evan McGregor a Scarlett Johansson sa k sebe presne hodili a Seanovi Beanovi rola egoistického a vypočítavého doktora sadla ako uliata.

Záver? Napriek tomu, že The Island má svoje slabé miesta, nemyslím sa, že pozrieť si ho, je mrhaním času. Je príjemný na pohľad, má v sebe určitú morálnu správu a nechýba tu akcia (aj keď niektoré scény sú prehnané, ale to by nebol Michael Bay).

Na záver som našiel niekoľko zaujímavých úryvkov z filmu (dúfam, že viete po anglicky :-) :

Merrick: What's troubling, you, Lincoln?
Lincoln Six-Echo: It - it's just... all right, Tuesday night is tofu night, and I'm asking myself "Who here decided that everyone likes tofu in the first place, and what is tofu anyway?" And why can't I have bacon? I line up every morning, and I'm not allowed any bacon for my breakfast. And - and tell me - let's talk about all the white. Why is everyone wearing white all the time? It's impossible to keep clean, I'm walking around, I get - I always get the gray stripe, I never get any color, and I hand it in to be cleaned, and - and someone cleans it and fold it neatly back in my drawer, but who? Who is that person? I don't know. I just - I wanna know answers and I - and I wish that there was more.
Merrick: More?
Lincoln Six-Echo: Yeah, more than just waiting to go to The Island.

Lincoln Six-Echo: People will do anything to survive. I wanna live and I don't care how.

McCord: I know you're new to this whole human thing, but... backpacks for boys, purses for girls. Ya understand?
Jordan Two-Delta: We're not idiots.
McCord: Well, excuse me, Miss "I'm-so-smart-I-can't-wait-to-go-to-the-Island!"

Lincoln Six-Echo: Who is "God"?
McCord: You know when you really want something, you close your eyes and wish for it really hard? God is the guy that ignores you.

Trucker: What's your number?
Jordan Two-Delta: Two-Delta.

Lincoln Six-Echo: [ako Tom Lincoln] Why is my insurance policy sitting in my fuckin' sofa?

Ostrov (The Island)
(USA, 2005, 127 min.)
Réžia: Michael Bay
Scenár: Caspian Tredwell-Owen, Alex Kurtzman
Kamera: Mauro Fiore
Hudba: Steve Jablonsky
Hrajú: Ewan McGregor (Lincoln Six Echo/Tom Lincoln), Scarlett Johansson (Jordan Two Delta/Sarah Jordan), Sean Bean (Merrick), Steve Buscemi (McCord), Djimon Hounsou (Albert Laurent)

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Dunkirk

Dunkirk

Christopher Nolan patrí medzi najväčšie režisérske hviezdy. Jeho filmy boli doposiaľ zárukou kvality, dobrej návštevnosti v kinách, a tak...