Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937)

22.5.2014|-jr-|
Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937)

V roku 1934 sa prvýkrát začal pripravovať na výrobu celovečerného filmu, ktorý rozpočet ukázal na 500 000 dolárov. Náklady sa však šplhali prudko hore, pretože Disney investoval do nového vybavenia a techník. Nakoniec sa poriadne zadlžil a jeho film v Hollywoode vzbudil pochybnosti. Waltov obchodný partner a brat Roy ho donútili, aby predviedol neúplný zostrih Josephovi Rosenbergovi, bankárovi, ktorý schvaľoval masívne finančné pôžičky. Walt mu ukázal niektoré hotové pasáže preklenuté kresbami tužkou. Keď Rosenberg odchádzal, komentoval: „Táto vec zarobí veľa peňazí“. Disney dostal pôžičku 1 500 000 dolárov. Úspech umožnil Disneymu splatiť všetky pôžičky do šiestich mesiacov. Na premiére v Los Angeles obecenstvo vstalo a nadšene aplaudovalo. Snehulienka zlomila doterajšie rekordy návštevnosti na celom svete. Stala sa najúspešnejším filmom všetkých dôb a prekonal ju až Juh proti Severu v roku 1939. Dve pesničky „Pochod trpaslíkov“ („Heigh Ho! It´s Off to Work We Go“) a „Pri práci si spievaj“ („Whistle While You Work“) sa stali svetovými hitmi. Snehulienka a sedem trpaslíkov urobila z Disneyho najväčšieho magnáta kreslených filmov. Naviac získal zvláštnu cenu akadémie jedného veľkého Oscara so siedmimi trpasličími Oscarmi.

Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937)

ZO ZÁKULISIA:

Walt Disney vždy veľmi dôsledne plánoval svoje filmy a sledoval ich výrobu. Snehulienka a sedem trpaslíkov sa skladá z 2 miliónov kresieb a každú postavu, pozadie a zvláštny efekt mal na starosti jeden konkrétny kresliar, takže všetky nitky sa potom stretli u Walta. Predviesť predstavy Walta Disneyho do filmu vyžadovalo mnoho náročnej organizačnej práce. Každý prvok mal vlastného animátora, takže jednotlivé scény sa podrobne rozpracovávali v tímoch zložených zo všetkých zúčastnených, každý pritom presne vedel koľko času má ten či onen pohyb a ako bude zapadať do celku. Film sa nakoniec z väčšej časti prispôsobil hudobnému rytmu. Prechod od osemminútových krátkych filmov k hodinovému filmu si vyžiadal nástup nových techník. Najvplyvnejšou novinkou bola multiplánová kamera. To mal na starosti Disneyho dlhoročný partner Ub Uwerks (niekedy sa tvrdilo, že je autorom myšiaka Mickeyho). Multiplánová kamera na vrchole stavby mohla zaostriť na jednotlivé vrstvy kreslenej krajiny, aby divákom spôsobila pocit skutočnosti a hĺbky. Vychádzala z techniky, ktorú predtým filmári využili s dobrým výsledkom v King Kongovi (1933) a v Snehulienke a sedem trpaslíkov sa dokonalá technika ešte iba rozbiehala, ale niektoré scény boli pôsobivé, napríklad keď hrdinka blúdila lesom... Disney filmoval skutočných ľudí a nechal sa inšpirovať ich pohybom. Vzorom pre Snehulienku bola manželka jedného kresliara, Marjorie Championová, ktorá sa tiež stala predlohou pre postavy vo filmoch Pinocchio (1939) a Fantázia (1940). Dokonca sa presadila ako tanečnica. Disney tiež kládol dôraz na povahu postáv. Snehulienka mala byť ako štrnásťročná Janet Gaynorová a princ osemnásťročný Douglas Fairbanks jr. trpaslíci prešli zložitým vývojom, kým dospeli k svojej záverečnej podobe. Môžeme byť radi, že oproti stovkám návrhov mien zostali dobrí známi Hapčí, Spachtoš, Dudroš, Kýblik, Vedko, Plaško, Šťastko. Z týchto finalistov si najviac pozornosti vyslúžil Vedko (Šmudla). Vznikol ako ctižiadostivá kombinácia Harryho Langdona, Stana Laurela, Bustera Keatona a Harpo Marxa. Originálne meno vyvolalo rozpaky, slovo Dopey (Vedko/Šmudla) v angličtine znamená nadrogovaný a znie to príliš moderne. Walt Disney to meno vystopoval u Shakespeara a bolo to! V štúdiu panovala vzrušujúca atmosféra. Všetci postavili na novú pôdu a veľmi sa snažili, aby film prerazil. Disney sám sa bohužiaľ netešil najlepšiemu zdraviu. Pred niekoľkými rokmi ho postihlo nervové zrútenie a počas nakrúcania Snehulienky a siedmich trpaslíkov ho liečili zo štítnej žľazy. Pokiaľ máte pocit, že koniec zlej kráľovnej pádom zo svahu je vo filme príliš hrozný, tak sa pozrite do originálu rozprávky bratov Grimmovcov. Snehulienka totiž odsúdila kráľovnú k tomu, aby tancovala do červena rozpálených topánkach, pokiaľ nespadne  mŕtva k zemi.

Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937)

VŠIMNITE SI:

  • Chybu, ktorú si nemohli dovoliť napraviť. Keď bratia Disneyovci sledovali hotovú verziu Snehulienky a siedmich trpaslíkov, všimli si chybného princovho pohybu, keď pobozká Snehulienku ležiacu v sklenenej rakve. Jeden z bratov ho presvedčil, že už nemajú kde požičať peniaze a ďalšie náklady by zmaril film do konca. Naliehal , aby na to zabudol a povedal, že nech sa princ trochu trasie. A nechali ho tak.

TVORCOVIA:

  • Walt Disney (35) a jeho 750 spolupracovníkov.
  • David Hand (38) umelecký režisér; pracoval tiež na filme Bambi (1942).
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Walt Disney

Súvisiace články

Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...