Rafťáci (Rafťáci)

22.3.2006|Radovan Torda|
Rafťáci (Rafťáci)

A je to tu. Po lavíne tínedžerských komédii ako Panic je na nic a Expertoch, v ktorých sa neskúsení adolescenti snažia prísť o to, čo delí chlapca od muža tými najnepochopiteľnejšími spôsobmi, prichádza voľné pokračovanie filmu, ktorý túto lavínu spustil.

Snowboarďáci nás takmer pred dvoma rokmi prekvapili a pobavili, aj keď trochu prvoplánovým, ale aj napriek tomu sviežim spôsobom. Režisér a scénarista Karel Janák vsadil na osvedčenú tému a dnes už notoricky známu dvojicu Jiří Mádl a Vojta Kotek. Film nesklamal a nesie so sebou humor, odvážnost a jednoduchosť jednotky. Janák po nezhodách s producentmi stratil autorské práva na film a tým i jeho postavy. To mu však vôbec nezabránilo (a možno trochu aj pomohlo) vytvoriť pre ustrednú dvojku nové charaktery, ktoré sa od pôvodných lýšia nielen menami.

Dany (Kotek) ako skúsenejší, pomáha svojmu zatiaľ „nepoškvrnenému“ kamošovi Filipovi (Mádl), nájsť tú pravú „samicu na pokusy“. Filip však nepatrí práve k šikovným milovníkom-začiatočníkom a zdá sa, že každý jeho pokus o zblíženie sa s nežným pohlavím končí požiarom alebo úrazom. Chalani sa rozhodnú, že Filipove nešťastie sa musí prelomiť na splavovaní rieky, kam ich majú sprevádzať dve sexuchtivé „buchty“.
Ich rodičia však majú s nimi iné plány. Filipova mama (Pavla Tomicová, ktorú si určite pamätáte zo Snowboarďákov, ako vždy pripravenú nymfomanku) ho pošle na brigádu ku strýkovi na Moravu. No a Danymu prischne hyperaktívny mladší brat, pretože rodičia sa snažia zachrániť svoje nudou nahlodané manželstvo výletom na miesta, kde sa poznali.
Áno, tušíte správne. Tie miesta ležia pozdĺž rieky, ktorú si vyberú Filip a Dany pre svoje letné dobrodružstvá. To predstavuje živnú pôdu pre množstvo vtipných trapasov, ako napríklad, keď matka vidí svojho dospievajúceho syna zablokovaného v okne dámskych spŕch.

O podobné situácie tu určite nie je núdza. Problém je že opakovaný vtip ..., a to platí aj u Rafťákov. A to špeciálne u „dospeláckej“ časti osadenstva, ktorá určite chybou scenáristu (režiséra) namiesto autoritatívne , udávajúc smer a hodnoty pôsobí skôr pateticky a nerozhodne. Veľmi rušivo (a vzhľadom na producentské možnosti, po úspechu jednotky- smutne) kričia „skryté“ reklamy na nemenované čokoládové tyčinky, nápoje, bicykle atď.

Tu ale kritika nie je namieste, pretože Rafťáci sú presne tým, čím majú byť. Komédiou o mladých pre mladých plnou originálnych gagov a nahých tiel. A tých je tu naozaj dosť v podobe raftingového dievčenského tímu plnom krásnyh rozhorúčených a sporo odetých dievčat. Tu mi nedá nespomenúť vizuálne vydarené zábery sústredené na vo vode šantiace dievčatá a samozrejme i okolitú prírodu, ktoré sú pracou kameramana Martina Šáchu (Sametoví vrazy). Hudba je vybraná presne na mieru. Pohodová a chytľavá. O hereckých výkonoch je asi zbytočne vôbec začínať, ale predsa len musím povedať ,že vystrašený, nesmelý a tak nejak neprítomný výraz „panica“ Jiřího Mádla bude pre mňa už asi vždy metaforou sympatickej nevinnosti. Či o ňu nakoniec príde a s ktorou môžete trikrát hádať...

Jar a leto sa blížia a Rafťáci sú určite príjemným a hlavne pozitívnym naštartovaním sa po dlhej a smutnej zime. A určite aj jej dĺžka im pridala jednu hviezdičku a tak dávam tri (čo rozhodne nemá byť predzvesťou tretieho pokračovania...)

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články