Statočný herec Horst Buchholz

26.6.2006|Jozef Rigo|
Statočný herec Horst Buchholz

(4.12.1933 - 3.3.2003, Berlín, Nemecko)

Pochádza z rodiny obuvníka. Navštevoval všeobecno vzdelávaciu školu a potom chcel študovať medicínu. Avšak tejto túžby sa musel vzdať a začať pre rodinu zarábať peniaze, pretože otec bol vo vojnovom zajatí.
V roku 1947 stál poprvýkrát na javisku ako operetný štatista v berlínskom divadle Metropoltheater a o rok neskôr hral už v inscenácii podľa populárneho detského príbehu Ericha Kästnera Emil a detektívi. Súčasne daboval americké filmy a pracoval v rozhlasovom vysielaní pre školy.
Roku 1950 opustil školu a dva roky si platil herecké kurzy u Marliesy Ludwigovej zo zárobkov za malé role a dablérsku činnosť. V rokoch 1950-55 vystriedal niekoľko berlínskych scén, napr. Schlossparktheatre a Schillertheatre.
Po krátkom filme Prečo? /Warum?, 1951/ režiséra F.Rovella začal svoju filmovú kariéru úlohou poetického a šľachetného rojka a o jeho prvom citovom vzplanutí rozpráva lyrický film význačného francúzskeho režiséra J.Duviviera Marianna mojej mladosti /Meine Jugenliebe Marianne, 1955/.


Statočný herec Horst Buchholz

Ďaľšiu významnejšiu rolu, ktorá mu vyniesla Nemeckú filmovú cenu roku 1956 ako herecká nádej, bola ústredná postava sovietského vojaka Míša v milostnej tragédii z rozdeleného Nemecka Nebo bez hviezd /Himmel ohne Sterne, 1955/ režiséra H. Käutnera, za výkon v ktorom ho ocenili na MFF v Cannes.
Presadil sa však ešte filmom o stratenej povojnovej generácii Chuligáni /Die Halbstarken, 1956/, kde stelesnil vodcu party vojnou vykoľajených dospievajúcich chlapcov.

V tomto čase ho nominovali na Jamesa Deana v nemeckých filmoch, jeho postavy sa zhodovali s rebelantskou mládežou rokov 50-tych.
Dlhé roky potom vytváral v nemeckých, ale postupne stále častejšie tiež v zahraničných filmoch obdobné typy postáv - romanticky nespútaných, umienených a impulzívnych mladíkov, v ktorých  pohľade sa zračila odvaha, cit i plachosť. S vlastným šialenstvom zápasiaci dánsky kráľ Kristián VII. v snímke režiséra H.Brauna Vladár bez koruny /Herrscher ohne Krone, 1957/; frajerský pištolník Chico, najmladší zo siedmich nájomných obrancov mexickej dediny v legendárnom westerne režiséra J.Sturgesa Sedem statočných /The magnificent Seven, 1960/; tvrdohlavý komunistický aktivista Otto Ludwig Piffl v politickej satire amerického režiséra B.Wildera Raz, dva, tri /One, two, three, 1961/. Film Monpti /1957/, v ktorom si zahral po boku mladej Romy Schneiderovej a Loď mŕtvych /Das Totneschif, 1959/podľa románu B.Travena.

O kultovom filme Sedem statočných hovoril Horst Buchholz pred novinármi, že ten film je dnes klasika a myslím, že nie je deň, aby sa niekde na svete nehral. Predsa ho nepovažujem za svoj film číslo jedna.
Mezinárodné uznanie mu priniesla titulná úloha ľahkomyseľného, cynického mladíka, ktorý získava majetok a postavenie cez priazeň záletných paničiek, v adaptácii satirického románu Thomasa Manna Priznanie hochštaplera Félixa Krulla /Confessions of Felix Krull, 1957/ režiséra K. Hoffmanna.
V roku 1959 vytvoril na Broadwayi titulnú rolu v hre Colette Chéri. Horsta Buchholza vyniesol do podvedomia širokej verejnosti film Korunný svedok /Tiger Bay, 1959/, ktorý sa stal veľkým trhákom. Z romantických hrdinov prešiel v 60.rokoch na postavy bonvivánov a dobrodruhov, ktoré stvárňoval striedavo v európskych a hollywoodskych filmoch rôznych úrovní.


Horst Buchholz s Karin Ball vo filme Chuligáni (Die Halbstarken, 1956)

Začiatkom 70.rokov sa vrátil do nemeckej kinematografie a začal účinkovať tiež v televízii, v roku 1980 sa ujal načas moderovania televízneho programu Astro-Show.
V posledných rokoch načrtáva na plátne portréty serióznych mužov, ktorí sú náhodou alebo osudovo konfrontovaní so zabudnutými spomienkami a skrývanými obcesiami: televízny režisér Robert Feldmann, riešiaci krízu stredného veku v psychologickej dráme Keď sa bojím /Wenn ich mich fürchte, 1984/ režiséra Ch. Rischerta; Američan nemeckého pôvodu Tony Baker, syn nacistického pohlavára a obchodník so zbraňami a videokazetami v symbolickej snímke kontroverzného režiséra W.Wendersa Tak ďaleko, tak blízko /In weiter Ferne, so nah!, 1993/; doktor Lessing, náruživý lúštiteľ hádaniek a nacistický lekár v koncentračnom tábore vo vojnovej tragikomédii Život je krásny /La vita é bella, 1997/ r. R. Benigniho.

Bol oficiálnym hosťom MFF v Karlových Varoch v roku 1957, kde získal Čestné uznanie za výkon vo filme Priznanie hochštaplera Félixa Krulla.
Na konci februára roku 1997 sa zúčastnil v Prahe slávnostnej premiéry česko-slovensko-nemeckej filmovej rozprávky Vták Ohnivák /Pták Ohnivák, 2000/ legendárneho českého režiséra crazy komédii V.Vorlíčka, v ktorom stelesnil dobráckeho kráľa Jorgena.

"Milujem rozprávky a vždy verím v dobro," hovoril v roku 1997 pred premiérou Horst Buchholz. "Aj keď som pred tromi rokmi hral v inej rozprávke Satana, stále verím na princezné, princov a dobrého kráľa," dodal vtedy herec.


Horst Buchholz so svojou manželkou Myriam Bru, ktorá sa tiež venuje herectvu (Foto: www.filmportal.de)

Buchholzov charakteristický hlas a herecký kumšt využil vo viac ako tisícke filmov aj nemecký dabing. Herec sa pravidelne vracal do vlasti a k divadlu, ktoré hralo v jeho živote podstatnú úlohu. Jeho pamätné kreácie z divadelnej scény sa spájajú s inscenáciami muzikálu Kabaret a drámy Dvanásť rozhnevaných mužov. V posledných rokoch života navštevoval divadelné predstavenia aj ako obyčajný divák. Zaujímavosťou je, že Horst Buchholz ovládal 5 cudzích jazykov a podieľal sa na početných zahraničných filmových produkciach. Nakrútil filmy nielen v Hollywoode, ale aj vo Veľkej Británii, Španielsku, Taliansku a Francúzsku.

Jeho ďalšie známe filmy: Nuda /La Noia, 1963/, Podivuhodné dobrodružstvá Marca Pola /La Fabuleuse aventure de Marco Polo, 1965/, Johny Banco /1967/, Cervantes /1967/, Záchranca /Le Sauveur, 1971/, Veľký vaľčík /The Great Waltz, 1972/, v 80. rokoch hrával v epizódnych úlohách v kriminálnom seriáli Derrick, Sahara /1983/, Nepriateľ /The Enemy, 2001/ a ďalšie.

Od roku 1958 je jeho manželkou francúzska herečka Myriam Bru, s ktorou má dve deti, syna Christophera a dcéru Béatrice. Christpoher Buchholz pokračuje v otcových šľapajach ako úspešný, nádejný herec v nemecky hovoriacich filmoch.

Umelec zomrel v pondelok 3.marca 2003 popoludní po ťažkej chorobe v berlínskej nemocnici Charité vo veku 69 rokov.

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Vtedy na Západe (1968)

Vtedy na Západe (1968)

Jill McBain (Claudia Cardinale) je bývalá prostitútka, ktorá chce začať nový život s ovdoveným farmárom. Keď príde na farmu  uvidí len...
Vo štvorici po opici (The Hangover)

Vo štvorici po opici (The Hangover)

Doug (Justin Bartha) sa čoskoro bude ženiť. Preto mu jeho priatelia – zubár Stu (Ed Helms), učiteľ Phil (Bradley Cooper) a Dougov budúci...