Statočný herec Horst Buchholz

26.6.2006|Jozef Rigo|
Statočný herec Horst Buchholz

(4.12.1933 - 3.3.2003, Berlín, Nemecko)

Pochádza z rodiny obuvníka. Navštevoval všeobecno vzdelávaciu školu a potom chcel študovať medicínu. Avšak tejto túžby sa musel vzdať a začať pre rodinu zarábať peniaze, pretože otec bol vo vojnovom zajatí.
V roku 1947 stál poprvýkrát na javisku ako operetný štatista v berlínskom divadle Metropoltheater a o rok neskôr hral už v inscenácii podľa populárneho detského príbehu Ericha Kästnera Emil a detektívi. Súčasne daboval americké filmy a pracoval v rozhlasovom vysielaní pre školy.
Roku 1950 opustil školu a dva roky si platil herecké kurzy u Marliesy Ludwigovej zo zárobkov za malé role a dablérsku činnosť. V rokoch 1950-55 vystriedal niekoľko berlínskych scén, napr. Schlossparktheatre a Schillertheatre.
Po krátkom filme Prečo? /Warum?, 1951/ režiséra F.Rovella začal svoju filmovú kariéru úlohou poetického a šľachetného rojka a o jeho prvom citovom vzplanutí rozpráva lyrický film význačného francúzskeho režiséra J.Duviviera Marianna mojej mladosti /Meine Jugenliebe Marianne, 1955/.


Statočný herec Horst Buchholz

Ďaľšiu významnejšiu rolu, ktorá mu vyniesla Nemeckú filmovú cenu roku 1956 ako herecká nádej, bola ústredná postava sovietského vojaka Míša v milostnej tragédii z rozdeleného Nemecka Nebo bez hviezd /Himmel ohne Sterne, 1955/ režiséra H. Käutnera, za výkon v ktorom ho ocenili na MFF v Cannes.
Presadil sa však ešte filmom o stratenej povojnovej generácii Chuligáni /Die Halbstarken, 1956/, kde stelesnil vodcu party vojnou vykoľajených dospievajúcich chlapcov.

V tomto čase ho nominovali na Jamesa Deana v nemeckých filmoch, jeho postavy sa zhodovali s rebelantskou mládežou rokov 50-tych.
Dlhé roky potom vytváral v nemeckých, ale postupne stále častejšie tiež v zahraničných filmoch obdobné typy postáv - romanticky nespútaných, umienených a impulzívnych mladíkov, v ktorých  pohľade sa zračila odvaha, cit i plachosť. S vlastným šialenstvom zápasiaci dánsky kráľ Kristián VII. v snímke režiséra H.Brauna Vladár bez koruny /Herrscher ohne Krone, 1957/; frajerský pištolník Chico, najmladší zo siedmich nájomných obrancov mexickej dediny v legendárnom westerne režiséra J.Sturgesa Sedem statočných /The magnificent Seven, 1960/; tvrdohlavý komunistický aktivista Otto Ludwig Piffl v politickej satire amerického režiséra B.Wildera Raz, dva, tri /One, two, three, 1961/. Film Monpti /1957/, v ktorom si zahral po boku mladej Romy Schneiderovej a Loď mŕtvych /Das Totneschif, 1959/podľa románu B.Travena.

O kultovom filme Sedem statočných hovoril Horst Buchholz pred novinármi, že ten film je dnes klasika a myslím, že nie je deň, aby sa niekde na svete nehral. Predsa ho nepovažujem za svoj film číslo jedna.
Mezinárodné uznanie mu priniesla titulná úloha ľahkomyseľného, cynického mladíka, ktorý získava majetok a postavenie cez priazeň záletných paničiek, v adaptácii satirického románu Thomasa Manna Priznanie hochštaplera Félixa Krulla /Confessions of Felix Krull, 1957/ režiséra K. Hoffmanna.
V roku 1959 vytvoril na Broadwayi titulnú rolu v hre Colette Chéri. Horsta Buchholza vyniesol do podvedomia širokej verejnosti film Korunný svedok /Tiger Bay, 1959/, ktorý sa stal veľkým trhákom. Z romantických hrdinov prešiel v 60.rokoch na postavy bonvivánov a dobrodruhov, ktoré stvárňoval striedavo v európskych a hollywoodskych filmoch rôznych úrovní.


Horst Buchholz s Karin Ball vo filme Chuligáni (Die Halbstarken, 1956)

Začiatkom 70.rokov sa vrátil do nemeckej kinematografie a začal účinkovať tiež v televízii, v roku 1980 sa ujal načas moderovania televízneho programu Astro-Show.
V posledných rokoch načrtáva na plátne portréty serióznych mužov, ktorí sú náhodou alebo osudovo konfrontovaní so zabudnutými spomienkami a skrývanými obcesiami: televízny režisér Robert Feldmann, riešiaci krízu stredného veku v psychologickej dráme Keď sa bojím /Wenn ich mich fürchte, 1984/ režiséra Ch. Rischerta; Američan nemeckého pôvodu Tony Baker, syn nacistického pohlavára a obchodník so zbraňami a videokazetami v symbolickej snímke kontroverzného režiséra W.Wendersa Tak ďaleko, tak blízko /In weiter Ferne, so nah!, 1993/; doktor Lessing, náruživý lúštiteľ hádaniek a nacistický lekár v koncentračnom tábore vo vojnovej tragikomédii Život je krásny /La vita é bella, 1997/ r. R. Benigniho.

Bol oficiálnym hosťom MFF v Karlových Varoch v roku 1957, kde získal Čestné uznanie za výkon vo filme Priznanie hochštaplera Félixa Krulla.
Na konci februára roku 1997 sa zúčastnil v Prahe slávnostnej premiéry česko-slovensko-nemeckej filmovej rozprávky Vták Ohnivák /Pták Ohnivák, 2000/ legendárneho českého režiséra crazy komédii V.Vorlíčka, v ktorom stelesnil dobráckeho kráľa Jorgena.

"Milujem rozprávky a vždy verím v dobro," hovoril v roku 1997 pred premiérou Horst Buchholz. "Aj keď som pred tromi rokmi hral v inej rozprávke Satana, stále verím na princezné, princov a dobrého kráľa," dodal vtedy herec.


Horst Buchholz so svojou manželkou Myriam Bru, ktorá sa tiež venuje herectvu (Foto: www.filmportal.de)

Buchholzov charakteristický hlas a herecký kumšt využil vo viac ako tisícke filmov aj nemecký dabing. Herec sa pravidelne vracal do vlasti a k divadlu, ktoré hralo v jeho živote podstatnú úlohu. Jeho pamätné kreácie z divadelnej scény sa spájajú s inscenáciami muzikálu Kabaret a drámy Dvanásť rozhnevaných mužov. V posledných rokoch života navštevoval divadelné predstavenia aj ako obyčajný divák. Zaujímavosťou je, že Horst Buchholz ovládal 5 cudzích jazykov a podieľal sa na početných zahraničných filmových produkciach. Nakrútil filmy nielen v Hollywoode, ale aj vo Veľkej Británii, Španielsku, Taliansku a Francúzsku.

Jeho ďalšie známe filmy: Nuda /La Noia, 1963/, Podivuhodné dobrodružstvá Marca Pola /La Fabuleuse aventure de Marco Polo, 1965/, Johny Banco /1967/, Cervantes /1967/, Záchranca /Le Sauveur, 1971/, Veľký vaľčík /The Great Waltz, 1972/, v 80. rokoch hrával v epizódnych úlohách v kriminálnom seriáli Derrick, Sahara /1983/, Nepriateľ /The Enemy, 2001/ a ďalšie.

Od roku 1958 je jeho manželkou francúzska herečka Myriam Bru, s ktorou má dve deti, syna Christophera a dcéru Béatrice. Christpoher Buchholz pokračuje v otcových šľapajach ako úspešný, nádejný herec v nemecky hovoriacich filmoch.

Umelec zomrel v pondelok 3.marca 2003 popoludní po ťažkej chorobe v berlínskej nemocnici Charité vo veku 69 rokov.

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Som legenda (I am Legend)

Som legenda (I am Legend)

Predstavte si, že na celom svete zúri vírus a vy ste imúnny. Beháte si po Manhattane ako na nejakej lúčke a okolo vás sa mení celá...