Cieľavedomá hviezdička Scarlett Johansson

31.1.2007|Stano Hudák|
Cieľavedomá hviezdička Scarlett Johansson

22.11.1984 ( New York, USA )

Americká herečka Scarlett Johansson, v súčasnosti jedna najmladších z najznámejších celebrít, je divákom známa len celkom nedávno. Prvýkrát výraznejšie na seba upozornila po boku Roberta Redforda v úlohe dievčaťa, ktoré sa spolu so svojim obľúbeným koňom zotavuje po traumatickej dopravnej nehode, pri ktorej príde o nohu a jej kôň o rozum v rodinnej dráme Zaklínač koní ( The Horse Whisperer, 1998 ). Onedlho sa stala miláčikom kritiky za svoju rolu vo filme Svet prízrakov ( Ghost World, 2000 ) a o tri roky neskôr ju mnohými kritikmi aj divákmi vysoko cenená mysteriózna dráma Stratené v preklade ( Lost in Translation, 2003 ) už vyniesla medzi najznámejšie filmové hviezdy vrátane nominácie na Zlatý glóbus 2003.

Pochádza z intelektuálne založenej rodiny. Jej starí rodičia sú potomkovia dánskych prisťahovalcov. Starý otec z matkinej strany bol účtovník a jeho žena bola učiteľka. Jej starý otec z otcovej strany Karsten Johansson bol scenárista a režisér. Jej otec tiež Karsten Johansson je dánsky architekt a matka Melanie Sloan pochádza zo židovskej rodiny z newyorského Bronxu.

Rodená Newyorčanka Scarlett Johansson, táto svetlovláska so špúliacimi „jahodovými“ ústami a so svojimi inštinktmi, schopnosťami a zrelým pôvabom ďaleko presahujúcim jej vek začala svoju profesionálnu hereckú dráhu divadelným debutom ešte ako detská herečka vo veku 8 rokov v Broadwayskom divadelnom predstavení Mudrlanstvo ( Sophrist, 1993 ) spoločnosti New York Playwright Horizons. Zahrala si tu po boku Ethana Hawka.
V celovečernom filme debutovala malou úlohou dievčaťa o rok neskôr vo filme Sever ( North, 1994 ).

Každý musí nejako začať a mladučká a krehká Scarlett Johanssonová tak spravila v malých úlohách dievčat prostredníctvom prepadákov Brucea Willisa v komédii Všade dobre, doma najlepšie ( North, 1994 ) a Seana Conneryho - ako jeho dcéra v komplikovanom thrilleri Vražedné alibi ( Just Cause, 1995 ). Dvakrát spolupracovala s Ericom Schaeferom vo filmoch Stratení na Manhattane ( If Lucy Fell, 1996 ) a Fall ( 1997 ). Rok 1997 sa niesol v duchu malej úlohy otravnej sestry hlavného detského hrdinu v komédii Sám doma 3 ( Home Alone 3, 1997 ), čo si nevyžaduje komentár.

Prvý náznak budúcej zmeny prišiel už v roku 1996. Za rolu v menej známom filme Manny & Lo ( 1996 ) nezávislej režisérky Lisy Krieger, ktorý mal veľký úspech u kritiky bola nominovaná na cenu Independent Spirit Award za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Stvárnila tu krehkú 11- ročnú sirotu Amandu ( Manny ), ktorá spolu so svojim starším 16- ročným kamarátom Lo uteká z detského domova. To už ale za sebou dávno mala skúsenosti s divadlom ( keď stála na jeho doskách, nemala ešte ani desať rokov a hrala tam po boku Ethana Hawkea ) a štúdium Divadelného inštitútu Lee Strasberga.

Rok 1998 bol rokom, kedy začala žiariť malá hviezdička a tá je dnes už veľkou hviezdou, o ktorú sa netreba báť. V tomto roku prišiel pre jej kariéru významný ( aj keď je pravdepodobné, že by zaujala v hocijakom inom filme ) zlom. Bola ním dráma podľa románu Nicholasa Evansa Zaklínač koní ( The Horse Whisperer, 1998 ), odohrávajúca sa vo fascinujúcich exteriéroch Montany, pod režijnou taktovkou herca Roberta Redforda. Stelesnila tu Grace MacLeanovú, dcéru Kristin Scott Thomasovej a Sama Neilla. Pri zasneženej rannej vychádzke na koňoch ju zrážka s kamiónom pripraví nielen o kamarátku, ale aj o nohu a jej koňa o zdravý rozum...

Cieľavedomá hviezdička Scarlett Johansson
Cieľavedomá hviezdička Scarlett Johansson

Rok 2001 sa niesol v duchu spolupráce s bratmi Coenovcami a Billy Bob Thorntonom na filme noir Muž, ktorý nebol ( The Man Who Wasn´t There, 2001 ). Stvárnila tu nadanú dcéru rodinného priateľa, ktorá svojou hrou na piano upúta pozornosť prešibaného holiča ( Billy Bob Thorton ). Nasledoval film Svet prízrakov ( Ghost World, 2001 ) nezávislého režiséra Terryho Zwigofa, ktorý síce nemal veľkú tržbu, kritika si ho ale zamilovala. Hrala tu v úlohe teenagerky Rebeccy po boku podobne talentovanej Thory Birchovej ( v úlohe jej kamarátky Enid ) v príbehu dvoch teenageriek, ktoré práve absolvovali strednú školu a ich predstavy o živote, túžby a sny prudko kontrastujú s drsnou realitou. Kým Rebecca ( Scarlett Johansson ) dáva prednosť prispôsobivosti, jej kamarátka Enid ( Thora Birch ) sa búri proti vžitým konvenciám a zamiluje sa do vekovo staršieho outsidera ( Steve Buscemi ). Rolou v tomto filme Scarlett Johansson získala cenu Toronto Film Critics Asociation Awards za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe. Vďaka tomuto filmu ju naši diváci v roku 2001 mohli vidieť aj na MFF Karlove Vary, kam ho prišla propagovať.

Dnes je z nej už seriózna herečka. Možno až príliš rozumná na svoj vek. To však vysvetľuje tým, že skrátka len robí to, čo miluje – hrá. Okrem toho by si niekedy rada vyskúšala svoju prvú réžiu. S Billom Murrayom ( za rolu unaveného amerického herca Boba Harrisa nominovaným na Oscara ) a Giovannim Ribisim hrala v mysterióznej nočnej tokijskej romanci Stratené v preklade ( Lost in Translation, 2003 ) v réžii talentovanej Sofie Coppola ( dcéry slávneho Francisa Forda Coppolu ) ktorá z nej urobila skutočnú hviezdu. Scarlett si tu zahrala 20- ročnú emocionálnou krízou zmietanú americkú turistku Charlotte, ktorá prichádza do Tokia len na skok ako sprievod svojho večne zaneprázdneného manžela – módneho fotografa ( Giovanni Ribisi ).V neznámom prostredí plnom kultúrnej, ale aj komunikačnej a emocionálnej bariéry sa zoznamuje s päťdesiatnikom – hollywoodskym hercom Robertom Harrisom ( Bill Murray ), ktorý nielenže pociťuje to isté, ale je navyše zmietaný krízou stredného veku. Ich vzťah sa odohráva od prvých nesmelých pokusov, cez fázu spoznávania súkromia toho druhého, až po zbližovanie sa s nemotorným erotickým nádychom. Mnohé scény v tomto filme sa úplne zaobídu bez slov. Za rolu Američanky Charlotty získala Scarlett Johansson cenu BAFTA.

Scarlett Johansson (na obr. s Billom Murray) sa preslávila v mysterióznej romanci Stratené v preklade (Lost in Translation, 2003)
Scarlett Johansson (na obr. s Billom Murray) sa preslávila v mysterióznej romanci Stratené v preklade (Lost in Translation, 2003)

Scarlettinou ďalšou vďačnou rolou sa stala tichá slúžka Griet (Johanssonovej postavy viac-menej nikdy veľmi nerozprávajú, všimnite si toho). Jej disciplinovaný herecký výkon vniesol život do farebne chladného filmu Dievča s perlou ( Girl with a Pearl Earring, 2004 ) režijne debutujúceho Petra Webbera, na motívy rovnomenného románu Tracy Chevalierovej. Je to príbeh na motív skutočnej udalosti o živote 16- ročného dievčaťa Griet ( Scarlett Johansson ), ktoré sa v roku 1665 stalo modelom pre najslávnejší obraz holandského maliara Johanessa Vermeera ( Colin Firth ). Táto rola jej vyniesla nomináciu na Zlatý Glóbus. Z poslednej doby spomeňme jej hereckú účasť na ďalšom vydarenom projekte niekdajšieho „prcinátora“ Paula Weitza (Ako na vec) V Dobrej spoločnosti ( In Good Company, 2004 ), po boku Dennisa Quaida – ako jeho dcéra, ktorá sa zapletie s otcovým mladým šéfom ( Topher Grace ), ako aj nenápadný film po boku odfarbeného Johna Travoltu Ľúbostná pieseň pre Bobbyho Longa ( A Love Song for Bobby Long, 2004 ).

Scarlett Johanssonová sa odrazu objavila, zažiarila – a nevyhasla. Svoje budúce projekty si vyberá pokojne, rozvážne, pomaly. Nerada na seba stoj čo stoj strháva pozornosť. Vie, čo od filmu chce. A film v nej našiel nemalý dar. Dodajme, že Scarlett napokon predsa len prejavila aj trocha tej detinskej hravosti. Má totiž za sebou už nenáročnú trikovú hororovú komédiu Ellorya Elkayema Útok pavúkov ( Eight Legged Freaks, 2002 ).

Roku 2005 sa ďalej objavila ako Jordan Two-Delta v sci-fi thrilleri režiséra Michaela Baya, Ostrov ( The Island, 2005 ). Príbeh sa odohráva v 21. storočí v stráženom obytnom komplexe. Raz za čas prebieha lotéria, ktorej víťaz dostane možnosť ísť na „Ostrov“ , miesto o ktorom sa tvrdí, že je to posledné neznečistené prostredie na celej Zemi. O ceste na „Ostrov“ snívajú tiež Lincoln Six-Echo ( Evan Mc Gregor ) spolu so svojou známou Jordan Two-Delta ( Scarlett Johansson ). Lenže než sa Lincoln na toto blažené miesto dostane, zistí skutočnosti, ktoré celú jeho doterajšiu existenciu obrátia hore nohami: má totiž väčšiu cenu mŕtvy než živý. Spolu s Jordan sa Lincoln rozhodne urobiť krok do neznáma – utiecť do vonkajšieho sveta „za stenou“, s ktorým ešte nemajú žiadnu osobnú skúsenosť.

Scarlett už získala niekoľko nominácií na Zlatý Glóbus, napr. v roku 2005 za nezávislý snímok s Johnom Travoltom Ľúbostná pieseň pre Bobbyho Longa ( 2004 ). Predchádzajúce nominácie boli za filmy Dievča s perlou ( 2003 ), Stratené v preklade ( 2003 ). Za oba tieto snímky získala nominácie i na televíznu cenu BAFTA a za Stratené v preklade ( 2003 ) jej bola v kategórii najlepšia herečka udelená cena na MFF Benátky.

Jej vyspelé herectvo, niekoľko pozoruhodných úloh, ako aj nominácie na rôzne ocenenia zákonite vyvolali pozornosť v umeleckom svete. Ponuka na ďalšiu úlohu prišla hneď od takej režisérskej legendy ako Woody Allen, ktorý si podľa vlastných slov vybral Scarlett pre rolu do svojho filmu, pretože obdivoval jej herecké výkony vo Svete prízrakov ( 2001 ) a v Stratené v preklade ( 2003 ). „Ona je neodolateľná, má krásnu osobnosť a je senzačná herečka. Je ťažké uveriť, že je tak mladá, pretože je veľmi vyspelá ako herečka a sofistikovaná ako žena.“ - hovorí Allen. Vo filme Woodyho Allena v názvom Match Point – Hra osudu ( Match Point, 2005 ), ktorý mal premiéru na MFF v Cannes 2005 Scarlett Johansson tu stvárnila úlohu mladej Američanky Noly, ktorá sa snaží v Londýne uspieť ako herečka, pritom sa zapletie do ľúbostnej aféry s mladým aristokratom. Ďalšia spolupráca s Allenom prišla hneď ďalší rok v komédii Sólokapor ( Scoop, 2006 ), kde si zahrala študentku žurnalistiky, ktorú si na jednom predstavení zvolí známy kúzelník ( Woody Allen ) ako pomocníčku pre svoj nový trik, ktorý ale nevyjde. Na veľké prekvapenie divákov sa z bedny v ktorej mala zmiznúť zjaví duch mrtvého novinára a oznámi, že pozná svojho vraha – za podozrivého je označený britský aristokrat ( Hugh Jackman ). Študentka ( Scarlett Johansson ) ho začne sledovať v snahe získať materiál na sólokapra - senzačný novinový článok. Problémom je, že sa do aristokrata zamiluje ...

Scarlett Johansson s Woody Allenom v komédii Sólokapor (Scoop, 2006)
Scarlett Johansson s Woody Allenom v komédii Sólokapor (Scoop, 2006)

Scarlett Johansson je v súčasnosti štýlovou ikonou a inšpiráciou pre mnohých teenagerov.
Životom v Hollywoode však nie je príliš nadšená – z opatrnosti si dvakrát ročne necháva urobiť testy HIV, tiež sa jej nepáči súčasný trend extrémne štíhlych žien, ktorý ich neraz proti svojej vôli núti zbytočne dodržiavať všemožné diéty.

Dodajme, že podobne ako Catherine Zeta-Jonesová, aj mladá žaba Johanssonová v súčasnosti uznáva teóriu, že muži začínajú byť zaujímaví až po tridsiatke. Bill Murray jej zvádzaniu odolal, ale keď išla výťahom s Beniciom del Torom, údajne bol z toho hneď na mieste sex a chvíľkový románik.

Čo sa týka politiky – je presvedčená demokratka – podieľala sa na prezidentskej kampani protikandidáta Johna Kerryho. Keď sa jej pýtali na aktuálne náboženské cítenie, odpovedala: "To je veľmi osobná otázka. Radšej nebudem odpovedať.“ Hoci jej matka je židovského pôvodu, obaja rodičia sú ateisti. Scarlett ale riadne oslavuje ako Vianoce, tak aj židovské sviatky Hanukkah. Scarlett Johansson má troch súrodencov – bratov Adriana, Huntera, ktorý je tiež hercom ( Hunter je dvojčaťom Scarlett ) a sestru Vanessu ( tiež herečka ). Všetci súrodenci, vrátane Scarlett sa spolu objavili v malých rolách vo filme Manny & Lo ( 1996 ).

Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články