Dreamgirls (Dreamgirls)

26.2.2007|Tomáš Kolompár|
Dreamgirls (Dreamgirls)

Odovzdávanie filmových Oscarov sa nezadržateľne blíži a tesne pred jeho uvedením, prichádza do našich kín jeden z najväčších favoritov na zisk zlatej sošky. Režisér a scenárista Bill Condon sa po veľaúspešnom muzikály Chicago rozhodol spracovať ďalší muzikálovo-orientovaný príbeh o skupine nádejných speváčok a ich vzostupoch či pádoch.

Dej filmu zachytáva neľahkú cestu za slávou v podaní dievčenského tria Dreamettes, ich vzostupy a pády, obete, ktoré museli svojmu snu podstúpiť. Curtis Taylor( Jamie Fox) predáva autá, ale rád by sa presadil v hudobnom priemysle. Túži po vlastnej nahrávacej spoločnosti a pesničkách, ktoré budú hrať tie najpočúvanejšie americké rádiá. Na lokálnej speváckej súťaži v Detroite stretáva tri dievčatá, ktoré by mu v splnení jeho sna pomôcť. Deena (Beyoncé ) je krásna, Effie(Jennifer Hudson) veľmi talentovaná a Lorrell (Anika Noni Rose) dodáva triu potrebnú symbiózu. Brána k úspechu sa im začne otvárať, keď dostanú ponuku spievať vokály v skladbách aktuálnej hviezdy Jamesa Earlyho, ktorý výnimočne mieša rock´n´roll so soul muzikou. Ich úspech je otázkou času, no Curtis chce vybudovať niečo viac. Bude to stáť za tak veľkú obeť, akou je priateľstvo či láska k spevu??
Dej film teda po prvom odzrkadlení, svojou líniou veľmi priamočiary a to od začiatku speváckej kariéry až po jej hviezdny vrchol. Hlavnou a najsilnejšou stránkou je, ako to už v muzikálových filmov býva, skvelá hudba. Je tomu aj v „Dreamgirls“. S tým rozdielom, že oproti filmom akými boli Chicago, či Hair je spev a melodické prvky zastúpené na tej najvyššej úrovni, čo pri ich prednese hlavných postáv pôsobí dokonalým spôsobom, kde pri niektorých pasážach vytvára zimomriavky.

Samotný spev úzko kolaboruje s výkonom postáv. Či už to je nestarnúci Eddie Murphy, „coolový“ Jamie Foxx, alebo momentálne najlepšia speváčka RnB genre Beyoncé Knowles, všetky celky do seba zapadajú a vytvárajú neskutočne vizuálne dokonalý celok. A teraz to najlepšie na záver. Premiérový výkon Jennifer Hudson, finalistke americkej súťaže Superstar, je skutočne vynikajúci a jej zhostenie sa náročnej úlohy dopadlo na výbornú. Aj vďaka jej príjemnému výkonu a neskutočne okúzľujúcemu hlasu, si po práve zaslúžila nomináciu na Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Hodnotiť Dreamgirls po stránke jeho spracovania, film Condonovi vyšiel asi tak, že na všetko, čo siahol, mu aj vyšlo. Od výberu hlavných postáv, cez zvuk, hudbu, kameru či efekty. Za ďalšiu pozitívnu zmienku stojí aj „rozprávkové“ dofarbovanie scény, ktoré počas viacerých speváckych scén dotvára oku diváka nezabudnuteľný a o to viac pozoruhodný vizuálny podnet. Divák má tak možnosť na plátne spozorovať viacero laserových show vo forme netradičného osvetlenia a vytváranie netradičných farieb. Herecké výkony, počnúc Murphym, ktorý na počudovanie prekvapil výkonom aj v dramatickej úlohe ( taktiež nominácia na Oscara), Foxxom( čoby dokonale zahraného ambiciózneho karieristu) , či Beyoncé, Hudson sú vyvážené a na plátne vonkoncom nepôsobia umelým dojmom. Aj pre tieto špecifiká, ktoré vytvárajú z Dreamgirls, to čo sú, sa tento film rozhodne oplatí vidieť.

Dreamgirls je film, ktorý by ste mali vidieť. Určite. Nie len kvôli skvelej hereckej partii, či skvelej a očarujúcej hudbe, ale hlavne pre samotný príbeh. Dreamgirls sú filmom, na ktorý sa zabudnúť nedá, už dávno som totiž nezostal v kinosále aj po záverečných titulkoch tak dlho ako teraz. Najväčšou zbraňou je však hudba a dokonalá rytmická skladba. Keď budete odchádzať z kinosály, za prvé neodídete tak rýchlo a za druhé si budete vykračovať a pohupkávať v rytme a možno potom zistíte, že Vás tento film „dostal“ tak ako milióny divákom na celom svete...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Mzda strachu (Le Salaire de la peur)

Mzda strachu (Le Salaire de la peur)

Le Salaire de la peur čiže Mzda strachu, majstra žánru Henri-Georges Clouzota z roku 1953 je dnes už klasickým thrillerom, prelomovým dielom...