Posledný škótsky kráľ (The Last King of Scotland)

18.4.2007|Radovan Torda|
Posledný škótsky kráľ (The Last King of Scotland)

Diktátorská politika Idiho Amina, ktorý zomrel v saudsko-arabskom exile v roku 2003, pripravila o život viac ako 300 000 Uganďanov a uvrhla krajinu do ešte trýznivejšej chudoby a politickej izolácie než v akej sa utápala počas sebe strednej vlády jeho predchodcov. Amin mal jedinečnú schopnosť prezentovať sa pred médiami ako zásadový a mierumilovný politik. V jeden deň celý svet hovoril o jeho zmysle pre humor, ústretovosti a bezprostrednosti, v iný  ho naopak opisovali titulky ako neľudského tyrana a vraha.

Škótsky režisér Kevin Macdonald si ako predlohu svojho politického thrilleru zvolil rovnomennú novelu Gilesa Fodena z roku 1998, ktorá charakterizuje Amina ako despotického krutovládcu so záľubou vo všetkom škótskom. Jeho sympatie k tejto vzdialenej krajine snáď pochádzali z rovnakého údelu území podriadených Anglicku. Skutočnosťou je aj fakt, že diktátorovým osobným lekárom  bol Škót. Zvyšok príbehu je už iba fikciou šikovne zasadenou do tragických udalostí, ktoré nasledovali po Aminovom nástupe do úradu prezidenta.

Posledný škótsky kráľ (The Last King of Scotland)

Ešte ani nestihol zaschnúť atrament na jeho diplome a mladý škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) sa vydáva na misiu do Ugandy, aby unikol nelákavej budúcnosti praktického lekára v pohodlnom väzení domova, zažil dobrodružstvo a samozrejme pomohol ľuďom v núdzi. Nicholas si horúce slnko Ugandy užíva plnými dúškami. Veď čo môže byť lepšie ako odhodiť konvencie a zachraňovať životy za asistencie krásnej manželky (na nepoznanie zmenená Gillian Anderson) svojho lekárskeho kolegu? Jedného dňa Nicholasa privolajú k automobilovej nehode, pri ktorej si nový ugandský prezident poranil ruku. Aminovi  (Forest Whitaker) sa zhovorčivý mladík zapáči a o pár dní si už Dr. Garrigan užíva privilégiá osobného lekára jeho prezidentskej výsosti. Nebolo zaťažko vymeniť rozpadnutý džíp za nový mercedes, chátrajúcu chatrč za klimatizovaný byt a futbalové zápasy s dedinskými deťmi za neviazané večierky s čokoládovými  slečnami. Avšak nič netrvá večne a Nicholas postupne odhaľuje pravú tvár jeho nového chlebodarcu. Keď sa rozhodne vycúvať z Aminových služieb, pocíti krutosť jeho vratkej povahy na vlastnej koži...

Forest Whitaker je rozhodne tým pravým orechovým pre stvárnenie nevyrovnaného diktátora a to nielen pre svoju výraznú podobnosť so skutočným Aminom, ale hlavne pre výrazovú rôznorodosť, ktorou tento charakterový chameleón disponuje. Záber po zábere mení svoju postavu z tvrdého politika na rozmarné dieťa, z priateľského hostiteľa na väzniteľa a z ustráchaného paranoika na neľútostného vraha. Za stvárnenie Amina zozbieral ocenenia na filmových festivaloch po celom svete a neobišla ho ani premenená nominácia na Oscara.
McAvoy mu slušne sekunduje a spoločne vytvárajú napínavý thriller priam nabitý ich stretmi. Či ide o priateľské potľapkávanie sa po ramenách alebo vyostrené dialógy. Zo vzájomnej  konfrontácie vladára a jeho lekára vyžaruje akési nepohodlie, ktoré sa rozlieha z plátna a mrazí  pri každom Whitekrovom pohľade a následnom McAvoyovom uhnutí.

Posledný škótsky kráľ (The Last King of Scotland)

Samozrejme film o krutovláde nemôže stáť len na dialógoch ústredných postáv a tu sa prejavuje Macdonaldov rozprávačský talent, ktorý nás postupne prevedie jednotlivými kapitolami, kde sa dozvedáme (podobne ako Nicholas) o nepravostiach Aminovej vlády iba v náznakoch. Keď však pravda uzrie svetlo sveta, Posledný škótsky kráľ naberie na obrátkach a rozprávanie dostáva medzinárodné rozmery. Koniec koncov tragédia osemročného teroru v Ugande 70.rokov bola skutočnosťou rovnako ako Idi Amin a státisíce obetí, ktoré za sebou zanechal jeho režim.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...