Emma Watson najmúdrejšia čarodejnica medzi rovesníkmi

7.5.2007|Webnoviny|
Emma Watson najmúdrejšia čarodejnica medzi rovesníkmi

Britská herečka Emma Watson sa narodila 15. apríla 1990 v Oxfordshire (alebo vo Francúzsku). Emma Charlotte Duerre Watson prišla na svet ako prvé dieťa právnikov Chrisa a Jacqueline Watsonovcov. Podľa niektorých informácií ale jej rodičia v tom čase nežili v Oxfordshire, ale vo Francúzsku a Emma sa preto narodila tam a prvé roky svojho života prežila v Paríži. Pokrstili ju podľa starej mamy z otcovej strany, ktorá po sobáši začala používať meno Emma Charlotte Duerre Watson. Od rozvodu rodičov žijú Emma a jej o tri roky mladší brat Alex s matkou. Talentovaná herečka sa preslávila hneď svojou prvou filmovou úlohou - ako Hermiona Granger vo filmovej sérii o čarodejníkovi Harrym Potterovi. Emma navštevovala prestížnu oxfordskú prípravku The Dragon School a neskôr začala chodiť na dievčenskú školu Headington School v Oxforde. V júni 2006 absolvovala skúšky GCSE z desiatich predmetov, vrátane vied, angličtiny, matematiky, francúzštiny, španielčiny, latinčiny, geografie, umenia a histórie (na osem A* a dve A). V súčasnosti sa pripravuje na ďalšie skúšky, ktorých absolvovaním sa posunie k vyššiemu vzdelaniu.

Predtým, než dostala úlohu Hermiony, jej herecké výkony mali možnosť vidieť len diváci školských hier. Zahrala si hlavné postavy v predstaveniach Arthur: The Young Years a The Happy Prince. Ako sedemročná vyhrala súťaž v prednese Daisy Pratt Poetry Competition.

Do postavy Hermiony Granger ju angažovali ako desaťročnú a na premiére snímky Harry Potter a Kameň Mudrcov (Harry Potter and the Sorcerer's Stone) mala 11 rokov. Odvtedy hrala vo všetkých pokračovaniach: Tajomná komnata (Harry Potter and the Chamber of Secrets, 2002), Väzeň z Azkabanu (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, 2004) a Ohnivá čaša (Harry Potter and the Goblet of Fire, 2005) a dokončila nakrúcanie piateho filmu Harry Potter a Fénixov rád (Harry Potter and the Order of the Phoenix), ktoré sa do slovenských kín dostane v termíne svetovej premiéry - 12. júla 2007. Na konci marca tohto roka sa v médiách objavili špekulácie o tom, že by to mohol byť jej posledný film zo série. Tie sa ale definitívne rozplynuli potom, ako podpísala zmluvy na účinkovanie v posledných dvoch filmoch. Znovu si tak zopakuje úlohu "najmúdrejšej čarodejnice v jej veku". "Nikdy by som Hermionu neopustila - je to moja hrdinka," reagovala herečka v stanovisku, ktoré poskytla spoločnosť Warner Bros. Šiesty film Harry Potter a Polovičný Princ (Harry Potter and the Half-Blood Prince) by sa mal v kinách objaviť v roku 2008 (pravdepodobne 21. novembra 2008) a posledný - siedmy je zatiaľ ohlásený na rok 2010. Účinkovanie v tejto sérii je zatiaľ jej jedinou filmovou skúsenosťou, ale ako uvádza, túži napredovať a rozvíjať svoje schopnosti. Na svojom konte má aj dve významné filmové ceny - najlepšia detská herečka Phoenix Film Critics Society Awards (2003) a najlepší dievčenský herecký výkon Young Artist Awards (2002). "Teraz, keď som si zahrala povýšeneckú, panovačnú a noblesnú Hermionu Granger, chcela by som si zahrať nejakú americkú stredoškoláčku. Chcem hrať niekoho úplne iného. Chcem vyskúšať tie najrôznejšie charaktery a najrôznejšie pohľady, ale pravdepodobne budem ešte chvíľu Hermiona," hovorí Emma o postave, ktorá jej dala slávu, a dodáva, že bude vždy hrdá na to, že mohla byť súčasťou týchto filmov. Fanúšikovia Harryho Pottera majú na Emmu ako Hermionu rozličné názory. Podľa niektorých je perfektná, podľa iných príliš pekná - v knihách J. K. Rowling je Hermiona opísaná ako veľmi obyčajná - ani krásna ani škaredá. Z filmov ju všetci poznajú ako brunetku, ale v skutočnosti je blondínka. Hermionu si zahrala aj v predstavení The Queen's Handbag - špeciálnej mini-epizóde Harryho Pottera na oslavách 80. narodenín Kráľovnej Alžbety II.

Emma Watson sa preslávila v úlohe Hermiony vo filmovej sérii Harry Potter

Ako pätnásťročná sa Emma stala najmladšou herečkou v histórii, ktorá sa objavila na obálke časopisu Teen Vogue. Nedávno jej ale tento "titul" uchmatla Willa Holland. V roku 2004 bola členkou poroty, ktorá vyberala mladých filmárov ocenených First Light Film Award. Jej kolegami boli Pierce Brosnan, Kenneth Branagh a Samantha Morton.

Emma veľmi rada športuje - venuje sa pozemnému hokeju, tenisu, rounders a netballu. Voľný čas na pľaci zvyčajne trávi pri videohrách alebo stolnom tenise. Spolu s bratom vlastnia dve mačky: Bubbles a Domino. Mala len trinásť rokov, keď sa umiestnila na desiatom mieste v rebríčku najsexi žien showbiznisu. Vo svojich šestnástich rokoch rozpráva plynule po francúzsky, taliansky a nemecky. Zaujímavosťou je, že má narodeniny v rovnaký deň ako Emma Thompson, ktorá si vo filmoch zo série o Harrym Potterovi zahrala profesorku Sybil Trelawney.

SITA/AP

Zdroj:  Webnoviny Foto © Warner Bros

Súvisiace články