V dnešný premiérový deň prichádzajú do kín štyri filmy - Jurský svet:Nadvláda,či Amélie z Montmartru

9.6.2022|Ivet Kollárová|

Tri nové filmy a jedna reštaurovaná snímka mieria dnes do našich kín. Ťakáhom týždňa je blockbuster, ktorý uzavrie prehistorické dobrodružstvo, ktoré začalo v roku 1993 filmom Jurský park. A po 20. rokoch sa do kín vracia fantastické dobrodružstvo romantickej Parížanky Amélie v komédii, ktorá nám roztancuje srdcia. 

Najmenší sa môžu tešiť na animovanú rozprávku inšpirovanú klasickým príbehom o bájnych mušketieroch, avšak v trochu inom prevedení. Španielsky režisér Toni Garcia natočil film Haftaňan a traja mušteriéri (D'Artacán y los tres Mosqueperros/Dogtanian). Haftaňan je mladý gaskonský šľachtic, ktorý síce nemá veľa peňazí, ale má o to viac ideálov. Jeho jediným životným cieľom je ísť v stopách svojho otca a stať sa jedným z kráľových mušteriérov. Haftaňan so svojím koňom Sandym odchádza za dobrodružstvom do Paríža. Pripojí sa k nemu Pip, ukecaný myšiak, ktorý sa stane jeho sluhom. Spolu so svojimi novými kamarátmi a spolubojovníkmi, mušteriérmi Atosom, Portosom a Aramisom objavujú hodnotu priateľstva a spravodlivosti v nekonečnej bitke s podlým kardinálom Richelieu a jeho nohsledmi, ktorí sa snažia zdiskreditovať kráľovnú a rozpútať vojnu medzi Francúzskom a Anglickom. Podarí sa Haftaňanovi stať sa skutočným mušteriérom a zároveň získať srdce svojej milovanej dámy? V slovenskom znení: Daniel Heriban, Martin Zatovič, Martin Kaprálik, Juraj Kemka, Peter Makranský a iní. 

Colin Trevorrow režíroval prvý diel Jurský svet, dvojku vynechal, no pri tretej časti s názvom Jurský svet: Nadvláda (Jurassic World: Dominion) sa opäť vrátil na režisérsku stoličku. Dinosaury žijú medzi nami. Veľkolepý záver k filmom Jurský park a Jurský svet hľadá odpoveď na otázku, či by sme prežili medzi dinosaurami. Colin Trevorrow pod dohľadom producenta Stevena Spileberga vytvoril sen každého fanúšika o napätí, akcii a prehistorických jašteroch.

Príbeh filmu Jurský svet: Nadvláda sa odohráva štyri roky po zániku ostrova Isla Nubar, pôvodného domova oživených jurských tvorov. Medzitým sa začali kontrolovane aj nekontrolovane rozmnožovať, v dôsledku čoho sme si museli zvyknúť na ich prítomnosť v našom ekosystéme a na to, že už pravdepodobne nestojíme na vrchole potravinového reťazca. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú túto novú obrovskú silu využiť vo svoj prospech, a na druhej strane ľudia, ktorí im v tom chcú zabrániť a snažia sa udržať svet v čo najväčšej rovnováhe. Patrí k nim aj Owen Grady a jeho priateľka Claire, ktorí v prvých dvoch filmoch získali patričné skúsenosti. Doplnia ich ich hviezdy Jurského parku, paleontológovia Alan Grant a Ellie Sattlerová, a teoretik so zmyslom pre detail Ian Malcolm. Všetci sa púšťajú do dych berúceho boja s časom, ľudskými a jašterími nepriateľmi, aby sa pokúsili o nemožné v situácii, ktorá netrvá päť minút, ale dvanásť. Vo filme si zahrali Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Mamoudou Athie, Scott Haze, Dichen Lachman, Daniella Pineda, Campbell Scott, Isabella Sermon, Justice Smith, Omar Sy, DeWanda Wise, BD Wong, či Kristoffer Polaha.

Francúzsku filmovú zástavu budú tento týždeň niesť dva filmy:

Režisér François Uzan s novinkou, komédiou Úsmev, prosím! (On sourit pour la photo). Thierry je presvedčený, že to najlepšie už má za sebou. Keď mu Claire, jeho manželka, oznámi, že ho opúšťa, zničený Thierry sa rozhodne znovu odniesť rodinu do Grécka, kde pred 20 rokmi strávili svoje najlepšie rodinné prázdniny. Oficiálne chce stráviť jeden posledný týždeň s ich deťmi, kým im ohlási ich rozchod. Neoficiálne dúfa, že získa späť svoju manželku. No pri pokuse obnoviť ich iskru by mohol Thierry podpáliť celú rodinu... v hlavných úlohách Jacques Gamblin, Pascale Arbillot, Manos Gavras, Agnès Hurstel, Ludovik, Pablo Pauly, Nicolas Politis, či Mariella Savvides. 

A Jean-Pierre Jeunet s kultovým filmom Amélie z Montmartru (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain). Film plný pestrých farieb, poézie, humoru a najmä lásky o čašníčke z Montmartru, ktorá sa rozhodne konať dobro, ktorému nie je možné odolať. Kultový liek na zlú náladu po dvadsiatich rokoch znovu v kinách. 31. augusta 1997 o 4. hodine ráno dostala Amélia nápad. Musí za každú cenu nájsť dávneho majiteľa škatuľky spomienok, ktorú náhodou našla vo svojom byte, a poklad mu vrátiť. Ak to ocení, je rozhodnuté. Amélia začne zasahovať iným ľuďom do života. Ak nie, tak nič. Kultovú romantickú komédiu o nesmelej Parížanke s láskavým srdcom milujú vďaka jej hravosti a pôvabu milióny divákov po celom svete. Film o drobných, ale o to dôležitejších radostiach, ktorý získal množstvo prestížnych filmových ocenení, ani po 20 rokoch od premiéry nestratil nič zo svojho šarmu a vracia sa do slovenských kín. Vo filme si zahrali Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Jamel Debbouze, Clotilde Mollet, Isabelle Nanty, Dominique Pinon, Yolande Moreau, či Maurice Bénichou.

  Foto © ForumFilm/CinemArt/ContinentalFilm/ASFK/Totalfilm

Súvisiace články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...
Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...