Súboj gigantov prichádza. V kinách máme filmy Barbie a Oppenheimer. Deťom učaruje Mavka: Strážkyňa lesa.

20.7.2023|Ivet Kollárová|

Deň D je konečne tu. Barbenheimer dorazil aj do našich kín. Reč je o dvoch najočakávanejších snímkach tohto leta, ktoré pobláznili filmovú verejnosť hneď z viacerých dôvodov. Každá rozpráva svoj dôležitý príbeh o smerovaní ľudstva (v minulosti, či prítomnosti), natočené sú dvomi úspešnými a uznávanými tvorcami – Christopherom Nolanom a Gretou Gerwig, obe majú top hollywoodske obsadenie a v neposlednom rade sme svedkami Nolanovej “pomsty“ smerom k jeho bývalým domovským štúdiám.

V dnešný premiérový deň prichádzajú do kín tri nové filmy, od Warner Bros. to bude príbeh bábiky Barbie, štúdia Universal prinášajú príbeh o zrode atómovej bomby a detičky poteší príbeh o lesnej víle.

Oppenheimer – príbeh muža, ktorý riskoval zničenie sveta, aby ho tým zachránil. Režisér Christopher Nolan prepožičal svoj rozprávačský talent životopisnému filmu o vynálezcovi atómovej bomby. 

Oppenheimer nie je klasicky vyrozprávaný životopisný film. O jeho výnimočnosti svedčí nevídané herecké obsadenie na čele s Cillianom Murphym (Počiatok, Temný rytier), pre ktorého je to už šiesta spolupráca s režisérom Christopherom Nolanom.

Aj  jeho meno je zárukou nevšedného zážitku. Nolenove filmy majú veľmi odvážnu naratívnu štruktúru, podrobne skúmajú subjektívne vnímanie reality a plynutie času. Nolan je tiež veľkým fanúšikom tradičných trikov a snaží sa vyhýbať nakrúcaniu scén pred zeleným plátnom. A v Oppenheimerovi exploduje atómová bomba…

V čase, keď Druhá svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, sa na diaľku odohrával dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, kto prvý zostrojí atómovú bombu a získa tak rozhodujúcu prevahu nad nepriateľom. V Amerike bol tento tajný výskum známy ako Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa spolu s tímom ďalších vedcov snažil zostrojiť vynález, ktorý mal potenciál zničiť svet. Bez jeho včasného dokončenia by sa ten istý svet nedal zachrániť…

“Je to nesmierne rozsiahly a naratívny príbeh, pravdepodobne jeden z najnáročnejších projektov, na ktorých som kedy pracoval,” hovorí režisér, podľa ktorého bolo azda najväčším sústom verné stvárnenie testu Trinity, prvého riadeného výbuchu atómovej bomby v histórii, ktorý bol nakrútený bez použitia počítačovej animácie. 

V hlavných úlohách Cillian Murphy, Florence Pugh, Matt Damon, Emily Blunt, Josh Hartnett, Robert Downey Jr., Gary Oldman, Gustaf Skarsgård, Alden Ehrenreich, Jack Quaid, Rami Malek, Kenneth Branagh, Olivia Thirlby, Tony Goldwyn, David Dastmalchian, Alex Wolff, Michael Angarano, Casey Affleck, Josh Peck, Dane DeHaan, Scott Grimes, David Krumholtz, Matthew Modine, Jason Clarke, James D'Arcy, Jason Pfister, James Remar, Matthias Schweighöfer, Jeff Hephner, Devon Bostick, Emma Dumont, Dylan Arnold, Benny Safdie, Louise Lombard, Tom Conti, Jefferson Hall, Harrison Gilbertson, Christopher Denham.

Režisérka a herečka Greta Gerwig sa rozhodla obliecť do ružového a ukázať nám svet jednej z najobľúbenejších bábik od spoločnosti Mattel v snímke s jednoduchým názvom, Barbie. Žiť v krajine Barbie znamená byť dokonalou bytosťou na dokonalom mieste. Pokiaľ nemáte existenčnú krízu. Alebo nie ste Ken. Barbie a Ken si užívajú bezstarostný život vo farebnom a zdanlivo bezchybnom Barbie Svete. Keď však dostanú príležitosť ísť do skutočného sveta, čoskoro objavia radosti a úskalia života medzi ľuďmi.

V hlavných úlohách Margot Robbie, Ryan Gosling, Simu Liu, Kate McKinnon, Emma Mackey, Hari Nef, , Will Ferrell, Michael Cera, John Cena, Nicola Coughlan, America Ferrera, Issa Rae, Dua Lipa, Kingsley Ben-Adir, Ritu Arya, Jamie Demetriou, Emerald Fennell, Ncuti Gatwa, Scott Evans, Sharon Rooney, Helen Mirren ako narátor a ďalší.

Tvorcovia Oleh Malamuzh a Oleksandra Ruban natočili rozprávku Mavka: Strážkyňa lesa (Mavka. Lisova pisnya). Lesná víla Mavka stojí pred ťažkou voľbou medzi láskou a povinnosťou strážkyne Srdca lesa. Zamiluje sa do muža, obyčajného chlapca menom Lucas, ktorý ju dokáže očariť svojou hudbou.

Hlboké lesy od nepamäti ukrývajú nespočetné tajomstvá a nevyspytateľné záhady. Sú domovom podivuhodných mýtických bytostí, ktoré žijú medzi prastarými stromami a verne strážia svoje posvätné lesné kráľovstvo. A práve víla Mavka je novozvolenou strážkyňou a dušou lesa. Jej hlavným poslaním je chrániť posvätné Srdce lesa, zdroj samotného života, pred všetkým zlom a svetom ľudí. Mnohí obyvatelia lesa však pochybujú, či milá a nežná víla Mavka zvládne svoje nové povinnosti.

V dedine neďaleko lesa žije Lucas, dedinský chlapec, ktorý nadovšetko miluje hudbu, najmä hru na flautu. Sníva o tom, že tejto vášni zasvätí celý svoj život. A práve jeho hudba vyvolá niečo skutočne pozoruhodné; Mavka počuje jeho očarujúcu pieseň a jej srdce sa naplní dovtedy nepoznaným citom. Láska medzi človekom a lesnou vílou však od začiatku čelí mnohým ťažkostiam. Navyše sa im do cesty stavajú ďalšie a ďalšie prekážky a do dediny prichádza bezcitná a chamtivá Kylina, ktorá tvrdí, že je dedičkou starej píly na okraji lesa, a všetkým ľuďom sľubuje, že s ich podporou vytrhne z krajiny všetko bohatstvo a prinesie všetkým (a najmä sebe) priemyselný pokrok, ktorý sa naučila v zahraničí. To všetko však slúži len ako lest, ktorá má zakryť jej skutočný cieľ. Tým je vlastníctvo Srdca lesa, pomocou ktorého by získala večnú mladosť a krásu. Kľúčom k tomu je víla Mavka, ktorá je momentálne veľmi zraniteľná kvôli svojej láske k Lukasovi. Podarí sa Mavke zachrániť les pred ľstivou Kylou? Dokáže hudba robiť zázraky? Podarí sa konečne spojiť magický svet lesa a svet ľudí? V slovenskom znení Boris Farkaš, Dominika Žiaranová, Kristína Turjanová, Daniel Žulčák, Štefan Martinovič, Romana Hudec-Orlická, Miroslav Trnavský a iní...

  Foto © Depositphotos/CinemArt/Continental Film

Súvisiace články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...
Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...