King of cool: Steve McQueen

16.3.2006|Jozef Rigo|

(24.3.1930, Indiana, USA – 7.11.1980, Juárez, Mexiko)

Filmový divák, ktorý videl hrať Steve McQueena, nezabudne tak ľahko na jeho tvár. Nie preto, že by bol krásny, výnimočný, skôr naopak. Rozhodne je však jedným z tých, ktorí svojím hereckým umením patria medzi najlepších z generácie „silných mužov“, na ktorých americký film staval.
Popri Paulovi Newmannovi, Robertovi Redfordovi, Charlesovi Bronsonovi bol v tom čase najobsadzovanejším hercom, hollywoodskou superhviezdou.
Ale takéto označenie odmieta, pretože ho považuje za znevažovanie svojej práce. A mal pravdu.

Keď mu bolo pol roka, otec ho opustil a neskôr tak urobila aj jeho matka. Malý Steve vyrastal na farme v Missouri u svojho strýka až do svojich dvanástich rokov, kedy sa odsťahoval za svojou matkou do Los Angeles. Tam sa pripojil k pouličnému gangu a začali s ním byť veľké problémy. Matka ho poslala do školy pre "neposlušných" chlapcov Boys Republic. Steve sa odtiaľ pokúšal utiecť, ale bol vždy chytený.
„Narodil som sa v chudobe, ale nesťažujem si. Malo to oveľa viac výhod, ako by sa zdalo. Naučil som sa pracovať, vážiť si prácu ľudí. Napokon všetko, čo je na Amerike dobré, prišlo odtiaľ, kde som sa narodil. Nazdávam sa, že som bol normálnym americkým chlapcom, ktorý údery nielen rozdával, ale vedel ich aj prijímať. Nebol som zbabelcom. Možno som bol iba „temperamentnejší“ ako ostatní, takže som nejaký čas prežil aj v polepšovni. Tu som poznal hrozný a zastaralý systém „vychovávateľov“ mladých duší. Veľa tých, ktorí odtiaľ vyšli, skončilo rovno vo väzení. Patrím medzi nich aj ja, pretože som sa nemohol zmieriť s tým, že môj najlepší priateľ, černoch, nemohol ísť tam, kde ja. Vybavil som si istý účet s policajtom a newyorská väznica mi ihneď otvorila svoju náruč. Keď som bol opäť slobodný, veľmi som nenávidel tých, ktorí tak neľudsky využívajú svoju moc. Naučil som sa však aj zbytočne neriskovať, ale viac rozmýšľať“ spomínal na svoju mladosť Steve McQueen.

Teda namiesto škôl a hereckej prípravy poznal prostredie polepšovne a väzenia. Navyše aj tvrdú drezúru pri námornej pechote. Keď sa skončilo toto neveľmi úspešné obdobie, Steve McQueen sa rozhodol pokúsiť o herectvo. Pomáhala mu mladá herečka filipínskeho pôvodu Neile Adamsová, ktorá má už na svojom konte úspechy v divadle i televízii a stala sa jeho prvou manželkou. Presvedčila ho, aby navštevoval herecké kurzy slávneho Actor´s Studia, pomôže mu aj uplatniť sa v televízii, ba prehovorí riaditeľa divadla na Broadway, aby mohol byť Steve McQueen jej partnerom vo Williamsovej hre Sklenený zverinec. Zo začiatku však nemá Steve McQueen veľký úspech, nepovažujú ho za dostatočne „príťažlivého“, jeho vzhľad nezodpovedá hollywoodskym normám. A tak herec prežije niekoľko ťažkých rokov, počas ktorých ho drží nad vodou jeho žena Neile. Napokon predsa dostal malú úlohu Fidela po boku inej hviezdy, Paula Newmanna, vo filme Niekto tam hore má ma rád /Somebody Up there likes me, 1956/.
Veľká hviezda sa zo Steve stala vďaka slávnemu westernu Sedem statočných /The Magnificent Seven,1960/, kde stál opäť v tieni populárnejšieho Yula Brynnera, v ktorom Steve McQueen stelesnil sympatického strelca Vina. Až konečne získal hlavnú úlohu v Mužovi, o ktorom nič neviem /Love with the Proper Stranger, 1963/, kde mal za partnerku populárnu Nataliu Woodovú, ktorá získala Oscara za nalepší ženský herecký výkon. McQueenov vzhľad i herecký prejav presne zodpovedali predstave neromantického hrdinu, ktorý však dáva cítiť, že sa v ňom skrýva horúce ľudské srdce a intelekt. Mazaný kapitán Virgil Hilts, ktorý sa snaží utiecť zo zajateckého tábora pre najproblémovejších spojeneckých vojakov vo vojnovej dráme Veľký útek /The Great Escape,1963/. Arogantný inžinier Jack Holman, ktorý sa neustále dostáva do konfliktu na delovej ľodi, plaviacej sa po čínskej Veľkej rieke v dráme The Sand Pebbles /1966/, ktorý bol nominovaný na Oscara roku 1967. Úspešný obchodník Thomas Crown, ktorého možný zločin vyšetruje Faye Dunawayová v kriminálnej dráme Prípad Thomasa Crowna /The homas Crown Affair, 1968/. Na určitý čas sa na filmovom plátne stáva westernovým hrdinom vo filmoch Cincinnati Kid /1965/, ako aj v ďalšom Nevada Smith /1966/. Skúsený podvodník Boon Hogganbeck vo filmovom podobenstve diela Williama Faulknera Poberti /The Reivers, 1969/.

Na rozdiel od prvého, kde hral profesionálneho hráča pokeru, v druhom vytvára postavu mladíka, ktorý chce pomstiť beštiálnu vraždu svojich rodičov. Potom sa dostáva McQueenovi do rúk Pikeov Nemý svedok a po jeho prečítaní sa rozhodne pracovať na jeho realizácii. Réžie sa ujíma Peter Yates. Bol to Bullitov prípad /Bullitt, 1968/ (ako premenovali Nemého svedka) kde si McQueen s chuťou zahral postavu detektíva, ktorý sa vzoprel politickému kariéristovi, čo si chcel z gangsterskej aféry urobiť ďalší schodík k politickej sláve. A vzhľadom na to, že si herec film sčasti aj sám financoval, presadil si sekvenciu, v ktorej sa dostala k slovu aj jeho záľuba – jazda v automobile, veľká show jeho vodičského umenia.
„Rýchlosť považujem za niečo úžasné. Som pretekárom zo záľuby, viem, že je to riskantné, ale potrebujem to práve tak, ako dýchanie. Pretekov som sa zúčastnil po prvý raz roku 1959 v Santa Barbare, kde som zvíťazil. Odvtedy pretekám stále a nikdy sa toho nemienim vzdať,“ pri jednom rozhovore sa vyjadril McQueen.

Po Bullitovom prípade si Steve McQueen sadol za volant v prepise Williama Faulknera Rasca a napokon sa predsa splnilo jeho najväčšie želanie – vytvoril postavu pretekára Michaela vo filme o najdlhšom preteku na svete, 24 hodinových pretekoch Le Mans /1971/. V tomto filme si prišiel na svoje, nedal sa zastupovať ani v tých najnebezpečnejších scénach. Roku 1972 opäť vytvoril dobrodružnú postavu starnúceho jazdca rodea vo filme Junior Boner /1972/. Väzeň Carter Doc McCoy splácajúci láskavosť vylúpením banky vo filme Sama Peckinhapa Útek /The Getaway, 1972/, ktorý však neznamenal väčší úspech. Rozruch však spôsobilo to, že sa po dlhých rokoch manželstva s Neilou rozhodol rozviesť kvôli svojej filmovej partnerke Ali McGrawovej /preslávila sa vo filme Love Story/. Opustil rodinu, svojich dvoch chlapcov a dal prednosť šťastiu, ako sám povedal.
Keď mu režisér Franklin J.Schaffner ponúkol titulnú postavu vo svojom filme, v ktorom Steve McQueen zobrazil na doživotie na Ďiabolských ostrovoch odsúdeného Henriho Charriera, ktorý sa vyznačuje obriou túžbou po slobode vo filme Motýľ /Papillon, 1973/, ktorý sa chystal nakrútiť podľa úspešnej knihy bývalého väzňa Henriho Charrièra, dal si McQueen podmienku, že jeho partnerom musí byť Dustin Hoffman. Obidvaja tu podali zaujímavé herecké výkony, a hoci sú názory na film ako celok rôzne, jedno je isté: filmový divák vďaka nim sleduje naozajstný herecký koncert.

Racionálny a nebojácny šéf hasičov Michael O'Hallorhan likvidujúci požiar mrakodrapu, ktorý vynikajúco stvárnil Steve cQueen v kultovej katastrofickej dráme Sklenené peklo /The Towering Inferno, 1974/. Medzi jeho partnermi bola plejáda znamych filmových hviezd ako sú: Paul Newmann, William Holden, Faye Dunawayová, Richard Chamberlain a starnúce filmové legendy strieborného plátna Jeniffer Jonesová, Fred Astaire Ava Gardnerová. Steve McQueen hovorí: „Nemôžem prísť týmto filmom na chuť. Okrem strachu a hrôzy nič nehovoria, nikomu nič nedávajú. Je to čudná záľuba, ktorej holdujú moji krajania. Teraz som dostal opäť ponuku vystupovať v takom hrôzostrašnom filme, ale odmietol som. Radšej sa budem venovať niečomu užitočnejšiemu. Svojim chlapcom, autám, prírode či priateľom...“
Pred zákernou chorobou si Steve McQueen stihol zahrať ešte tieto snímky Nepriateľ ľudu /An Enemy of teh People, 1978/, kultový Tom Horn /1980/ a Lovec /The Hunter, 1980/.

 „King of cool“ najčastejšie hrával odvážnych a tichých hrdinov, ktorí sa vrhajú do najrôznejších nebezpečí. McQueen sa nikdy nenechal zastupovať kaskadérom a všetky scény si odohral sám, nech už sa jednalo o skoky, pády alebo životu nebezpečné automobilové naháňačky.Vlastnil dokonca produkčnú firmu Solar. Rýchlym cyklistikám holdoval aj v súkromnom živote. V 60.rokoch bol najlepšie plateným hercom. Mal reputáciu lakomca, a predsa štedro finančne prispel škole Boys Republic, bez ktorej by sa nikdy nestal tým, kým sa stal (ako sám tvrdil). Steve McQueen je synonymom dobrodružných, kriminálnych, napínavých snímkov tej najvyššej úrovne a tiež sa jedná aj o jedného z najlepších charakterných hercov vôbec. Nádor na pľúcach ukončil McQueenov život v mladých päťdesiatich rokoch.

Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Depositphotos

Odporúčané články

Som legenda (I am Legend)

Som legenda (I am Legend)

Predstavte si, že na celom svete zúri vírus a vy ste imúnny. Beháte si po Manhattane ako na nejakej lúčke a okolo vás sa mení celá...