Absolvent (The Graduate)

17.9.2006|Jozef Rigo|
Absolvent (The Graduate)

1967 Hrdina sa ocitne v posteli s manželkou otcovho obchodného partnera, zamiluje sa však do jej dcéry.

Tvorcovia:

Dustin Hoffman /30/ ako Benjamín Braddock; herec, ktorý svoju hviezdnu kvalitu potvrdzoval v takmer každom ďalšom filme.
Anne Bancroftová
/35/ ako pani Robinsonová; hrala v druhoradých filmoch 50-tych rokov, Oscara získala za film Divotvorkyňa /The Miracle Worker, 1962/, od tej doby značne vyberáva. Bola významnou zakladateľkou Národného divadla Nepočujúcich /1965/ vo Waterforde v štáte Connecticut.
Katherine Rossová
/25/ ako Elaine Robinsonová; slečna Veľmi-Sľubná, hneď nato hrala vo filme Butch Cassidy a Sundance Kid /1969/, pred Hollywoodom však dala prednosť koniam a zahradkárčeniu.
William Daniels
/40/ ako pán Braddock; bývalý tanečník, všadeprítomný charakterový herec. Hral tiež v televízii Soap a St.Elsewhere.
Murray Hamilton
/44/ ako pán Robinson; kmeňový charakterový herec, pôsobiaci najmä v televízii. Hral tiež muža, ktorý v Čelustiach /Jaws, 1975/ nechce dať zavrieť pláže.
Lawrence Turman
/35/ režisér; v 70-tych rokoch skôr chradol, vrátil sa v plnom zbroji v 80-tych rokoch.

Keď si pozrieme  Absolventa, vidíme film, ktorý dokonale zachytil ducha svojej doby. A so svojou dobou aj zostarol. Príbeh Benjamina Braddocka, ktorý chcel byť „iný“ než jeho rodičia, už dnes nepôsobí tak provokatívne a rebelsky. Odohráva sa koncom 60-tych rokov, jeho hrdina nie je žiadne dieťa kvetín, neberie drogy ani nechodí na demonštrácie. Je to usporiadaný chlapec, ktorého duchovnými bratmi z bývalého socialistického Československa sú Formanov Čierny Peter či Filip zo Starcov na chmeli.  Mladí muži, ktorí nechcú zbúrať „establishment“ ale  búria sa len „v medziach zákona“.

V dobe svojej premiéry Absolvent predsa zapôsobil ako bomba. Upozornil na rozovierajúcu sa generačnú priepasť a získal si mladých ľudí túžiacich po autentickejšom živote, než akí viedli ich otcovia a matky.

Hoffmanov zlý sen

„ z toho človeka by mohol byť zaujímavý scenárista,“ hovoril si producent Lawrence Turman, keď si prečítal románovú prvotinu Charlesa Webba, nazvanú Absolvent.

Webb, vtedy sám čerstvý absolvent univerzity, nakoniec žiadnu kariéru vo filme neurobil – jeho kniha však áno. Turman ju predal scenáristovi Buckovi Henrymu a režisérovi Mikeovi Nicholsovi, ktorý v tej dobe debutoval úspešnú filmovú adaptáciu divadelnej hry Kto sa bojí Virginie Woolfovej?

Najväčším problémom sa ukázalo  obsadenie titulnej úlohy. „ Pôvodne sme si Benjamina – a vlastne aj ostatné hlavné postavy – predstavovali ako typických krásavcov z Južnej Kalifornie. Veľké, zdravé, plavovlasé deti. Hovorili sme im surfári,“ vysvetľuje Buck Henry.

Ako ideálny predstaviteľ hlavného hrdinu sa preto javil vtedy začínajúci Robert Redford.

Režisér Nichols si tým  ale stále nebol istý – čo by krásavec Redford mohol presvedčivo zahrať roztraseného panica, ktorý sa desí  zvádzania skúsenej pani Robinsonovej? „Zlyhal si už u nejakého dievčaťa?“ spýtal sa režisér hneď na úvod Redforda. „Ehm....ako to myslíte?“ nechápal Redford. „Presne takto!“ opáčil Nichols. „Kamerové skúšky už len potrvdili, že Robert Redford je skvelý herec, ktorého kvality sa ale pre túto rolu absolútne nehodia,“ dodáva producent Turman.

V castingu na Absolventa sa potom vystriedala ešte celá rada nádejných mladých mužov tejto doby, mimo iných aj Warren Beatty a Jack Nicholson. A potom sa objavil Dustin Hoffman. Malý, snedý, celkom neznámy a naviac o desať rokov starší, než je napísaný v scenári. Od začiatku bol presvedčený, že nemá šancu; k účasti v konkurze ho donútila jeho agentka. „Hlavný hrdina v knihe meria niečo okolo 180 centimetrov, má blond vlasy, modré oči,“ vypočítava Hoffman, ktorý nezaprie svoj židovský pôvod. „Benjamín je naviac predseda krúžku debaty a športová hviezda, skrátka ukážkový americký mladík. Predsa nie som taký zúfalec, aby som o takú rolu usiloval, hovoril som si.“

Na Hoffmanovom sebavedomí najviac zapracovala tetička Pearl, ktorej veta „Nemôžeš byť hercom, nie si na to dosť pekný!“ mu znela v hlave, keď vstúpil do nablýskanej haly v losangeleskej budove štúdia Paramount kvôli schôdzke s režisérom. „Nichols ide ku mne, potrasie mi rukou, a ja sa okamžite cítim ako blbec,“ spomína Hoffman pri prvom stretnutí.

„Mám z toho všetkého hrozne zlý pocit. Tá rola nie je pre mňa. Nemám vo filme čo robiť. Mal som zostať tam, kam patrím; etnický herec v etnickom New Yorku, v nejakom opotrebovanom divadle.“ Všetko sa ešte zhoršilo, keď mu Nichols predstavil jeho hereckú partnerku – Katharine Rossovú, ktorej pripadla postava nevinnej Elaine, dcéry pani Robinsonovej.

„Predstava, že ma režisér dá dokopy s niekým tak krásnym, sa mi javila ako hnusný vtip. Bolo to ako židovská nočná mora.“ Katharine jeho názor viacmenej potvrdila: „Meria ani nie meter. Je zamračený, nevtipný a zanedbaný. No, to budú ale opletačky,“ hovorila si.

A boli. Behom skúšok si Hoffman skoro podpísal ortieľ smrti, keď ju zo samých rozpakov ľahko poplieskal po zadnej časti tela. „Toto už mi nikdy nerob!“ precedila cez zaťaté zuby. Nicholsa však Hoffman zaujal práve svojou neohrabanosťou. Ďalšieho priaznivca mal v scenáristovi Buckovi Henrymu: „Videl som ho v New Yorku na javisku. Hral zmrzačeného nemeckého transvestitu a bolo možné uveriť, že v skutočnosti nie je ani jedno z toho,“ hovorí Henry.


Dustin Hoffman stvárnil hlavnú úlohu vo filme Absolvent (The Graduate, 1967)

Hej, Mrs.Robinson

„Z dnešného pohľadu sa Absolvent javí ako film o nepríliš zaujímavom mladom mužovi, ktorý si zahodí možnosť vyspať sa s prvotriednou kočkou zo susedstva, aby sa mohol oženiť s jej natvrdlou dcérou,“ napísal k 25.výročiu premiéry kritik Roger Ebert.

Tou „kočkou“ myslel jednu z najslávnejších filmových postáv všetkých dôb – pani Robinsonovú, znudenú dámu v stredných rokoch, ktorá si ubiehajúce dni v roli stredostavovskej manželky kráti zvádzaním Benjamína.

Režisér Mike Nichols chcel rolu zveriť Jeanne Moreauovej, pretože mal predstavu, že „zaúčanie“ mladých mužov skúsenejšími ženami je typické pre francúzsku kultúru.

Producenti to ale jednomyseľne zavrhli. Ďalšou kandidátkou pre pani Robinsonovú /jej krstné meno nikde vo filme nezaznelo/ bola Doris Dayová, známa napríklad z Hitchcockovho thirlleru Muž, ktorý vedel príliš veľa. Románová predloha Absolventa sa ale najskôr dostala do rúk jej manželovi, ktorý bol knihou tak znechutený, že ju svojej žene odmietol predať. Voľba nakoniec padla na vtedy tridsaťšesťročnú Anne Bancroftovú /ktorá vtedy bola o  šesť rokov staršia než Dustin Hoffman/.

O svoju rolu sa ale predsa len musela tak trochu podeliť; nohy pani Robinsonovej, ktoré lákali divákov na slávnom plagáte k Absolventovi, totiž patrili modelke Sue Ellen zo seriálu Dallas.

Pri nakrúcaní sa tvorcovia pomerne verne držali románovej predlohy, ale vo finále prišli s jednou razantnou úpravou. Kniha končí klasickou scénou známou z mnohých romantických komédií, v ktorej hlavný hrdina na poslednú chvíľu preruší svadobný obrad, pri ktorom sa jeho vyvolená vydáva za toho nepravého. „Mike dostal vynikajúci nápad: Ten obrad by mal byť dokončený, hovoril. A ja na to: Ti si roboíš srandu,“ spomína producent Turman.

Po dôkladnej úvahe sa ale pre Nicholsovu myšlienku nadchol a znovu pre ňu získal aj režiséra, ktorý sa svojho nápadu medzitým zľakol . Benjamin si preto vo filme odvádza od oltára dievčinu, ktorá sa už stala manželkou jeho soka.

Ale nielen vďaka tomu je svadobná scéna z Absolventa tak pamätihodná. Tvorcovia ju nakrúcali v modernom metodistickom kostole v Kalifornii; miestny kňaz, do tej doby žiadne nakrúcanie nezažil a nemal predstavu, k čomu to vlastne dal súhlas. Keď sa filmári nasťahovali dovnútra s rôznym vybavením, svoje rozhodnutie strašne ľutoval. Jeho zdesenie nadobudlo vrchol pri realizácii záberu, v ktorom mal Dustin Hoffman búšiť na presklenené dvere kostola v snahe zaraziť svadbu. „Tak a dosť! Všetci von! S nakrúcaním je koniec!“ kričal duchovný. Situáciu nakoniec zachránil rekvizitár, ktorý navrhol, aby Dustin roztiahol ruky a búchal na sklo celými rukami tak, aby ho nemohol rozbiť. „....a v každej recenzii, ktorú som kedy čítal, sa zmieňovali o tom, že Benjamin  zaujal pozíciu ukrižovaného Ježiša a že v tom je hĺboká symbolika,“ podotýka ironicky Hoffman.

Absolvent na podpore

„Keď som po premiére odchádzal zo sály, zastúpila mi cestu akási novinárka, taká malá panička s barlou. Ukázala na mňa prstom a hovorí: Vy ste ten mladý muž, ktorý hral túto rolu? Od tejto chvíle sa váš život navždy zmení,“ spomína Dustin Hoffman.

Starenka mala pravdu. Jeho život sa zmenil už v najbližších dňoch, keď si – tak, ako bol zvyknutý z predošlého života – šiel stať do fronty na pracovnom úrade. Zrazu sa odniekiaľ zjavil fotograf z časopisu Life. Keď potom časopis zverejnil veľkú fotografiu „Absolvent vo fronte na podporu“, Hoffman radšej prestal na pracovný úrad chodiť. Nemal to už za potreby, pretože ponuky od producentov sa mu začali len tak hrnúť, obzvlášť potom, čo mu rola vyniesla nomináciu na Oscara. Darilo sa aj scenáristovi Buckovi Henrymu a režisérovi Mikeovi Nicholsovi, ktorí spolu v nasledujúcich rokoch nakrúcali napríklad komédiu Hlava 22.

Myšlienka na pokračovanie Absolventa po rokoch visela vo vzduchu; tí, ktorí sa s ňou pohrávali, obvykle vychádzali z predstavy, že Ben a Elaine nakoniec upadli do podobného stereotypu ako ich rodičia. O pokračovaní v tomto duchu uvažoval i sám Dustin Hoffman:

„Nie je to veľmi dobré manželstvo. Majú dve deti a ich sedemnásťročný syn si nájde priateľku. A ja by som si s ňou začal,“ navrhol Nicholsovi. „Chápem. Chceš sa stať pani Robinsonovou,“ zmietol jeho snahu zo stola režisér.

Vďaka snímke Čo je šeptom.../Rumor has it..., 2005/ sa „Absolvent 2“ síce dostáva do kín, ale v inej podobe než akú si Hoffman predstavoval. Hrdinka v podaní Jeniffer Anistonovej sa v tomto filme dozvie, že dej Absolventa vychádzal z reálnych udalostí a že jej otcom by mohol byť „skutočný“ Benjamin. Z toho sa na staré kolená konečne stal fešák – hrá ho totiž Kevin Costner.

Zážitky:

  • „Absolvent predstavuje prelom do hollywoodskeho schématu...film mieri na samotný spoločenský systém, ktorý produkuje väčšinu našich filmov...konečnou iróniou zostáva, že bol zaplavený zlatom.“ Hollis Alpert, Saturday Review, 6.7.1968.
  • „Mládež stojí vo frontách pred biografmi  na Dustina Hoffmana a na Simona  Garfunkela (hudba). Dospelí tu stoja, aby zistili, prečo ich deti stoja vo fronte.“ Andrew Sarris, Village Voice, 20.12.1973.
  • „Keď sa pozriem dozadu, nemám pocit, že by som niečo dosiahol.“ Dustin Hoffman.

Všimnite si:

  • známeho herca Richarda Dreyfussa, ktorý má rolu študenta v Benovej izbe v Berkeley a preháňa to so snahou zavolať políciu.
  • slnko a sprcha. Počasie sa správalo presne obrátene než filmári chceli, a na exteriéroch zvolenej slnečnej Kalifornii celkom výnimočne. Nakrúcanie zťažoval neustály dážď, Nicholsove problémy sú však najviac patrné z jasného pozadia pri záberoch jazdy autom, kedy, aj keď malo, ako naschvál nepršalo. Za talianskym fárom preto jazdil kropiaci voz.
  • niekoho, s kým ste sa niekedy stretli na večierku. Účastníci večierku u Braddockovcov boli skutoční hollywoodski bonviváni, ktorí sa mohli zabaviť na účet rozpočtu.
Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články