„...a Boh stvoril BB“ - Brigitte Bardot

8.3.2006|Jozef Rigo|
„...a Boh stvoril BB“ - Brigitte Bardot

(28.9.1934, Paríž, Francúzsko)

Francúzsky spisovateľ André Maurois o Brigitte Bardotovej hovoril: “Táto herečka je erotickým symbolom, erotickým mýtom, ale bez sebamenšej lascívnosti”. Mnohí v nej vnímali skôr sexuálny symbol, typ vzrušujúcej krásy, personifikovaná rozkoš.
Kde však zostala herečka? O tom sa spočiatku skoro nehovorilo, väčšina sa domnievala, že vystačí  svojou fyzickou príťažlivosťou. Nebolo to spravodlivé a  neskôr herečka preukázala, že nie je len pôvabnou bábkou, ale že je skutočnou umelkyňou.

Skutočný symbol francúzskeho filmu 60.rokov pochádza z celkom dobre situovanej rodiny. Otec Louis Bardot vlastnil chemickú továreň a písal básne. Matka Anna-Maria bola dáma z parížskej smotánky. Venovala sa iba tancu a rodine. Brigitte a jej mladšia sestra Mijana mali čo jesť i za vojny, cez víkendy jazdievala rodina na vidiek a tiež chodily do kláštornej školy, Brigitte sa naviac, ako kedysi jej matka venovala baletu. Jej otec nemal sebamenšie pochopenie pre umelecké ambície svojej dcéry. Mladučká Brigitte túžila byť tanečnicou a aj keď otec vedel, že sa ňou pravdepodobne nikdy nestane, bol i proti tomu, aby sa o túto métu pokúšala púhou návštevou tanečných kurzov. Jediným šťastím pre budúcu hviezdu francúzskeho filmu bolo, že jej matka mala v minulosti umelecké sny, ktoré sa jej nesplnili, ale nádeje vkladala  do svojej dcéry Brigitte.


Mladá Brigitte Bardot túžila byť tanečnicou

V roku 1950 sa jej tvár objavila na obálke časopisu Elle, ktoré si všimol režisér Marc Allegrét, ten už skôr objavil slávnu Simone Simonovú. Brigitte sa vtedy zoznámila s Allegretovým mladým asistentom Rogerom Vadimom, ktorý z nej od ich prvého stretnutia (Brigitte mala vtedy 15 rokov) hodlal urobiť skutočnú hviezdu. Naproti všetkému, v čom bola vychovávaná, nedokázala spokojne žiť za tým falošne nevinným výrazom vtedajších dievčat z lepších rodín, a predsa ho slušne hrala až do svojich osemnástich narodenín, kedy sa za Vadima vydala. To už mala za sebou prvý pokus o samovraždu. Takmer žiadny div u precitlivenej dievčiny, ktorej otec písal básne a ktorá vždycky hľadala ideálneho muža, túžila po absolútne a po tom, aby sa o ňu niekto staral a bezvýhradne ju miloval. To po čom nikdy netúžila, bolo stať sa hviezdou.

V roku 1955 Bardotová natočila Tá prekliata uličnica /Cette sacrée gamine, 1955/, podľa Vadimovho námetu o škaredom kačátku, ktoré sa za pomoci sieťovaných punčoch a rukavíc premení na labuť, teda príbeh o stvorení symbolu BB z obyčajnej Brigitte, ktorá ako dieťa nosila okuliare a rovnátka! Behom nasledujúcich rokov hrala v dvoch desiatkach filmov, kým prišiel ten najslávnejší kúsok v jej aj Vadimovej filmografii - ...a Boh stvoril ženu /Et Dieu créa la femme, 1956/. To už z Brigitte Bardotovej bola skutočná medzinárodná hviezda, sexy kočka francúzskeho filmu, neskôr medzinárodný sex-symbol.
Vtedy sa tiež zoznámila so svojim filmovým partnerom Jean-Louisom Trintignantom a rozišla sa s Vadimom, ktorý jej však pomohol vytvoriť ten charakteristický štýl nikdy sa neusmievajúceho, ale perami špúliaceho dievčatka, tak krehkej a pritom nezávislej ženy. Nasledovali krátke vzľahy so ženatým slávnym spevákom Gilbertom Bécaudom a mladým, vtedy ešte neznámym spevákom Sachom Distelom. Pri natáčaní filmu Babeta ide na vojnu sa zblížila s partnerom Jacquesom Charriérom. Keď s ním čakala dieťa, vzali sa, ale manželstvo vydržalo len dva roky. Syna Nicolasa (1960) vychovával otec, Brigitte sa s ním nikdy nezblížila. V roku 1966 sa vydala za nemeckého miliardára a playboya Güntera Sachsu. Bola pre neho len dekoráciou, rozviedli sa za dva roky.
Imidž Brigittiných silno nalíčených očí, ktoré kontrastovali len s dlhými blond vlasmi v drdole zvanom kapusta alebo poletujúcimi okolo hlavy bol základom celej slávnej módy nadchádzajúcich 60.rokov. V 60.rokoch tiež vydala niekoľko platní s piesňami, ktoré pre ňu zložil najčastejšie slávny Serge Gainsbourg. Práve nadčasový duet Je t’aime moi non plus bol pôvodne napísaný pre Brigitte...


V rokoch 1966-1968 bola Brigitte Bardot vydatá za nemeckého miliardára a playboya Güntera Sachsu

Nasledovali Klenotníci mesačného svitu /Les Bijoutiers du clair de lune,1958/ so sado-masochistickou témou, opäť v réžii R.Vadima. Úspešná bola tiež komédia Babetta ide na vojnu /Babette s´en va-t-en guerre, 1959/, podľa scenára Gérarda Ouryho, ktorý najčastejšie spolupracoval s Louisom de Funésom a Jean-Paulom Belmondom. V tomto filme preukázala svoj herecký talent vo veselohernom žánri. Jej partnerom bol tentokrát Jacques Charrier, a neskôr sa stal jej druhým manželom  a otcom jej syna Nicolasa. Mala vtedy 26 rokov, keď nakrútila Clouzotov film Pravda /La Vérité, 1960/, ktorý jej vyniesol veľmi kladné hodnotenie u kritikov. Nadchla ich práve samovražedná scéna hlavnej hrdinky, a  nikto netušil, že Brigitte Bardotová často prežíva obdobné krízy.
Stala sa hviezdou, ani nevedela ako, a potom už len unikala pred všadeprítomnými reportérmi a fotografmi, uzavierala sa do súkromia... a sotva dokrútila Pravdu opäť sa pokúsila o samovraždu. Chcela uniknúť z povrchného sveta.
V jej kariére sa objavili režiséri zvučných mien, ktorí jej ponúkali úlohy. Za všetkých vymenujme len Louisa Mallea, lebo ten s ňou urobil dva filmy, patriace k tomu asi najlepšiemu, čo Brigitte Bardotová nakrútila. V roku 1962 to bol film Súkromný život /Vie priveé, 1962/, kde hrala samu seba v úlohe filmovej hviezdy a westernovú paródiu Viva Maria /Viva Maria, 1965/ s Jeanne Moreauovou.
Jej účasť  zažiarila v novej vlne od Jean-Luc Godarda v slávnej snímkePohŕdanie /Le Mépris, 1963/. Brigitte Bardotová ďalej hrala aj napriek tomu, že  prežívala svoje muky, romantickú komédiu Medveď a panenka /L’ours et la poupée, 1969/, jedným z posledných úspechov bol Rumový bulvár /Boulevard du rhum, 1971/ s Lino Venturom, Petrolejárky /Les Pétroleuses, 1971/ s Claudiou Cardinaleovou v úlohách sokýň.
Potom prišel len neúspešný Vadimov projekt Don Juan 73 alebo keby bol Don Juan ženou /Don Juan 1973 ou si Don Juan était une femme, 1973/, kde sa Brigitte Bardotová napríklad objavila v jednej posteli s Jane Birkinovou. R.Vadim vo svojich dielach často predchádzal svoju dobu, ale teraz to nevyšlo. Po ňom už nasledoval len úplne posledný film Brigitte Bardotovej Príbeh veľmi dobrého a veľmi veselého Colinota Trousse-Chemise /L´histoire tres bonne et tres joyeuse de Colinot Trousse-Chemise, 1973/.


Brigitte Bardot vo filme Pravda (La Veritè, 1960)

Brigitte Bardotová sa rozhodla skončiť so svetom filmu v roku 1973, keď mala 39 rokov a už nikdy sa nenechala zlákať možnosťami návratu. Svoje financie vedela vždycky dobre investovať, takže ani veľmi lákavé ponuky k nakrúcaniu nových filmov nemali šancu. Svoj ďalší život zasvätila len boju za práva zvierat, ktoré boli vždycky súčasťou jej života a venuje se mu dodnes. Svojho radikalneho rozhodnutia pritom teraz šesťdesiatročná bývalá herečka ani s odstupom času neľutuje.
"Bol to život snov, ale bola to tiež pekná otrava,"
spomína BB o svojej hviezdnej hereckej kariére. Ešte dnes ju pritom dokážu rozčúliť názory niektorých, ako bez škrupúľ hovorí "kreténov", ktorí tvrdili, že Bardotová neopustila film, ale film  opustil ju. "Moje posledné filmy pochopitelne za nič nestáli, ale potom, čo som oznámila svoje rozhodnutie skončiť, som dostala miliónovú ponuku zahrať si s Marlonom Brandom. A povedala som  nie," uvedla BB, ktorá vstúpila do dejín ako sexuálny symbol šesťdesiatych rokov minulého storočia.
Brigitte Bardotová sa neskôr vyjadrila: „Svoju mladosť a svoju krásu som venovala mužom. Svoju múdrosť a skúsenosť venujem  zvieratám.“

Jej ďalšie známe filmy: Trójska Helena /Helen of Troy, 1956/, Parížanka /Une parisienne, 1957/, Paparazzi /1964/, Marie Soleil /1965/, Podivuhodné príbehy /Histoires extraordinaires, 1968/, Ženy /Les Femmes, 1969/, Začiatočníci /Les Novices, 1970/, Filmový portrét /Film Portrait, 1973/...
Prednedávnom nakrútila autobiografický film o Brigitte Bardotovej súvisiaci s jej vzťahom k živočíšnej ríši s názvom A&E Biography: Brigitte Bardot – Animal Attraction /TV, 2003/. V roku 1996 vydala Brigitte Bardotová svoje pamäte s názvom Iniciály B.B.

Brigitte Bardotová žije od roku 1992 so svojím manželom Bernardom d'Ormalom, so 40 mačkami a 9 psami vo vile neďaleko juhofrancúzskeho letiska Saint-Tropez. Kúsok ďalej má ešte ďalší dom s pozemkami, kde chová kobylu, 8 poníkov, 60 mačiek, 40 somárov, 20 kôz, 8 psov, 5 kačiek, 7 husí a 2 prasiatka. V čase kŕmenia ju vraj navštevuje aj stádo diviakov. Medzi zvieratami sa Bardotová cíti dobre, ale medzi ľudí vyráža len zriedka. Odmieta však, že by žila spomienkami na svoju niekdajšiu slávu.
"Žijem iba prítomnosťou alebo blízkou budúcnosťou,"
hovorí legendárna BB.

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články