Slávna Kleopatra Elizabeth Taylor

16.5.2006|Jozef Rigo|

(27.2.1932, Londýn, Anglicko - 20.3.2011, Los Angeles, USA)

Máloktorá herečka sa môže pochváliť tak bohatou umeleckou kariérou akú mala americká hviezda prvej veľkosti Elizabeth Taylorová. Elizabeth Rosemond Taylor sa vlastne narodila ako Angličanka a ako jedináčik. Už ako dvojročná vystupovala na rôznych čajových večierkoch v Londýne. Ako trojročná baletka sa predvádzala pred vojvodkyňou z Yorku a kráľovnou Alžbetou. Jej rodičia boli Američania zo Saint Louis, ktorí tu obchodovali s umeleckými predmetmi. Otec prišiel do Londýna, aby tu založil galériu. Matka bola divadelná herečka, ale po svadbe sa toho povolania vzdala. Elizabeth strávila svojich prvých sedem rokov v Londýne, než sa odtiaľ jej rodina zo strachu z nadchádzajúcej vojny v roku 1939 odsťahovala. Rodina z Anglicka odplávala bez svojej hlavy, ktorá tu zostala, aby sa pokúsila zachrániť čo najviac z bývaleho obchodného podnikania. Presídlili sa do Los Angeles, kam za nimi zanedlho prišiel aj Elizabethinin otec.

Istý rodinný priateľ si všimol pôvabnú Elizabeth Taylorovú a navrhol, aby podstúpila skúšku pred kamerou. Uspela a "podpísala" kontrakt s Universal Studios. Prvýkrát sa na plátne objavila vo filme There´s One Born Every Minute /1942/ ako 10 ročná. Universal s ňou však rozviazali kontrakt už po tomto prvom filme a Elizabeth Taylorová bola hneď angažovaná na MGM.

Jej prvý film bol Lassie sa vracia /Lassie Come Home, 1943/ po boku tiež detskej filmovej hviezdy Roddyho McDowalla a kólie Lassie. Na základe výkonu v tomto filme si ju MGM zaistila na celý rok, kde skutočne úspešne konkurovala s detskou hviezdou Shirley Templeovou. Matka chodila všade s ňou. Sedela v štúdiu a dávala Liz dohodnuté znamenia, ako sa má hrať. Liz tvrdila, že má z matky žaludočnú neurózu. Ešte ako slávna hollywoodska hviezda si sťažovala, že stále tuší vedľa kamery divoko gestikulujúcu matku.

V roku 1944 dostala prvú hlavnú úlohu vo filme O Veľkú cenu /National Velvet, 1944/. Hrala tu ako náprotivok ďalšej detskej hviezdy Mickeya Rooneyho a zaistila si tak dlhodobú zmluvu s MGM, z ktorej sa stala obdivovanou detskou hviezdou a film vyniesol okolo 4 000 000 USD. Pri nakrúcaní tohto filmu spadla z koňa a poranila si chrbticu (problémy s chrbticou ju súžia dodnes). Jej dva ďalšie filmy obnášali len epizódne úlohy: Biely doverský útes /The White Cliffs of Dover, 1944/ a Jana Eyrová /Jane Eyre, 1944/ - pre tento film si ju vypožičala 20th Century-Fox. V roku 1945 si však v ničom nezahrala a na scénu sa vrátila až o rok neskôr vo filme Odvaha kólie Lassie /Courage of Lassie, 1946/.

Liz mala čoskoro slávu a bohatstvo, ale túžila byť slobodná. Matkina "podpora" na začiatku kariéry spôsobila, že sa Liz sústredila len na vonkajší prejav a svoj preukazateľný herecký talent zanedbávala. Naplno ho rozvinula až v dobe, kedy sa od matky oslobodila.

V roku 1947, keď mala Elizabeth Taylorová päťnásť rokov zažiarila v snímke Život s otcom /Life with Father, 1947/ s takými hollywoodskymi velikánmi ako boli William Powell a Irene Dunneová.

Na prelome 40. a 50.rokov hrala v jednom filme za druhým, väčšinou s veľmi dobrými ohlasmi. Najplodnejšia bola v roku 1954 s rolami v Rapsódii /Rhapsody, 1954/, Beau Brummel /1954/, Keď som naposledy videl Paríž /The Last time I saw Paris, 1954/ a Slonia stezka /Elephant Walk, 1954/, kde hrala postavu Ruth, ktorú mala hrať pôvodne Vivien Leighová. Elizabeth Taylorová ju nahradila v priebehu natáčania, po tom čo sa Vivien psychicky zrútila. Mala už dvadsaťdva rokov a stala sa z nej prekrásna, mladá žena. Zatienila všetky ostatné americké hviezdy a dvadsať rokov bola nekorunovanou kráľovnou Hollywoodu.

V roku 1956 sa objavila vo velmi úspešnom filme Obor /Gigant, 1956/ s miláčikom Ameriky Jamesom Deanom, ktorý sa premiéry tohto filmu nedožil, pretože už v roku 1955 zahynul pri automobilovej nehode. Po roku účinkovala Elizabeth Taylorová v bombastickom filme Raintree County /1957/, ktorý bol kritikou označený za "dry as dust" (úplne nudný). Za zrejmé nedostatky celého filmu bola Elizabeth za svoje stvárnenie "Southern belle" (hviezda juhu) Susanny Drakeovej nominovaná na Oscara. Tak cennú sošku si však miesto nej odniesla Joanne Woodwardová za Tri tváre Evy.

Už v roku 1958 však získala ďalšiu nomináciu, a to za dodnes kontroverzný film (viz. nedávne zaradenie na černu listinu v republikánskych štátoch USA) Mačka na rozpálenej plechovej streche /Cat on a Hot Tin Roof, 1958/ za postavu Maggie Pollittovú. Tentokrát nestačila oproti výkonu Susan Haywardovej v snímke Chcem žiť!

Rok nato si zahrala v ďalšom trháku a bola opäť nominovaná na Oscara za Last Summer Suddenly /1959/. Nedočkala sa však ani teraz a musela sa skloniť pred Simone Signoretovou a filmom Miesto hore. Jej smäd po tomto najprestížnejšom ocenení Oscara bol uhasený v roku 1960 rolou Glorie Wandrousovej v snímke Telefón Butterfield 8 /Butterfield 8, 1960/, kde bezchybne stvárnila prostitútku, ktorá sa zapletie so ženatým mužom. Film bol časťou kritikov zatracovaný, ale nikto nemohol ignorovať Elizabethin skvelý výkon. Ďalšie tri roky si vyhradila sama pre seba a potom, čo jej vypršala zmluva, odišla od MGM, tak ako kedysi božská Greta Garbo...

V roku 1963 sa vrátila k filmovej práci a zahrala si v Kleopatre /Cleopatra, 1963/, jednej z najdrahších filmov svojej doby - len jej plat obnášal rovných milión dolárov (o tridsať rokov neskôr dostala za Flinstonovcov 2,5 krát toľko). Pri natáčaní tiež stretla svojho piateho manžela Richarda Burtona. Podľa názoru kritiky, Elizabeth v Kleopatre dokázala zatieniť všetky predchodkyne v tejto úlohe - slávnu Claudettu Colbertovú a Vivien Leighovú.

Niekoľko ich ďalších filmov bolo prinajmenšom bezvýrazných, predovšetkým Vplyvní ľudia /The V.I.P.s, 1963/, ktorí boli kritikou doslova rozdupaní.

Elizabeth Taylorová sa vrátila do svojej obvyklej pohody postavy Marthy v kultovom filme Kto sa bojí Virgínie Woolfovej ? /Who´s Afraid of Virgina Woolf?, 1966/. Postava krikľavej, eukojenej, neudržovanej ženy je dodnes jej najlepším hereckým výkonom a zaslúžene za ňu obdržala svojho druhého Oscara. Jej ďalšie snímky sa už zďaleka nevyrovnajú tým predchádzajúcim. Objavila sa v mnohých filmoch, niekoľkých divadelných i televíznych hrách a najrôznejších televíznych programoch.

Po smrti svojho priateľa Rocka Hudsona v roku 1985, začala kampaň na podporu obetí na AIDS. V 90.rokoch rozvíjala aj úspešnú radu voňaviek, že dosahovala v tom čase pozoruhodných úspechov dokazuje skutočnosť, že len za predaj parfumov Passion získala firma ročne 70 miliónov dolárov. Vo februári roku 1997 podstúpila úspešné odstránenie mozgového nádoru.

Máloktorá herečka sa môže pochváliť toľkými osobnými škandálmi a tak veľkou a sústavnou pozornosťou ako Liz Taylorová. Koniec koncov aj tie milostné aféry prispievali k jej popularite a k spestreniu jej hviezdnej slávy.

Celý život Elizabeth Taylorovej bol jeden divoký tanec medzi rôznymi závislosťami: milostné vášne, alkohol, prášky, čokoláda, choroby… Elizabeth o sebe povedala všetko a tiež hovorila každému, čo si myslí. Možno aj preto jej manželstvá netrvali nikdy dlho a predsa jej muži ležali pri nohách. K oltáru sa dostavila aj na hollywoodské pomery v rekordnom počte: 8 x.

S prvým manželom, milionárom Nickom Hiltonom sa rozviedla po 8 mesiacoch. Mala vtedy osemnásť. Nasledoval herec Michael Wilding /manželstvo 1952-57/, s ktorým má dvoch synov Chrisa a Michaela jr. Obaja sa stali hercami. Tretí manžel, producent Mike Todd, zahynul pri leteckej havárii 18 mesiacov po svadbe. Ich dcéra Liza je sochárka vydatá za umelca, z ktorým majú dvoch synov. Štvrtého manžela, speváka Eddieho Fishera /1959-64/, Liz opustila kvôli osudovej láske, hercovi Richardovi Burtonovi /vzali sa 2x a opäť sa rozviedli: manželství 1964-74, 1975-1976/. S piatym manželom, politikom Johnom W. Warnerom, vydržala šesť rokov /1976-1982/. Po rozvode skončila opäť na odvykacej kúre a na klinike sa zoznámila so stavebným robotníkom Larrym Fortenskym. Manželstvo vydržalo takmer päť rokov /1991-1996/.

Po rozvode s ním sa Elizabeth Taylorová rozlúčila s ateliérmi a začala sa venovať obchodu, konkrétne podnikaniu v odbore kozmetiky. Dnes je Liz sama, tvrdo bojuje so všetkými chorobami, ale nevzdáva sa. Veľa času venuje boju proti AIDS vo vlastnej charitatívnej spoločnosti. Má 9 vnúčat.

Elizabeth Taylorová natočila za svoju umeleckú kariéru okolo 60 filmov, z ktorých je treba spomenúť Otec nevesty /Father of the Bride, 1950/ so S.Tracym, Quo vadis? /1951/ S.Ustinovom a D.Kerrovou, Miesto na slnku /A Place in the Sun, 1951/, Ivanhoe /1952/, Strom života /, Skrotenie zlej ženy /La Bisbetica dommata, 1967/ s R.Burtonom, Doktor Faust /Doctor Faustus, 1967/, Komedianti /The Comedians, 1967/, Tajný obrad/Secret Ceremony, 1968/, Tisíc dní s Annou /Anne of the Thousand days, 1969/, Modrý vták /The Blue Bird, 1976/ s J.Fondovou a P.Kensitovou, Rozbité zrkadlo /The Mirror Crack´d, 1980/ s R.Hudsonom a K.Novakovou, Mladý Toscanini /Il Giovane Toscanini, 1988/, “Sever a Juh” /”North and South”, 1985/, Flintstonovci /The Flintstones, 1994/, Tri staré grácie /TV – These Old Broads, 2001/.

Zaujímavosti :

  • V polovici 50.rokov zvolil Zväz amerických študentov Elizabeth Taylorovú za "najhoršiu herečku Ameriky".
  • Behom nakrúcania Kleopatry vážne ochorela. Omylom bola vyhlásená za mŕtvu.
  • Stala sa prvou herečkou, ktorá dostala za film milión dolárov (Kleopatra, 1963).
  • Žije v Bel Air vo vile, ktorá kedysi patrila Frankovi Sinatrovi a jeho prvej žene Nancy.
  • Michael Jackson je najnormálnejší človek akého poznám !
  • Jedni z najdôležitejších mužov v mojom živote boli psi a kone.
  • Matka, ktorej sa podarilo pretlačiť Liz do Hollywoodu: "To dieťa je z deväťdesiatich percent môj výrobok."
  • Evelyn Keysová, herečka a priateľka: "Najväčšou láskou Liz Taylorovej je Liz Taylorová."
  • Richard Burton, vtedy rozčúlený manžel: "Je to len malý chĺpatý trpaslík s tučným bruchom a obrovskými vnadami."
  • Eddie Fischer, štvrtý manžel: "Sebemenší diamantík za mizerných 50 000 dolárov z nej na chvíľu urobí šťastnú rozprávkovú vílu!"
  • Miluje malé psíky, šperky všetkých druhov a veľkostí – najradšej má diamanty, čokoládové bonbóny a vnúčatá.
Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články